
Seimas spręs, ar atnaujinti e. sveikatos sistemos valdysenos ir finansavimo modelį
2026 m. birželio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pradėjo svarstyti Sveikatos draudimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kuriais siūloma atnaujinti e. sveikatos sistemos valdysenos ir finansavimo modelį.
„Visi suprantame, kad poreikis dėl šių projektų paketų kilo po Registrų centro duomenų vagystės nutekėjimo“, – pristatydama iniciatyvą sakė Seimo Pirmininko pavaduotoja Orinta Leiputė.
Teikiamomis pataisomis siekiama perduoti e. sveikatos sistemos valdymą Valstybinei ligonių kasai ir numatyti finansavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą e. sveikatos sistema finansuojama valstybės biudžeto ir ES struktūrinių fondų lėšomis. „Finansavimas nėra stabilus, tai yra cikliška ir labai priklauso nuo ES struktūrinių fondų finansavimo terminų. Dažnai, kadangi skelbiami konkursai, yra pasitelkiami išorės asmenys projektams įgyvendinti. Viešųjų pirkimo procedūros trunka ilgai, kartais būna ir labai komplikuoti atvejai. Nesant nuolatinio finansavimo sunku išlaikyti ir darbuotojus, todėl užtikrinus stabilų finansavimą tikimasi, kad būtų telkiami specialistai, turintys reikiamų ir medicininių, ir informacinių, technologinių žinių“, – pažymėjo iniciatyvos rengėja O. Leiputė. Pasak jos, pradėjus taikyti naują e. sveikatos sistemos finansavimo modelį bus sudaryta galimybė išlaikyti ir ugdyti šios srities specialistus bei kaupti institucinę patirtį, daugiau darbų atliks įstaigos specialistai ir mažės paslaugų pirkimo poreikis, o tai leis operatyviau įgyvendinti sistemos pokyčius, mažinti priklausomybę nuo išorės paslaugų teikėjų ir užtikrinti tvarią bei nuoseklią e. sveikatos sistemos plėtrą.
Įstatymų projektais siūloma ne bausti asmens sveikatos priežiūros įstaigas už nepakankamą duomenų kokybę, o priešingai – nustatyti teisinį reguliavimą, pagal kurį LNSS valstybės ir savivaldybių viešosios bei biudžetinės įstaigos, sudariusios sutartis su VLK, būtų skatinamos už duomenų skaitmenizavimo ir jų saugos didinimą jau pirminiame duomenų pateikimo etape.
„Projekte siūloma, kad vertinimą atliktų Vyriausybės įgaliotos institucijos, o vertinimo tvarką nustatytų Vyriausybė arba jos įgaliota institucija, tuo tarpu skatinimo skaitmenizavimą ir saugos lygio tvarką – Sveikatos apsaugos ministerija. Planuojami trys lygiai: bazinis, vidutinis, aukštasis, o už vidutinį ir aukštą lygį valstybės ir savivaldybių viešosios ir biudžetinės įstaigos, turinčios sutartį su valstybinėmis ligonių kasomis, būtų skatinamos“, – sakė parlamentarė.
Naujas e. sveikatos sistemos valdysenos modelis leistų efektyviau įvertinti sveikatos sektoriaus informacinių sistemų, Išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos ir privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ procesus, tvarkomus duomenis, medicinos dokumentų struktūravimo poreikį, padės išvengti perteklinio duomenų teikimo ir dubliavimo, sudarys galimybę optimizuoti duomenų tvarkymą, mažinti administracinę naštą asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ir sveikatos priežiūros specialistams.
Po pristatymo už šiuos pakeitimus (projektas Nr. XVP-1620) balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 20, susilaikė 12 parlamentarų. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Seimo Sveikatos reikalų komitete. Seimas taip pat nusprendė prašyti Vyriausybės išvados ir antikorupcinio vertinimo. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti rudens sesijoje.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėjas
Rimas Rudaitis
Tel. (0 5) 209 6132, el. p. [email protected]



Transliuojama tiesiogiai






