Vyksta tradicinės Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narių politinės konsultacijos su Lenkijos Seimo Gynybos komiteto nariais
2021 m. lapkričio 4 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 4−5 dienomis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno kvietimu Lietuvoje lankosi Lenkijos Seimo Gynybos komiteto narių delegacija, vadovaujama pirmininko Michalo Jacho (Michał Jach). Politinių konsultacijų metu abiejų komitetų nariai ypatingą dėmesį skiria nelegalios migracijos krizei, su kuria susiduria abi šalys. Lenkija vertina susidariusią padėtį kaip Baltarusijos režimo vykdomą hibridinę ataką, kuria siekiama pažeisti abiejų valstybių integralumą bei sukurti naują migracijos krizę Europos Sąjungoje.
„Vertindami nelegalios migracijos krizę kartu su Lenkijos kolegomis esame vieningi – vienareikšmiškai sutariame, kad tai Aliaksandro Lukašenkos inicijuota hibridinė ataka, kurią Baltarusija naudoja kaip geopolitinį ginklą. Todėl reikalingos skubios nacionalinės ir regioninės priemonės, tokios kaip fizinės užkardos įrengimas, ES teikiama pagalba įgyvendinant nelegalių migrantų readmisijos procedūras. Geopolitinei ir saugumo situacijai regione reikalingas taip pat kiek įmanoma glaudesnis Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityje“, − kalbėjo L. Kasčiūnas.
NSGK pirmininko teigimu, dėl Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės Lietuva ir Lenkija pradeda glaudžiau bendradarbiauti ir ieškoti patikimų gynybos ir atgrasymo priemonių. Todėl susitikime aptartos galimybės stiprinti abiejų šalių ginkluotojų pajėgų bendradarbiavimą, pavyzdžiui, per Lenkijos specifinių karinių vienetų, tokių kaip specialiųjų operacijų pajėgų ar pakrančių artilerijos vienetų, dislokavimą Lietuvoje. Kartu jis pažymėjo, kad šalia dvišalių ir regioninį saugumą didinančių pastangų sutarta stiprinti transatlantinius ryšius ir siekti nuolatinio sąjungininkų karinio buvimo mūsų regione. Tokie veiksniai kaip JAV bataliono ir Vokietijos vadovaujamo priešakinių pajėgų bataliono buvimas Lietuvoje yra nepakeičiami.
Kalbant apie regiono situaciją aptartas ir Ukrainos klausimas. L. Kasčiūnas bendraudamas su Lenkijos atstovais pabrėžė, kad reikia stiprinti strateginę ir politinę paramą Ukrainai. „Rusija negali turėti veto teisės dėl Ukrainos ar kitos valstybės narystės NATO“, − kalbėjo NSGK pirmininkas. „Kartu teigiamai vertiname, kad prasidėjo diskusija Europos Sąjungoje dėl galimos karinės misijos Ukrainoje. Būtent Lietuvos ir Lenkijos teikiama parama šiai iniciatyvai gali užtikrinti jos sėkmingą įgyvendinimą ir paskatinti kitų ES šalių pritarimą šiai misijai“, − pažymėjo L. Kasčiūnas.
NSGK organizuojamo Lenkijos parlamento narių vizito metu svečių delegacija taip pat susitiks su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu, Krašto apsaugos ministerijos vadovybe, o lapkričio 5 d. Lenkijos delegacijos nariai vyks į pasienyje su Baltarusija esantį Medininkų punktą, Padvarionių pasienio užkardą ir Pasieniečių mokyklą.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuras, tel. (8 5) 239 6770
Rimas Rudaitis