LXVI COSAC: dėmesys neteisėtai migracijai, solidarumas dėl hibridinių išpuolių prie Europos Sąjungos sienų ir parama Vakarų Balkanų šalims jų kelyje į ES
2021 m. lapkričio 30 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 29–30 dienomis Seimo Pirmininko pavaduotoja, Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Laima Andrikienė, Seimo nariai Andrius Mazuronis ir Gintautas Paluckas dalyvauja nuotoliniame Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijos (COSAC) LXVI plenariniame posėdyje.
Lapkričio 29 d. vykusiame posėdyje aptarti Slovėnijos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pasiekimai, diskutuota apie Vakarų Balkanų šalių europinę perspektyvą.
Kalbėdama apie ES narystės siekiančias Vakarų Balkanų šalis, L. Andrikienė pažymėjo, kad Lietuva tvirtai remia šio regiono šalių integracijos į ES procesą, kurio metu yra padaryta nemaža pažanga, bei skatina toliau tęsti svarbiausias reformas. „Atsižvelgiant į pastarojo laikotarpio įvykius, kuriais siekiama destabilizuoti padėtį regione, svarbu ne tik derybų techniniai aspektai, t. y. derybinių skyrių atidarymas ir uždarymas, daug svarbiau, ar Vakarų Balkanų šalys yra pasiryžusios laikytis europinių vertybių ir principų bei siekti bendrų strateginių tikslų“, – sakė politikė. Ji atkreipė dėmesį į padėtį Bosnijoje ir Hercegovinoje ir pažymėjo, kad tik nesuskaldyta ir europines reformas vykdanti Bosnija ir Hercegovina gali žengti į glaudesnę integraciją su Europa, ir Lietuva tai remia. Lietuvos atstovė taip pat pastebėjo, kad būtina skatinti Bulgarijos ir Šiaurės Makedonijos dvišalį dialogą, abiem pusėms ieškant vienijančių argumentų. Seimo narė pažymėjo, kad Lietuva tikisi, jog Kosovo- Serbijos darbo grupė ras ilgalaikį sprendimą ginče dėl Serbijos automobilių valstybinių numerių, kurių nepripažįsta Kosovas. „Lietuva visapusiškai remia ES skatinamą Belgrado ir Prištinos dialogą. Svarbu išvengti naujų įtampų tarp šalių“, – pabrėžė L. Andrikienė.
Konferencijos dalyviai vieningai sutarė, kad turi būti kuo greičiau patvirtintos ES derybų programos su Šiaurės Makedonija ir Albanija bei surengtos tarpvyriausybinės konferencijos su abiem kandidatėmis; akcentavo „Fit for 55“ pasiūlymų paketą, kuriuo siekiama Europos ekonomiką paversti neutralia klimato atžvilgiu.
Konferencijoje daug dėmesio skirta migracijos klausimui, pasmerkti hibridiniai išpuoliai prie ES sienų, ypač Baltarusijos režimo tebevykdoma hibridinė ataka, pabrėžta, kad būtina skubiai ieškoti sutarimo dėl migracijos ir prieglobsčio pakto pakeitimų. Dauguma nacionalinių parlamentų atstovų, kalbėdami apie ekonomikos atsigavimą ir tolimesnį pandemijos suvaldymą, akcentavo, kad reikia įvertinti išmoktas pamokas, jog ateityje būtų galima sistemiškai reaguoti ir valdyti krizes.
COSAC (angl. Conference of Parliamentary Committees for Union Affairs) – Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių parlamentų Europos reikalų komitetų ir Europos Parlamento narių konferencija. Tai kas šešis mėnesius vykstantis forumas, kuris gali priimti bet kokį pasiūlymą Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai. Ši konferencija skatina nacionalinius parlamentus ir Europos Parlamentą keistis informacija ir geriausia praktika.
Slovėnija pirmininkauja ES Tarybai 2021 m. liepos 1 d. – gruodžio 31 d.
Daugiau informacijos:
Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Aistė Pikiotienė, tel. (8 5) 239 684
Monika Kutkaitytė