Tarptautiniame parlamentarų pareiškime – reikalavimas laisvojo pasaulio lyderiams nuolat tiekti ginkluotę Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms
2022 m. kovo 21 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)
Keturiolikai šalių parlamentų atstovaujančios dvi dešimtys parlamentarų (didesnė dalis iš jų – Seime 2022 m. kovo 21 d. susirinkusio trečiojo Kalinausko forumo dalyviai) – pasisakė už nuolatinį ginkluotės tiekimą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, pareikalavo „ryžtingų laisvojo pasaulio veiksmų“, garantuojant humanitarinės pagalbos tiekimą į apšaudomus ir bombarduojamus Ukrainos miestus ir apsaugant branduolinius Ukrainos objektus. Kremliaus agresija pareiškime įvardyta kaip karinis nusikaltimas.
Šio pareiškimo ir Kalinausko forumo iniciatorius ambasadorius Žygimantas Pavilionis atkreipė dėmesį į tai, kad pareiškimą pasirašė dešimties NATO šalių (JAV, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos) parlamentų atstovai, kaip ir kiti Europos Parlamentui, Švedijai, Airijai, Sakartvelui, tiek Europos, tiek JAV kairiuosiems bei dešiniuosiems atstovaujantys politikai.
„Be abejonės, tai dar nėra aiški ir oficiali NATO, ES ar norinčių ir galinčių šalių pozicija, kurios seniai ir teisėtai reikalauja mūsų broliai ir sesės ukrainiečiai, tačiau šiandien jau galime drąsiai teigti, kad įvairiomis priemonėmis apsaugoti Ukrainos dangų siekiame ne tik mes, bet kartu su mumis ir tikrai įtakingi Vakarų politikai – net penki JAV Kongreso nariai, tarp kurių ir galingasis JAV Senato Užsienio reikalų pirmininkas Bobas Menendesas (Bob Menendez), Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Tomas Tagenhetas (Tom Tugendhat), labai gerai žinomi Vokietijos ir kitų šalių užsienio ir saugumo politikos architektai, todėl, manau, turime ir toliau drąsiai reikalauti apsaugoti Ukrainos dangų, pradedant humanitariniais koridoriais ir branduoliniais objektais, plėsti šią koaliciją tiek kituose NATO šalių parlamentuose, tiek vyriausybėse ir šį tikslą mes tikrai pasieksime“, – teigė Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Ž. Pavilionis.
Renginio nuotraukas rasite Seimo „Flickr“ paskyroje.
Ukrainos draugų pareiškimas anglų kalba.
Ukrainos draugų pareiškimas
dėl neatidėliotinos būtinybės pagerinti Ukrainos oro gynybą
Ukrainos žmonės aukoja savo gyvybes už savo ir mūsų laisvę. Jie kovoja už teisę į suverenumą ir laisvą apsisprendimą, kurią mes visi laikome laisvės pamatu. Tai kova, kurią turime paremti visi, tiek Ukrainos, tiek ir savo labui. Remiame Ukrainą, nes Ukraina kovoja už mus.
Siaubinga humanitarinė katastrofa, kuria metu žudomi nekalti žmonės, griaunami gyvenimai ir išskiriamos šeimos, reikalauja ryžtingų laisvojo pasaulio veiksmų. Būtina imtis veiksmų trijose žemiau išvardytose srityse.
Manome, kad būtina sudaryti sąlygas, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos galėtų apginti Ukrainos žmones nuo karo agresijos. Šios sąlygos apima Ukrainos oro erdvės apsaugą ir šarvuočių judėjimo stabdymą šalies teritorijoje. Tai galima padaryti nedelsiant, teikiant ir nuolat papildant Ukrainai teikiamus prieštankinius ir zenitinius ginklus.
Manome, kad Ukrainos žmonės nusipelno galimybės gauti humanitarinę paramą, reikalingą siekiant apsaugoti Ukrainos piliečius ir išgelbėti šio žiauraus karo metu sužeistų žmonių gyvybes. Manome, kad humanitarinė pagalba turėtų būti teikiama sudarant galimybes, kad į apšaudomus ir bombarduojamus Ukrainos miestus būtų tiekiamas maistas ir medikamentai ir kad būtų išgelbėti tų miestų sužeistieji ir pabėgėliai.
Manome, kad Ukrainos branduoliniams objektams reikia skirti ypatingą dėmesį. Elektrinės ir atliekų saugyklos, jų pažeidimo atveju, kelia grėsmę visoms kaimyninėms valstybėms. Labai svarbu, kad Rusija pripažintų savo kaip konflikto šalies atsakomybę už Ženevos konvencijų laikymąsi, įskaitant 1 protokolo nuostatas, ribojančias užtvankų, pylimų ir atominių elektrinių puolimą, jei dėl tokio puolimo sukelto potvynio ar radioaktyvių medžiagų paplitimo gali žūti daug civilių gyventojų.
Šis Kremliaus veiksmas yra agresyvus karas. Jis pažeidžia taiką Europoje ir skatina karo nusikaltimus. Turime remti Ukrainos karinę ir civilinę gynybą, sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai teikti ir apsaugoti objektus, kurių pažeidimas sukeltų pavojų mums visiems.
Pavel Fisher, ČEKIJOS Senato Tarptautinių santykių, gynybos ir saugumo komiteto pirmininkas
Marko Mihkelson, ESTIJOS Rygikogo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas
Anna Fotyga, EUROPOS PARLAMENTO narė, buvusi Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministrė
Frédéric Petit, PRANCŪZIJOS Nacionalinės Asamblėjos Užsienio reikalų komitetas
Grigol Vashadze, SAKARTVELO Parlamento narys, buvęs užsienio reikalų ministras
Dr. Norbert Roettgen, VOKIETIJOS Bundestago Užsienio reikalų komiteto narys
Charles Flanagan, AIRIJOS Atstovų rūmų Užsienio reikalų ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs užsienio reikalų, prekybos ir teisingumo ministras
Inese Voika, LATVIJOS Saeimo narė, Prezidiumo sekretoriaus pavaduotoja
Laima Liucija Andrikienė, LIETUVOS Užsienio reikalų komiteto pirmininkė
Žygimantas Pavilionis, LIETUVOS Seimo Užsienio reikalų komiteto narys
Kati Piri, NYDERLANDŲ Parlamento narė
Michał Kamiński, LENKIJOS Senato Maršalkos pavaduotojas
Arkadiusz Mularczyk, LENKIJOS Seimo Užsienio reikalų komiteto pavaduotojas
Hans Wallmark, ŠVEDIJOS Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas
Maria Nilsson, ŠVEDIJOS Parlamento narė
Tom Tugendhat, JUNGTINĖS KARALYSTĖS Bendruomenių rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas
Robert Menendez, JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas
Andy Barr, JAV Kongreso narys
Mario Diaz-Balart, JAV Kongreso narys
Brian Fitzpatrick, JAV Kongreso narys
Victoria Spartz, JAV Kongreso narė
Daugiau informacijos:
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos viešieji ryšiai
Tel. (8 5) 239 6506
El. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo