Europos reikalų komitetas: pandemijos socialinės ir ekonominės pasekmės reikalauja gerai subalansuotos socialinės apsaugos politikos
2021 m. birželio 1d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 31 d. – birželio 1 d. Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojai Laima Andrikienė, Domas Griškevičius, Marius Matijošaitis, Komiteto narys Tomas Tomilinas dalyvauja nuotoliniame Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijos (COSAC) LXV plenariniame posėdyje.
Gegužės 31 d. vykusiame posėdyje aptarti Portugalijos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pasiekimai, diskutuota apie socialinės Europos modelį, kuris leistų pasiekti trigubą – ekonominę, skaitmeninę ir klimato – pertvarką.
L. Andrikienė, pasisakydama Seimo delegacijos vardu, padėkojo Portugalijai už atsako į COVID-19 pandemiją koordinavimą, pasveikino pasiektą susitarimą dėl skaitmeninio COVID pažymėjimo, pastangas paspartinti dalijimąsi vakcinomis su jų stokojančiomis šalimis. Lietuvos atstovė akcentavo skaitmeninės žaliosios ekonominės pertvarkos tikslus, pažymėjo, kad dėl šiuo metu dar vis sudėtingos pandemijos situacijos, ypatingai svarbu sustiprinti Europos socialinę dimensiją. Todėl Lietuva džiaugiasi Porte įvykusio socialinių reikalų aukščiausio lygio susitikimo rezultatais, kurie pagreitins Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimą užtikrinant įtraukų ekonomikos atsigavimą.
Komiteto narys T. Tomilinas diskusijoje apie socialinės Europos stiprinimą pabrėžė, kad nacionalinės socialinės darbotvarkės turi derėti su Europos Sąjungos tikslais. Žalioji ir skaitmeninė pertvarka mūsų piliečiams atvers ne tik galimybes, bet ir iššūkius, todėl labai svarbu deramą dėmesį skirti žmonių kvalifikacijos kėlimui ir perkvalifikavimui. „Siekti visų šių tikslų turėtumėme visi kartu“, – pabrėžė politikas.
Konferencijos sesijose daug dėmesio skirta vakcinų gamybai ir skiepijimo spartai, pabrėžta COVAX iniciatyva, kuria siekiama mažoms ir vidutines pajamas gaunančioms šalims užtikrinti sąžiningas ir lygiateises galimybes gauti saugių ir veiksmingų COVID-19 vakcinų. Akcentuota migracijos politikos išorinės dimensijos, prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo su Jungtine Karalyste įgyvendinimo svarba, teisinga ekonominė ir skaitmeninė pertvarka, ekonomikos gaivinimas, pasidžiaugta nuosavų išteklių sprendimo ratifikavimo užbaigimu visuose nacionaliniuose parlamentuose.
COSAC dalyviai pabrėžė, kad šiuo metu svarbu įgyvendinti Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų planą. Europos socialinio modelio esmė – užtikrinti atsigavimą po pandemijos, stabilumą, saugumą, kokybiškas darbo vietas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas jaunimo nedarbo klausimams pandemijos metu ir deramam atsakui. Europos jaunimo forumo atstovė akcentavo siekiamybę įgyvendinus Europos socialinio ramsčio tikslus 2030 metais ir atsigręžus į praeitį pasakyti, kad „mums pavyko išvengti sužeistos kartos ir ji, turėdama apgintas socialines teises, gali kurti stipresnę Europą“.
Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencija (COSAC, angl. Conference of Parliamentary Committees for Union Affairs) – Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių parlamentų Europos reikalų komitetų ir Europos Parlamento narių konferencija. Forumas, kuris rengiamas kas šešis mėnesius, gali priimti bet kokį, jo nuomone, tinkamą pasiūlymą Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai. Ši konferencija skatina nacionalinius parlamentus ir Europos Parlamentą keistis informacija ir geriausia praktika.
Portugalija pirmininkauja ES Tarybai 2021 m. sausio 1d. – 2021 m. birželio 30 d.
Daugiau informacijos:
Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Aistė Pikiotienė, tel. (8 5) 239 6864
Jolanta Anskaitienė