Seimo narės Morganos Danielės pranešimas: „Seime – Europos vaisingumo gydymo politikos atlaso pristatymas visuomenei“
2022 m. kovo 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Lietuvoje ir likusioje Europoje apie 10–20 proc. visų šeimų yra nevaisingos. Ir nors šis skaičius iš tiesų verčia sunerimti, deja, ekspertai perspėja, kad ateityje ši problema taps dar didesnė. Todėl labai svarbu užtikrinti veiksmingą ir visiems prieinamą vaisingumo gydymą. Tačiau kaip tai užtikrina Europos šalys?
Europos parlamentinis forumas seksualinių ir reprodukcinių teisių klausimais (angl. European Parliamentary Forum for Sexual and Reproductive rights) kiekvienais metais išleidžia „Europos vaisingumo gydymo politikos atlasą“, kuris apžvelgia vaisingumo gydymo situaciją visoje Europoje. Jame šalys vertinamos pagal tris pagrindinius kriterijus – teisinį reglamentavimą, finansavimą ir visuomenės įtraukimą į procesus.
Kovo 7 d. 9.30 val. Seimo Laikinoji Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė kartu su Laikinąja Moterų grupe Seimo spaudos konferencijų salėje organizuoja konferenciją „Europos vaisingumo gydymo politikos atlaso pristatymas visuomenei“, kurios metu Europos parlamentinio forumo seksualinių ir reprodukcinių teisių klausimais atstovės Marina Davidašvili (Marina Davidashvili) ir Anita Finčam (Anita Fincham) pristatys naujausio politikos atlaso rezultatus. Lietuvos specifiką ir perspektyvas aptars Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Santaros vaisingumo centro vedėjas Rimantas Gricius.
Prieš spaudos konferenciją, su vaisingumu ir moterų teisėmis dirbančios visuomeninės organizacijos yra kviečiamos į neformalų gyvą susitikimą su M. Davidašvili šį sekmadienį 16.30 val. Laivės partijos būstinėje Gedimino pr. 64, Vilniuje.
Pasak Seimo Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkės pavaduotojos ir vienos iš „Europos vaisingumo gydymo politikos atlaso“ eksperčių Morganos Danielės, vaisingumo gydymas Lietuvoje vis dar gerokai atsilieka nuo Vakarų Europos valstybių.
„Šiuo metu mūsų turima vaisingumo gydymo sistema yra skylėta. Amžinas embrionų šaldymas, finansinę naštą užkraunant poroms. Spraga dėl vaikų iki 14 metų, kurie dėl sveikatos problemų praranda galimybę tapti biologiniais tėvais ateityje (nuo 14 metų jau yra galimybės išsaugoti lytines ląsteles ir reprodukcinius audinius), kas kai kuriais atvejais lemia agresyvaus gydymo atidėjimą. Lietuvoje taip pat yra gerokai apribotos galimybės visiems lygiaverčiai gauti reikiamą gydymą. Gerai, kad šias problemas išspręsti reikalingos pataisos jau yra pateiktos ir dabar laukiame artėjančios Seimo sesijos, kad jas galutinai priimtume“, – teigė Seimo narė.
M. Danielės teigimu, be jau paminėtų finansavimo ir vienodos prieigos prie gydymo paslaugų problemų, visuomenėje vis dar yra įsišaknijusios ir stigmos, susijusios su nevaisingumu.
„Tikriausiai daugelis esame girdėję neigiamų replikų apie nevaisingas poras – lyg tai būtų jų kaltė, jog jie negali susilaukti vaikų. Ne, tai tikrai nėra nuosprendis ar bausmė, tai tėra sveikatos problema, kuri gali būti gydoma“, – tvirtino M. Danielė.
Spaudos konferencijoje, taip pat, bus pristatomas ir Seimo Moterų grupės rengtas nutarimas dėl lyčių lygybės, kurį pristatys parlamentarė Orinta Leiputė.
Konferencija bus transliuojama Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ (renginio transliacijos nuorodą rasite paspaudę šią nuorodą: Seime vyksta).
Daugiau informacijos:
Seimo narė Morgana Danielė
El. p. [email protected]
Mob. 8 647 74 702
Eglė Saulė Trembo