
Seimas svarstys elektros rinkos pokyčius ir naujas galimybes elektros vartotojams
2026 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pradėjo svarstyti Elektros energetikos įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma įteisinti elektros energijos dalijimosi modelį, galimybę turėti kelis tiekėjus viename objekte bei greitesnį nepriklausomo tiekėjo pakeitimą. Tokiu būdu siekiama sustiprinti vartotojų apsaugą ir paskatinti jų aktyvesnį dalyvavimą rinkoje.
Vienas iš siūlomų pokyčių – galimybė vartotojams viename objekte sudaryti daugiau nei vieną elektros energijos tiekimo sutartį su skirtingais tiekėjais. „Esant techninėms galimybėms ir objekte įrengus papildomą išmanųjį apskaitos prietaisą, vartotojas galėtų vienu metu sudaryti daugiau nei vieną elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį su skirtingais tiekėjais. Kelių tiekėjų viename objekte modelis leistų skirtingoms reikmėms pasirinkti skirtingus tiekimo planus, pavyzdžiui, elektromobilio įkrovimui galėtų būti naudojamas biržos kainos planas, o šildymui – fiksuotos kainos planai. Tikimasi, kad šios papildomos galimybės bus naudingos didesnį elektros energijos kiekį suvartojantiems vartotojams, ypač verslui“, – Seimo posėdyje sakė iniciatyvą pristatęs laikinasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Įstatymo pataisomis siūloma įtvirtinti elektros energijos dalijimosi modelį, pagal kurį gaminantys vartotojai ir aktyvieji vartotojai galėtų dalytis pertekline ar sukaupta elektros energija su kitu aktyviojo vartotojo objektu. Šis principas yra artimas jau veikiančiam modeliui, kai gaminantis vartotojas gali priskirti dalį savo elektrinės sugeneruotos energijos jam priklausantiems objektams, tik pagal naują modelį dalis energijos galėtų būti priskiriama ir kito asmens objektui. Anot ministro, gaminantis vartotojas, priskyręs dalį savo elektrinės galios kitam asmeniui, neprarastų gaminančio vartotojo statuso ir jam šiuo metu taikomo dvipusės apskaitos sąlygų.
Pakeitimais taip pat siūloma gyventojams, kurių objekte įrengtas išmanusis elektros apskaitos prietaisas, suteikti galimybę nepriklausomą elektros tiekėją pakeisti vos per 2 darbo dienas vietoj dabar galiojančio mėnesio. „Tikimasi, kad tai paskatintų konkurenciją tarp tiekėjų ir leistų vartotojams greičiau reaguoti į palankesnius siūlymus rinkoje ar besikeičiančias rinkos sąlygas. Pavyzdžiui, kai vartotojas nori atsisakyti biržos kainos plano ir sudaryti fiksuotos kainos sutartį arba atvirkščiai. Ši problema išryškėjo ir šios žiemos laikotarpiu, kai dėl skirtingų kainų, fiksuotos kainos planų ir biržos kainų buvo vartotojų noras pakeisti elektros energijos tiekėją, bet tai buvo galima padaryti tik nuo kito mėnesio pirmosios dienos. Pagal šį projektą, tiekėją ir pačius planus būtų galima pakeisti per dvi darbo dienas“, – akcentavo Ž. Vaičiūnas.
Po pristatymo už šiuos pakeitimus (projektas Nr. XVP-1672) balsavo 92 Seimo nariai, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Seimo Energetikos ir darnios plėtros komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti rudens sesijoje.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėjas
Rimas Rudaitis
Tel. (0 5) 209 6132, el. p. [email protected]



Numatomos transliacijos






