Seimo Ekonomikos komitetas palaiko nuoseklią ir sparčią atsinaujinančiosios energetikos plėtrą
2022 m. rugsėjo 6 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Džoja Gunda Barysaitė)
Antradienį, rugsėjo 6 d., Seime vyko Ekonomikos komiteto organizuota diskusija „Gaminančių vartotojų tarifai ir jų įtaka energetikos sistemai“, kurioje pasisakė Energetikos ministerijos, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos, Kauno technologijos universiteto ir Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos atstovai.
Diskusijos metu buvo akcentuota, kad 2022 m. rugpjūtį prie Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) tinklų buvo prijungta 23 302 gaminančių vartotojų, kurie saulės jėgaines įsirengę ant nuosavų namų stogų. Šių gamintojų instaliuota galia sudarė 263,8 MW.
Taip pat prie Energijos skirstymo tinklų buvo prijungta 6 570 nutolusių gaminančių vartotojų, kurių instaliuota galia sudarė 44,54 MW.
2022 m. liepos mėnesio duomenimis, gaminančių vartotojų ir nutolusių gaminančių vartotojų patiektas į tinklą elektros energijos kiekis sudarė 29 767,9 MWh.
Taip sparčiai didėjant gaminančių vartotojų skaičiui akivaizdu, kad susiduriama su daugeliu iššūkių, tokių kaip nepakankamas tam tikrose vietovėse pajėgumas tinkle, ilgai trunkantis dokumentų tvarkymas, nepakankama parama, visiems norintiems įsirengti saulės elektrines, nutolusių saulės elektrinių stygius ir kt.
Pasak Ekonomikos komiteto pirmininko Kazio Starkevičiaus, būtina priimti skubius sprendimus, kad nebūtų stabdoma dabar įgijusi pagreitį atsinaujinančiosios energetikos plėtra, ir ji būtų prieinama kiekvienam norinčiam ja pasinaudoti.
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Džoja Gunda Barysaitė)
Diskusijoje buvo suformuluotos rekomendacijos valstybės institucijoms, siekiant atsinaujinančiosios energetikos darnios ir sparčios plėtros.
Energetikos ministerijai nuspręsta rekomenduoti:
- rasti sprendimą dėl 2 GW ribojimo verslui panaikinimo ar didinimo;
- „Litgrid“ ir ESO įsteigti atsinaujinančiosios energetikos centrus, padedančius vartotojams gauti reikiamą informaciją ir paslaugas laiku;
- rasti galimybę didinti skiriamos paramos intensyvumą gaminantiems vartotojams;
- įvertinti Kauno technologijos universiteto pateiktas įžvalgas atsinaujinančiosios energetikos panaudojimo subalansavimui.
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai nuspręsta rekomenduoti:
- rasti sprendimą dėl pasinaudojimo tinklais mokesčio stabilizavimo ilgesniam nei metų laikotarpiui;
- rasti sprendimą dėl pasinaudojimo tinklais mokesčio diferencijavimo tarp nutolusių saulės elektrinių ir įrengtų ant nuosavų būstų stogų elektrinių.
Seimo Ekonomikos komitetas tikisi, kad tokios diskusijos padeda rinkai ir valstybės institucijoms rasti bendrus sąlyčio taškus ir sparčiai bei operatyviai spręsti kylančias problemas.
Daugiau informacijos:
Seimo Ekonomikos komiteto biuro patarėjas
Žilvinas Klimka
Tel. (8 5) 239 6492, el. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė