Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Seimo narės J. Sejonienės pranešimas: KOPŽI: seksualinė prievarta – karo ginklas, dabar naudojamas prieš ukrainiečius

2025 m. kovo 31 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) Kaune surengė mokymus „Seksualinės prievartos trauma - išgirsti, atpažinti ir padėti.” 

Vykdydami projektą „Kompleksinė pagalba seksualinės prievartos aukoms iš Ukrainos”, per dvejus metus KOPŽI suteikė pagalbą beveik šimtui moterų ir vyrų, nukentėjusių nuo seksualinio smurto karo Ukrainoje metu. Projekto metu sukauptas žinias apie seksualinę prievartą karo ir taikos sąlygomis ir rekomendacijas apie pagalbą aukoms mokymuose pristatė teisininkai, psichologai, socialiniai darbuotojai.

Milda Matulaitytė-Feldhausen – Lietuvoje žinoma rašytoja, radijo laidų vedėja, kuri tapo karo žurnaliste ir korespondente prasidėjus karui Ukrainoje. Karo zonose ji fiksuoja įvykius ir padeda Ukrainos kariams, dalydamasi jų kasdieniais išgyvenimais. Jos pranešimas „Dievas ten nebegirdi mano maldų“ buvo skirtas iš arti parodyti karo realybę ir žiaurius nusikaltimus žmogiškumui, su kuriais kasdien susiduriama fronto linijoje. 

Mokymų metu advokatė, VU vyresnioji lektorė dr. Inga Martinkutė pristatė judėjimo „Seksualinė prievarta yra karo ginklas“ istoriją ir veiklos pradžią Lietuvoje. Informacinė kampanija RAPE IS A WAR CRIME yra privati tarptautinių teisininkų ir komunikatorių iniciatyva, kuria stengiamasi didinti informuotumą apie smurtą lyties pagrindu konfliktų zonose, padėti seksualinį smurtą išgyvenusiems asmenims ir didinti atsakomybę už karo nusikaltimus. Šios iniciatyvos atstovai teigia, kad seksualinis smurtas Ukrainoje yra naudojamas kaip karo ginklas. Išgyvenusiems šiuos siaubingus nusikaltimus reikia visos įmanomos paramos, kurią jie gali gauti, įskaitant profesionalią teisinę, medicininę, psichologinę pagalbą.

Nuo karo Ukrainoje pradžios, į Lietuvą pateko daugiau nei 94 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos. Vieni pirmųjų specialistų, susiduriančių su įvairias karo traumas patyrusiais žmonėmis – visoje Lietuvoje dirbantys socialiniai darbuotojai. Jonavos r. socialinių paslaugų centro direktorė dr. Valentina Demidenko išskiria socialinių darbuotojų vaidmenį teikiant pagalbą seksualinės prievartos aukoms: „Socialiniai darbuotojai, kaip esminiai socialinio kapitalo veikėjai, dažnai tampa „raktiniais žmonėmis, įgalinančiais priimti pagalbą.” Dėl šios priežasties nepaprastai svarbu suteikti kuo daugiau įrankių socialiniams darbuotojams atpažinti ir reaguoti į seksualinės prievartos traumas.

Psichologas-psichoterapeutas Andrius Jurgaitis sutinka – „socialinis darbuotojas atlieka svarbų vaidmenį teikiant pagalbą seksualinės prievartos aukoms, padėdamas joms atsigauti emociškai, psichologiškai ir socialiai. Pagalba apima tiek praktinius veiksmus, tiek emocinį palaikymą, siekiant atkurti aukos saugumą, pasitikėjimą savimi ir integraciją į visuomenę.“ Jurgaičio teigimu, seksualinė prievarta yra viena iš sunkiausių psichologinių traumų, galinčių turėti ilgalaikių padarinių aukos emocinei, psichologinei ir fizinei būklei. Ji sukelia gilų pažeidžiamumo, nesaugumo ir kontrolės praradimo jausmą. Todėl pagalbą aukoms teikiančių specialistų tikslas turi būti padėti atkurti saugumo jausmą, įveikti traumą ir sėkmingai grįžti į visuomenę, stiprinant jos pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę.

Kaip vienas iš pagrindinių įrodymų seksualinių nusikaltimų bylose dažnai yra teismo medicinos eksperto išvada, todėl pirmą kartą į šių temų aptarimą mokymuose buvo įtraukti teismo medicinos ekspertai. VU MF BMI Patologijos ir Teismo medicinos katedros doktorantė, teismo medicinos gydytoja Diana Vasiljevaitė pristatė seksualinės prievartos teismo medicininius aspektus. Advokatų tarybos pirmininkas dr. Mindaugas Kukaitis taip pat akcentavo teisingumo siekimą, karo nusikaltėlių patraukimą atsakomybėn ir mūsų šalies advokatų pasirengimą dalyvauti teikiant pagalbą Ukrainos teisininkams.

Renginio globėjos Seimo narės Jurgitos Sejonienės teigimu, „temos, kuriomis kalba KOPŽI, yra nepaprastai svarbios tiek seksualinės prievartos aukoms, tiek visai visuomenei, kuri turi gebėti atpažinti seksualinės prievartos traumą ir suteikti tinkamą pagalbą nukentėjusiems asmenims. Didindami visuomenės sąmoningumą ir specialistų kompetenciją, galime efektyviau spręsti ilgalaikes psichologines, emocines ir fizines traumos pasekmes bei stiprinti paramos sistemas aukoms.”

 

 

Daugiau informacijos:

Kristina Mišinienė

Centro vadovė

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI)

Rotušės a. 23, Kaunas

Mob. tel. 8-671-32147

[email protected]

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2025-03-31 14:37
       Agnė Radžiūtė