Seimo Neįgaliųjų teisių komisijai pristatytos Užimtumo tarnybos programos, skirtos asmenų su negalia užimtumui skatinti
2025 m. vasario 20 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)
Vasario 19 d. Seimo Neįgaliųjų teisių komisija posėdyje susipažino su Užimtumo tarnybos programomis, skirtomis asmenų su negalia užimtumui skatinti.
Užimtumo tarnybos Priemonių organizavimo departamento direktorė Vaida Kamandulienė parlamentarus informavo, kad 2025 m. sausio 1 d. Užimtumo tarnyboje buvo registruota 11,7 tūkst. bedarbių, turinčių negalią – 0,2 tūkst. arba 1,3 proc. mažiau nei prieš metus. Bedarbiai su negalia sudaro 7,1 proc. visų 2025 m. sausio 1 d. registruotų bedarbių.
Pasak V. Kamandulienės, per 2024 metus įsidarbino apie 6 tūkst. bedarbių su negalia, 8 proc. (arba 0,5 tūkst.) daugiau nei per 2023 metus. Daugiau bedarbių su negalia pradėjo ir veiklą su verslo liudijimais – per 1,5 tūkst. (4 proc. daugiau nei 2023 metais).
Užimtumo tarnybos duomenimis, pagrindinės kliūtys asmenų su negalia užimtumui yra: diskriminacija ir stigmatizacija; nepakankamai pritaikyta darbo aplinka ir infrastruktūra; socialinė izoliacija.
2024 metais pradėtas įgyvendinti pagalbos koordinavimo asmeniui su negalia procesas bendradarbiaujant su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Praėjusiais metais iš minėtos agentūros gauta 315 sprendimų skirti pagalbos koordinavimą.
V. Kamandulienės teigimu, ypatingas dėmesys skiriamas atvejo vadybai: 2024 metų pabaigoje jau dirbo 124 atvejo vadybininkai, kurie dirba tiek su asmenimis su negalia, tiek su asmenimis, turinčiais kliūčių užimtumui.
Skaitlingiausia darbo rinkos politikos finansinės priemonė, padedanti darbo ieškantiems asmenims su negalia integruotis darbo rinkoje – įdarbinimas subsidijuojant. Vertinant praėjusius metus, įdarbinimo subsidijuojant priemonei įgyvendinti buvo panaudota apie 90 proc. visų lėšų, kurios yra skiriamos asmenų su negalia užimtumui remti.
Kita remiama įdarbinimo priemonė – subsidija darbo asistento išlaidoms – šiai dienai 196 asmenims su negalia darbo funkcijas vykdyti padeda 81 darbo asistentas.
Sprendžiant asmenų su negalia kvalifikacijos ar kompetencijos trūkumą yra taikomos paramos mokymuisi priemonės. Šiuo metu mokymo programų sąraše yra apie 4 tūkst. mokymo programų, iš jų apie 1,2 tūkst. yra pritaikytos asmenims su negalia. Populiariausios mokymo programos, kurias renkasi asmenys su negalia: apskaitininko, individualios priežiūros darbuotojo, slaugytojo padėjėjo, ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo.
Kitos priemonės skatinančios asmenų su negalia užimtumą: darbo vietų pritaikymo subsidijavimas, įdarbinimo su pagalba paslauga, profesinė reabilitacija, kurios metu įvertinami profesiniai gebėjimai, profesinis orientavimasis, darbinių gebėjimų atkūrimas arba naujų išugdymas.
Apibendrindama priemones, Užimtumo tarnybos Priemonių organizavimo departamento direktorė pažymėjo, kad didėja negalią turinčių asmenų dalyvavimui aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse (ADRPP) skiriami asignavimai. Panaikinus Socialinių įmonių įstatymą 2023 metais asignavimai ADRPP įgyvendinimui padidėjo 3 kartus iki 30,5 mln. Eur. Skaitlingiausia ADRP priemonė – įdarbinimas subsidijuojant.
Tarnybos atstovė Seimo komisijai pristatė ir siūlomas tobulinimo priemones.
Remiamasis įdarbinimas:
nenaikinti bedarbio statuso nutraukus dalyvavimą įdarbinimo subsidijuojant priemonėje;
nustatyti subsidijos stabdymo galimybę iki ANTA priims sprendimus dėl pakartotino dalyvumo vertinimo;
nustatyti laikotarpį, per kurį darbdavys galėtų kreiptis dėl subsidijos darbo asistentui po asmens su negalia įdarbinimo.
Darbo vietų pritaikymo subsidijavimas:
mažinti subsidijos darbo vietos pritaikymui dydį;
trumpinti darbo vietos išlaikymo trukmę;
Įdarbinimo su pagalba paslaugos:
paslaugoms teikti galėtų būti kuriama papildoma tikslingai apmokytų Užimtumo tarnybos specialistų komanda, teikianti paslaugas asmenis su negalia.
Komisijos pirmininkė Indrė Kižienė atkreipė dėmesį, kad priemonių skatinti asmenų su negalia užimtumą yra gana daug, tačiau ne visos jos yra populiarios ir taiklios. Siekiama kuo daugiau asmenų su negalia integruoti į darbo rinką, taip skatinant jų savarankiškumą ir orų pragyvenimą. Dėl šios priežasties reikia peržiūrėti priemones, skatinančias asmenų su negalia užimtumą ir finansavimą skirti tikslingiausioms ir labiausiai pasiteisinusioms priemonėms, atsižvelgiant į Užimtumo tarnybos pateiktas įžvalgas ir siūlymus.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (0 5) 209 6203, el. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo