Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Morganos Danielės pranešimas: „Amžinasis embrionų šaldymas – baudžiavos laikus primenantis lažas nevaisingoms poroms“

2021 m. spalio 12 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Seimo posėdžio metu teikiamos Laisvės ir Liberalų sąjūdžio frakcijų inicijuotos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, kurios leistų atsisakyti amžinojo embrionų šaldymo. Šiuo metu pagalbinio apvaisinimo paslaugomis pasinaudojusios poros yra priverstos visą gyvenimą mokėti už nepanaudotų embrionų saugojimą – tokia finansinė našta nemažai daliai porų tampa priežastimi atsisakyti svajonės susilaukti vaikų.           

Lietuva buvo viena paskutiniųjų valstybių Europos Sąjungoje, tik 2016 m. patvirtinusi pagalbinio apvaisinimo procedūrą ir jos kompensavimą. Galiausiai praėjusioje kadencijoje priimtas įstatymas numatė, kad embrionai, naudojami dirbtinio apvaisinimo procedūrose, bus šaldomi amžinai, net mirus juos saugoti palikusiai porai. Šiai nuostatai nepritarė ir gydytojai, teigę, kad ilgiau nei dešimtį metų laikomas embrionas nebėra toks veiksmingas.      

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Įstatymo pataisų iniciatorė, Seimo Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė pabrėžia, kad amžinasis embrionų šaldymas įstatyme buvo numatytas prisitaikant prie kai kurių politikų religinių pažiūrų ir ideologinių nuostatų, visiškai neatsižvelgiant į praktinius iššūkius, su kuriais susiduria vaikų susilaukti siekiančios poros.   

„Priverstinis mokėjimas už embrionų saugojimą amžinai, kuomet moterys netgi neturi galimybės pastoti visą gyvenimą, yra baudžiavos laikus primenantis lažas. Saugojimas, nepaisant embrionų kokybės ir poros reprodukcinių planų, nėra paremtas jokia logika, tik ideologija“, – teigia M. Danielė.

Anot Seimo narės, pagalbinio apvaisinimo paslauga norinčiai pasinaudoti porai turi būti suteikta galimybė pačiai nuspręsti, kaip elgtis su savo embrionais, o amžinas jų saugojimas yra daugiausiai religinius įsitikinimus liečiantis klausimas. Jei pora dėl savo įsitikinimų išreikš valią embrionus saugoti neribotą laiką, jie savo lėšomis tai galės daryti ir pakoregavus įstatymą.      

Seimo Laisvės frakcijos atstovė taip pat pabrėžia, kad amžino embrionų šaldymo praktika nėra taikoma jokioje kitoje Europos Sąjungos valstybėje. Kaimyninėje Latvijoje embrionai saugomi iki 7 metų nuo pagalbinio apvaisinimo procedūros, Estijoje – iki 10. Seime teikiamos įstatymo pataisos numato, kad nuo procedūros atlikimo embrionai būtų saugomi iki 10 metų, bet ne trumpiau, nei 2 metus.    

Remiantis Valstybinės ligonių kasos duomenimis, per metus pagalbinio apvaisinimo paslauga pasinaudoja apie 1000 porų, tačiau atsisakius perteklinę finansinę naštą sukuriančio amžino embrionų saugojimo, vaikų tokiu būdu susilaukiančių porų skaičius būtų ženkliai didesnis.       

M. Danielė taip pat atkreipia dėmesį, kad įstatyme numatytas pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimas santuoką ir partnerystę sudariusiems asmenims, tačiau dėl Lietuvoje vis dar nepriimto Partnerystės įstatymo nesusituokusios poros šiomis paslaugomis pasinaudoti tiesiog negali. Dėl šios priežasties tam tikras procentas porų yra priverstos sudaryti santuoką, o partnerio neturinčios moterys tokiomis paslaugomis pasinaudoti išvis neturi jokios galimybės.                   

„Šiuo metu teikiamos įstatymo korekcijos – tik pirmas etapas atsisakant Pagalbinio apvaisinimo įstatyme paliktų kliūčių kelyje į nevaisingų žmonių svajonę susilaukti vaikų. Sveikatos apsaugos ministerija taip pat inicijuoja pataisas, kurios leistų apvaisinimą atlikti ir nesusituokusioms bei partnerystės neįregistravusioms poroms – tai yra sveikintinas žingsnis, rodantis, kad reprodukciniai klausimai visuomenėje nebėra tabu ir suprantame šios temos jautrumą bei svarbą“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė.

 

Daugiau informacijos:

Agnė Vidugirytė                

Seimo Laisvės frakcijos atstovė spaudai

Mob. 8 646 79 450            

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-10-12 09:31
   Monika Kutkaitytė