Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo LSDP frakcijos pranešimas: „Parlamentarai apie vaikų mirtis nuo narkotikų: su naujoviškomis grėsmėmis vis dar kovojame senoviniais metodais“

2025 m. liepos 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Gydytojams prabilus apie „cheminę ataką“, t. y. naujoviškų narkotikų plitimą ir vartojimą Lietuvoje, Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Darius Razmislevičius ragina stiprinti veiksmus keturiomis kryptimis.

Po visuomenę sukrėtusio atvejo, kai apsinuodijęs narkotinėmis medžiagomis mirė 15-metis, D. Razmislevičius pažymi, kad iki šiol vyravęs liberalus požiūris į „veipus“ (elektroninės cigaretes) stumia Lietuvą pražūtingu keliu. 

„Sintetiniai narkotikai, kanabinoidai ir net opioidai šiandien vartojami per „veipus“. Skystis, kuriame yra tetrahidrokanabinolio (THC), sintetinių kanabinoidų ar kitų psichotropinių medžiagų, išoriškai niekuo nesiskiria nuo įprastų „veipų“ skysčių. Nelegalūs skysčiai dažniausiai platinami juodojoje rinkoje, tad jų sudėtis nei kontroliuojama, nei tikrinama. Vartotojas gali ir nežinoti, ką vartoja“, – grėsmingą situaciją apibūdina parlamentaras.

D. Razmislevičius atkreipia dėmesį, kad nelegalūs skysčiai yra brangūs, todėl jų vartojimas ir atsirandanti priklausomybė stumia jaunuolius ieškoti nelegalių pajamų šaltinių. Jis pabrėžia, kad šios medžiagos darosi vis lengviau prieinamos, jos platinamos mokyklose ar kitose jaunimo susibūrimo vietose.

Parlamentaras ragina „baigti begalines diskusijas“ šia tema, nes naujoviški iššūkiai reikalauja atnaujinti esamus algoritmus. „Dviračio neišrasime. Būtina nedelsiant griežtinti draudimus, susijusius su elektroninėmis cigaretėmis, jų priedais, tiekimu, prekyba, reklama. Būtina skatinti pasiteisinusią kai kurių švietimo įstaigų praktiką ir investuoti į specialių daviklių, kurie leidžia identifikuoti elektroninį rūkymą, įrengimą. Reikia mesti visus turimus pajėgumus į nelegalių skysčių platinimo kontrolę, griežtinti baudas“, – vardija D. Razmislevičius. 

Seimo narys apgailestauja, kad, šviečiant paauglius ir tėvus, dar per mažai kalbama apie kvaišalų pavojus, ypač apie nelegalių skysčių vartojimą „veipinant“. „Pedagogai ir tėvai turėtų daugiau žinoti, kaip naujoviški kvaišalai veikia vartotojus. Kadangi kvaišalų įvairovė milžiniška ir vartojami jų mišiniai, poveikis gali pasireikšti labai įvairiai“, – įspėja D. Razmislevičius, pažymėdamas, kad kai kurie tėvai linkę nutylėti savo vaikų problemas.

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. Saulius Čaplinskas pažymi, kad apsinuodijimų sintetiniais kvaišalais ir psichostimuliatoriais grėsmingai daugėja. „Daugiausia apsinuodijimų registruota 15–17 m. amžiaus grupėje. Jauniausias apsinuodijęs vaikas buvo vienerių metukų. Daugėja atvejų, kai narkotikais apsinuodija jaunesni nei 15 m. asmenys. O bendras apsinuodijusiųjų amžiaus vidurkis – 26,5 metų. Kvaišalai guldo jauniausius, darbingiausius visuomenės narius“, – komentuoja S. Čaplinskas.

Jis ragina stiprinti naujai rinkoje atsirandančių narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolę ir stebėseną bei šviesti visuomenę, ypač jaunimą, apie naujas grėsmes.

„Ekspertai pabrėžia, kad moksleivius būtina pradėti šviesti šia tema anksčiau nei jiems sukanka 13 metų, nes duomenys rodo, kad dalis moksleivių pradeda kasdien rūkyti tabako cigaretes, vartoti elektronines cigaretes ar „pasigeria“ nuo alkoholio būdami 9 metų ir jaunesni. Taip pat auga kai kurių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas iki 13 metų“, – pažymi S. Čaplinskas.

Jis nurodo, kad pirmą kartą vartojusių kanapes respondentų vidutinis amžius yra 13,9 metų.

Vyriausybė inicijavo nutarimo projektą bei tvarkos aprašą, kurie padės nustatyti vienodą reagavimo į narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose algoritmą.

 

Daugiau informacijos:

Darius Razmislevičius

Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys

Mob. +370 689 07369

El. p. [email protected]

 

Saulius Čaplinskas

Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas

Sveikatos reikalų komiteto narys

Seimo LSDP frakcijos narys

Mob. +370 610 20146

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2025-07-14 10:26
   Rūta Petrukaitė