Ateities komiteto pranešimas: „Lietuva globalios skaitmeninės transformacijos akivaizdoje: ekspertai ragina stiprinti šalies strateginę poziciją“
2025 m. balandžio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Ateities komitete viena iš posėdžio temų buvo „Globali skaitmeninė darbotvarkė ir Lietuvos vaidmuo“. Posėdyje dalyvavo Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) generalinio sekretoriaus pavaduotojas Tomas Lamanauskas bei Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
Diskusijoje akcentuota, kad Lietuva stovi ant reikšmingo technologinio lūžio slenksčio – šalies ateitis priklausys nuo to, kaip gebėsime prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančios skaitmeninės tikrovės.
Technologijų raida keičia geopolitinį žemėlapį
T. Lamanauskas atkreipė dėmesį į globalios technologijų plėtros kontekstą, kuriame dominuoja keli stiprūs žaidėjai. Pasak jo, vien dirbtinis intelektas iki 2033 m. gali suteikti pasaulinei ekonomikai net 5 trilijonų JAV dolerių impulsą, tačiau net 70 proc. patentų priklauso Kinijos įmonėms, o tai kelia strateginių iššūkių. „Tai nėra futūristika – tai dabartis. Kas šiandien atrodo kaip rytojus, jau vyksta dabar. Jei Lietuva nesiveja šiandien, rytoj gali būti pavėlavusi“, – pabrėžė T. Lamanauskas.
ITU atstovas taip pat aptarė kvantinių technologijų proveržį, kuris gali revoliucingai pakeisti DI taikymą ir kelti egzistencinę grėsmę dabartinėms kriptografinėms sistemoms. Ypatingą susirūpinimą kelia palydovinių ryšių kontrolės koncentracija – per pastarąjį dešimtmetį paleista 10 000 naujų palydovų, iš kurių net 7 000 priklauso vienai JAV korporacijai. Taip pat pažymėta, kad 6G ryšio standartizavimas numatomas jau 2029–2030 m.
Ryšio infrastruktūra – ne prabanga, o strateginis prioritetas
RRT pirmininkė J. Šovienė akcentavo, kad Lietuva atsilieka investicijose į kritinę infrastruktūrą: „Valstybė ryšio infrastruktūrai skiria vos 10 mln. eurų per metus, kai operatoriai – po 20 mln. Tuo tarpu pašto logistikos palaikymui skiriame net 15 mln., nors tai jau nebe ateities, o praeities paslauga“.
Ji pabrėžė, kad ryšių tinklai yra nacionalinio saugumo dalis, todėl būtina perklasifikuoti juos iš komercinės į strateginę sritį. Taip pat pažymėta, kad šiuo metu nėra tinkamos sinchronizavimo sistemos ekstremalių situacijų metu, o tai kelia realią grėsmę visuomenės saugumui, ypač po paskutinės audros išryškėjusių ryšio problemų.
Lietuva jau matoma globaliame technologijų valdyme
T. Lamanauskas pažymėjo, kad Lietuvos atstovai sėkmingai dalyvauja tarptautiniuose procesuose – Lietuvos ambasadorius Rytis Paulauskas paskirtas JT Generalinės Asamblėjos kofasilitatoriumi Pasaulinės informacinės visuomenės aukščiausiojo lygio susitikimo peržiūros procese. „Lietuva, nors ir maža valstybė, gali aktyviai formuoti dirbtinio intelekto valdymo principus globaliu mastu“, – teigė T. Lamanauskas.
Ekspertai ragina nedelsti: keturi strateginiai žingsniai Lietuvai
Posėdyje išgrynintos keturios esminės kryptys, be kurių įgyvendinimo Lietuva rizikuoja prarasti konkurencingumą ir saugumą ateityje: perklasifikuoti ryšių infrastruktūrą kaip kritinį nacionalinio saugumo komponentą; ženkliai padidinti valstybės investicijas į skaitmeninę infrastruktūrą; pašalinti biurokratines kliūtis technologijų plėtrai; suderinti nacionalinius prioritetus su tarptautiniais skaitmeniniais susitarimais.
Ateities komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas pabrėžė, kad globalūs procesai turi būti glaudžiai susieti su nacionaliniu strateginiu planavimu: „Nuo šių veiksmų priklauso ne tik Lietuvos konkurencingumas, bet ir mūsų ekonominis saugumas ateinančiais dešimtmečiais“.
Skaitmeninė darbotvarkė yra vienas iš Ateities komiteto prioritetinių klausimų. Komitetas planuoja reguliariai organizuoti ekspertines diskusijas ir strategines sesijas su tarptautiniais ir vietiniais ekspertais, siekdamas užtikrinti, kad Lietuva neatsiliktų nuo globalių technologinių tendencijų ir išlaikytų konkurencingumą tarptautinėje arenoje.
Parengė
Seimo Ateities komiteto biuro patarėja
Miglė Paulauskė
Tel. (0 5) 209 6894
El. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė