BA Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje aptartas Baltijos valstybių informacinės erdvės stiprinimas
2022 m. gegužės 27 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien, gegužės 27 d., Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas ir komiteto narė Edita Rudelienė dalyvauja Vilniuje vykstančiame Baltijos Asamblėjos Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje. Jame Baltijos valstybių parlamentų nariai kartu su šalių vyriausybių atstovais dalijasi patirtimi, kokie galėtų būti bendri veiksmai Baltijos valstybių žiniasklaidos ir informacinei erdvei stiprinti, aptaria, kokį poveikį jai daro Rusijos invazija į Ukrainą, kaip paskatinti žiniasklaidos ir informacinį raštingumą dezinformacijos ir propagandos laikais, kaip stiprinti socialinės žiniasklaidos ir Baltijos valstybių vaikų ir jaunimo informacinį raštingumą, kokios galėtų būti bendros iniciatyvos siekiant užtikrinti keitimąsi žiniomis ir informacija Baltijos valstybėse, diskutuoja apie žiniasklaidos atsparumą ir veiksmingą komunikaciją Baltijos valstybėse bei keitimąsi gerąja patirtimi.
Baltijos valstybės nuolat patiria Rusijos spaudimą – nuo oficialių pasmerkimų iki neoficialios dezinformacijos, nuo atviro karinės jėgos demonstravimo iki slaptų žvalgybos operacijų. Posėdyje akcentuota, kad plačią reikšmę rusams turinčios informacinės operacijos apima viską – nuo šnipinėjimo ir įsilaužimo iki minkštosios galios ir propagandos, o dezinformacija pasitelkiama nesantaikai pačiose Baltijos valstybėse ir tarp jų bei NATO ir ES sąjungininkų kurstyti.
Komiteto nariai kalbėjo apie žiniasklaidos ir informacinio raštingumo skatinimą dezinformacijos ir propagandos amžiuje. Pradėtos kelios bendros iniciatyvos, kuriomis siekiama užtikrinti Baltijos valstybių keitimąsi naujienomis ir informacija šalyse bei Baltijos valstybių žiniasklaidos atsparumą ir veiksmingą komunikaciją.
Baltijos valstybės nuolat susiduria su iššūkiais informacijos srityje, o tautinės mažumos tokiam informaciniam karui yra ypač jautrios. Televizija vis dar gana populiari, ji suteikia lengvai prieinamą kanalą dezinformacijai skleisti ir viešam naratyvui formuoti. Tačiau žiniasklaidos vartojimo ir rengimo modeliai sparčiai kinta. Užuot vartoję tradicinę žiniasklaidą, dabar visi gali kurti ir platinti turinį, kurį vis sunkiau kontroliuoti. Taigi tolesnės investicijos į visuomenės atsparumą gali būti veiksmingiausia Baltijos valstybių gebėjimo susidoroti su hibridinėmis grėsmėmis stiprinimo strategija, atsižvelgiant į tai, kad regionas susiduria su priešiškų veikėjų, nukreiptų prieš skirtingas socialines grupes, įtaka. Reikia skirti daug dėmesio tolesniam žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumui didinti, todėl būtina skatinti naujas privačias ir jau esamas valstybės remiamas iniciatyvas.
Renatos Godfrey nuotr.
Baltijos valstybių parlamentų nariai aptarė Baltijos valstybių kultūrinio bendradarbiavimo ateitį, įskaitant Rusijos invazijos į Ukrainą padarinius. Kalbėjo, kokie galėtų būti Baltijos valstybių veiksmai Ukrainai remti, aptarti bendrų veiksmų pavyzdžiai ir iniciatyvos, diskutuota, koks bus tiesioginis ir ilgalaikis COVID-19 pandemijos poveikis Baltijos valstybių kūrybinei pramonei, su kokiais iššūkiais susiduriame ir kokie galėtų būti bendri veiksmai. Aptarta bendra Baltijos valstybių veikla skatinant visuomenės atsparumą per kultūrą.
Plačiau kalbėta apie 2019 m. įsteigto Baltijos kultūros fondo, remiant bendrų Lietuvos, Latvijos ir Estijos kultūros projektų, veiklą. Pirmieji treji metai buvo sėkmingi. Susidomėjimas bendradarbiavimu Baltijos valstybių lygmeniu, siekiant pristatyti Baltijos šalių kultūrą tarptautiniu mastu, buvo didesnis, nei tikėtasi. Pastaraisiais metais buvo labai ryžtingų iniciatyvų, kurioms įgyvendinti šiam bendradarbiavimui iš viso buvo skirta 1 mln. eurų. Baltijos kultūros fondas pasirodė esąs tikrai galinga priemonė, skatinanti Baltijos valstybių vienybę ir bendradarbiavimą.
Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus patarėja
Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje sekretorė
Renata Godfrey
Tel. (8 5) 239 6224, el. p. [email protected]
Rimas Rudaitis