Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimas Šilumos ūkio įstatyme įtvirtino šildymo sezono pradžią ir pabaigą

2026 m. birželio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) 

 

Seimas pritarė Šilumos ūkio įstatymo pakeitimams, kuriais užtikrinamas efektyvesnis, tvaresnis ir lankstesnis šilumos gamybos bei tiekimo procesas.

Įstatyme reglamentuota, kad modernizuotu (automatizuotu) šilumos punktu bus laikomas prie šilumos perdavimo tinklo pagal nepriklausomą schemą prijungtas pastato šilumos įrenginių kompleksas, kuriame atliekant modernizaciją buvo įdiegta valdymo įranga, pagal lauko temperatūrą ir vartotojų poreikius automatiškai reguliuojanti pastato vidaus šildymo parametrus.

Priimtais pakeitimais apibrėžti šaltasis ir šiltasis metų laikotarpiai: šaltuoju metų laikotarpiu laikomas laikotarpis, kurio trijų parų iš eilės lauko oro vidutinė paros temperatūra yra ne aukštesnė kaip 10 °C šilumos; šiltuoju metų laikotarpiu – laikotarpis, kurio trijų parų iš eilės lauko oro vidutinė paros temperatūra yra aukštesnė negu 10 °C šilumos.

Nuo 2027 m. gegužės 1 d. šilumos vartotojams sąskaitos (mokėjimo pranešimai) bus pateikiamos elektroniniu būdu, išskyrus atvejus, kai vartotojas telefonu ar kitomis priemonėmis (elektroniniu paštu, savitarnos svetainėje ar vartotojų aptarnavimo skyriuose) išreikš pageidavimą gauti popierines sąskaitas (mokėjimo pranešimus). Kai nebus galimybės šilumos vartotojams sąskaitų (mokėjimo pranešimų) teikti elektroniniu būdu, šilumos vartotojams bus teikiamos popierinės sąskaitos (mokėjimo pranešimai). Šilumos tiekėjas privalės sąskaitose (mokėjimo pranešimuose) pateikti aiškią informaciją šilumos vartotojams apie sąskaitų (mokėjimo pranešimų) teikimo tvarką. Šilumos ir (ar) karšto vandens tiekėjai teiks vartotojams sąskaitas (mokėjimo pranešimus) netaikydami papildomų mokesčių.

Įstatyme įtvirtinta, kad šildymo sezonu bus laikomas laikotarpis, nuo spalio 1 dienos iki balandžio 30 dienos, kuriuo šilumos tiekėjas turi būti pasirengęs tiekti šilumą, kad būtų užtikrinama pagal higienos normas reglamentuota vidaus patalpų temperatūra šildomuose pastatuose. Kai šaltasis metų laikotarpis viršija šildymo sezono ribas, tas laikotarpis taip pat priskiriamas prie šildymo sezono

Savivaldybių institucijų sprendimais šildymo sezono pradžia ir pabaiga bus nustatoma savivaldybių institucijų nustatytoms įstaigoms ir šilumos vartotojams, kurių šilumos punktai nėra modernizuoti (automatizuoti).

Šilumos vartotojai, kurių šilumos punktai yra modernizuoti (automatizuoti), turės teisę, šildymo sezono laikotarpiu  nuspręsti dėl savo pastatų šildymo sezono pradžios ir pabaigos.

Šilumos vartotojų, kurių šilumos punktai nėra modernizuoti (automatizuoti), pastatų šildymas, savivaldybių institucijų sprendimu turės būti užtikrinamas šaltuoju metų laikotarpiu ir pasibaigti šiltuoju metų laikotarpiu, atsižvelgiant į žemiau nurodytas sąlygas.

Šilumos tiekėjas neprivalės užtikrinti šilumos tiekimo šildymo sezono metu šiltuoju metų laikotarpiu. Ne šildymo sezono metu šilumos tiekėjas šilumos tiekimą privalės užtikrinti šaltuoju metų laikotarpiu.

Jeigu šilumos vartotojai, turintys teisę nuspręsti dėl savo pastatų šildymo sezono pradžios ir pabaigos nustatyta tvarka nuspręs pradėti arba baigti savo pastatų šildymą kitu laiku, negu šildymo sezono pradžia ar pabaiga, jie apie savo sprendimą nustatyta tvarka praneš šilumos tiekėjui, o šis ne vėliau kaip per 2 darbo dienas sprendimą įgyvendis.

Nuo 2026 m. lapkričio 1 d. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba apskaičiuos vidutinę kalendorinių metų ketvirčio biokuro, vidutinę kalendorinių metų ketvirčio biokuro biržos, vidutinę kalendorinių metų ketvirčio biokuro biržos produkto, kurio gamybai kaip žaliava naudojamos miško kirtimo liekanos, vidutinę kalendorinių metų ketvirčio gamtinių dujų biržos ir vidutinę kalendorinių metų ketvirčio kito kuro, naudojamo šilumos ir (ar) karšto vandens gamybai, kainas ir apie jas iki kito ketvirčio pirmo mėnesio paskutinės dienos viešai informuos.

Šilumos ūkio įstatymo pataisoms (projektas Nr. XVP-1549(2) pritarė 66, prieš balsavo du, susilaikė 22 Seimo nariai.

Įstatymas įsigalioja 2026  m. spalio 1 d.

Šilumos tiekėjai iki 2027 m. balandžio 30 d. kiekvieną mėnesį šilumos vartotojams teikiamose sąskaitose (mokėjimo pranešimuose) ir savo interneto svetainėje privalo aiškiai paryškintu tekstu informuoti šilumos vartotojus, kad nuo 2027 m. gegužės 1 d. keičiamas sąskaitų (mokėjimo pranešimų) šilumos vartotojams teikimo būdas ir sąskaitos (mokėjimo pranešimai) bus teikiamos šilumos vartotojams elektroniniu būdu, išskyrus atvejus, kai šilumos vartotojas telefonu ar kitomis priemonėmis (elektroniniu paštu, savitarnos svetainėje ar vartotojų aptarnavimo skyriuose) šilumos tiekėjui išreiškia pageidavimą gauti popierines sąskaitas (mokėjimo pranešimus).

 

Parengė 

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausioji specialistė

Saulė Eglė Trembo

Tel. (0 5)  209 6203, el. p. [email protected]