Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė įstatymo pataisoms, tikslinančioms asmenų ratą, kuriems taikomi darbo su vaikais ribojimai
2025 m. kovo 26 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Žmogaus teisių komitetas po svarstymo pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektui Nr. XVP-132(2), kuriuo siekiama efektyviai apsaugoti vaikus nuo galimos grėsmės patirti traumuojantį elgesį jų priežiūros, ugdymo, laisvalaikio ar sveikatinimo aplinkoje, tačiau kartu užtikrinti proporcingą ir teisingą teisinį reguliavimą, numatantį atitinkamas apsaugos priemones.
Įstatymo projektu siekiama tiksliau apibrėžti asmenų ratą, kuriems dėl padarytų nusikalstamų veikų, susijusių su vaikais, dirbti, savanoriauti ar atlikti praktiką draudžiama. Šiuo metu draudimas dirbti su vaikais taikomas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių asmenys buvo pripažinti kaltais galiojant senajai Baudžiamojo kodekso redakcijai, pavyzdžiui, dėl spekuliacijos ar chuliganizmo, taip pat ir už finansinius nusikaltimus. Taigi įstatymo pataisos inicijuotos atsižvelgiant į praktinius iššūkius, susijusius su dabartinių apribojimų taikymu asmenims, norintiems dirbti ar savanoriauti su vaikais. Komiteto nuomone, galiojantys ribojimai yra pertekliniai ir neproporcingi, nes apriboja veiklą ir tiems asmenims, kurių kažkada padaryti nusikaltimai nėra sietini su galima grėsme vaikams. Komitetas vertina tai, kad vaikai yra ypač pažeidžiama visuomenės grupė ir būtina užtikrinti jų saugumą. Tačiau ribojimai turi būti proporcingi ir pagrįsti, atsižvelgiant į nusikaltimo pobūdį ir realiai kylančią grėsmę. Taip pat komitetas pritarė siūlymams tam tikrais atvejais nustatyti terminuotus draudimus, pavyzdžiui, jei asmuo nusikalto būdamas nepilnametis ir daugiau nėra nusikaltęs.
Pagrindiniai siūlomi pakeitimai:
- apribojimai būtų taikomi tik asmenims, nuteistiems už seksualinius nusikaltimus ir tam tikrus sunkius bei labai sunkius nusikaltimus, keliančius didelę grėsmę vaikams (pvz., nusikaltimai prieš vaikus ir šeimą, prekyba žmonėmis, narkotinių medžiagų platinimas nepilnamečiams).
- Numatoma darbdavio, priimančios organizacijos ar juridinio asmens pareiga įsitikinti asmens QR (teisėto darbo su vaikais kodas) kodo galiojimu prieš priimant jį dirbti, savanoriauti ar stažuotis.
- Patikslinamos įstatymo nuostatos, siekiant užtikrinti teisinį aiškumą ir išvengti interpretacijų.
- Darbdaviams ir priimančioms organizacijoms suteikiama galimybė kreiptis dėl QR kodo išdavimo, jei asmuo jo neturi.
Komiteto pirmininko Lauryno Šedvydžio nuomone, šios pataisos padės sukurti veiksmingesnę vaikų apsaugos sistemą, kartu užtikrinant teisingą ir proporcingą teisinį reguliavimą.
Daugiau informacijos:
Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gabrielė Gibė
Tel. (0 5) 209 6809, el. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė