LXVIII COSAC: Europos Sąjungos ateitis – be jokios priklausomybės nuo Rusijos, su atvira ir stipria Europos strategine autonomija
2022 m. lapkričio 14 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 14–15 dienomis Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojai Marius Matijošaitis, Audronius Ažubalis, Vytautas Gapšys ir komiteto narys Giedrius Surplys dalyvauja Europos Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijos (COSAC) LXVIII plenariniame posėdyje Prahoje.
Seimo Europos reikalų komiteto biuro nuotrauka
Lapkričio 14 d. vykstančio posėdžio sesijose aptartas Čekijos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai, Konferencijos dėl Europos ateities rezultatų įgyvendinimas, diskutuota apie Europos strateginę autonomiją.
Lietuvos delegacijos vadovas Marius Matijošaitis pabrėžė, kad Lietuva ir Čekija yra bendramintės daugelyje ES darbotvarkės sričių. Jis akcentavo, kad Lietuva vertina greitą Čekijos reakciją į dabartines ES ir tarptautines aplinkybes, įskaitant sudėtingą saugumo, energetikos ir ekonomikos padėtį Europoje. „Mūsų tikslas – užtikrinti tiekimo saugumą ir laisvą dujų srautą Europoje, kartu siekiant bendro tikslo – mažinti dujų paklausą. Daugiau negalime būti priklausomi nuo Rusijos jokiais lygmenimis nei energetikos, nei bet kuriame kitame sektoriuje. Nutraukę visus ryšius su Rusija, turėtume užtikrinti veiksmingą esamos regioninės infrastruktūros naudojimą ir paspartinti strateginių projektų plėtrą“, – kalbėjo Lietuvos atstovas.
Aptardamas Konferencijos dėl Europos ateities rezultatus, M. Matijošaitis pabrėžė, kad svarbu orientuotis į konkrečių piliečiams aktualių problemų sprendimą, Europos Sąjungos strateginės darbotvarkės įgyvendinimą ir vienybės stiprinimą. Komiteto pirmininko pavaduotojas A. Ažubalis kėlė abejones dėl kvalifikuotos balsų daugumos (QMV) taikymo ES Taryboje. „Iš tiesų kvalifikuota balsų dauguma gali sukelti narių susiskaldymą ir nusivylimą dėl tam tikrų joms nenaudingų sprendimų tokiose svarbiose politikos srityse kaip gynyba ir užsienio politika, o tai gali sukelti rimtų strateginių iššūkių nacionalinėms valstybėms“, – pabrėžė A. Ažubalis.
Kalbėdamas apie Čekijos pirmininkavimo rezultatus Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas V. Gapšys pabrėžė energetikos krizės sprendimo svarbą: ,,Pirmuosius rezultatus matome, tačiau gyventojų ir verslų lūkesčiai yra dar didesni, todėl Lietuvos delegacijos vardu noriu pabrėžti, kad dujų kainų lubų nustatymas neturėtų likti paraštėse, esminis aukštų energetikos kainų sprendimas yra būtina prielaida užtikrinant, kad Europos Sąjungos šalių ekonomikos galėtų užtikrinti stabilų augimą ateityje.“
Komiteto pirmininko pavaduotojas A. Ažubalis sveikino Europos Komisijos parengtą ir Europos Parlamente priimtą pasiūlymą dėl valstybių narių apsaugos nuo trečiųjų valstybių taikomos ekonominės prievartos siekiant išsivaduoti iš nesumažėjusios priklausomybės nuo Kinijos. „Ar Europa deda visas įmanomas pastangas kurdama karinį ir ekonominį potencialą ir ar įrodė, kad gali apsiginti ir apginti Ukrainą? – klausė politikas. – Akivaizdu, kad karinėje pramonėje mes atsiliekame nuo JAV, tačiau labiau remdami Ukrainą ekonomiškai mes galime nugalėti Kremlių ir tai gali būti pirmas svarbus žingsnis Europos strateginės autonomijos arba, jei geriau, Europos savarankiškumo link. Europa turi atlikti stipresnį geopolitinį vaidmenį – pirmiausia – savo kaimynystėje.“
COSAC (angl. Conference of Parliamentary Committees for Union Affairs) – Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių parlamentų Europos reikalų komitetų ir Europos Parlamento narių konferencija. Tai kas šešis mėnesius vykstantis forumas, kuris gali priimti bet kokį pasiūlymą Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai. Ši konferencija skatina nacionalinius parlamentus ir Europos Parlamentą keistis informacija ir geriausia praktika.
Čekija pirmininkauja ES Tarybai 2022 m. liepos 1 d. – gruodžio 31 d.
Parengė
Seimo Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Aistė Pikiotienė, tel. (8 5) 239 6864
Monika Kutkaitytė