Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės D. Ulbinaitės pranešimas: pagalbą sunkios negalios žmonėms siūloma reglamentuoti specialiuoju įstatymu

2025 m. birželio 18 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai po parlamentinės kontrolės dėl asmenų su negalia socialinės integracijos sistemos pokyčių įgyvendinimo kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją siūlydami pagalbą sunkios negalios žmonėms reglamentuoti specialiuoju įstatymu. To poreikį liudija šeimos, auginančios vaikus, turinčius sunkią negalią – tai 34,5 tūkst. arba 15 proc. visų asmenų su negalia. 

Sunkios negalios našta šeimai (95 proc. tai – mamos) yra nepakeliama tiek emociškai, tiek fiziškai, tiek finansiškai. 60 proc. šeimų pagalbos negauna jokios pagalbos arba labai trumpalaikę – po 2 val. namuose ar vieną dieną dienos centre per savaitę. Todėl mamos, o dažnai ir abu tėvai, iškrenta iš darbo rinkos ir laiko savo vaikus namuose, taip patirdami socialinę atskirtį ir galiausiai nebūdami pajėgūs užtikrinti savo neįgaliajam kasdieninių poreikių.

„Į mane kreipėsi Mamos, auginančios vaikus su sunkia negalia, kurios su baime laukia, kas bus, kai jų vaikai sulauks pilnametystės arba kaip jie gyvens, kai tėvų jau tiesiog nebebus. Džiaugiuosi, jog pagaliau ledai pajudėjo – veiksmo ėmėmės Socialinių reikalų ir darbo komitete. Situacija, jog iki šiol neturime aiškios sistemos su aiškiu algoritmu savivaldybėms, kaip turi būti teikiamos paslaugos sunkios negalios žmonėms nuo gimimo iki senatvės – liūdina, todėl sprendimų paieškų dabar privalo imtis ministerija“, – sako Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė. 

Būtina peržiūrėti teisės aktus dėl socialinių paslaugų teikimo prieinamumo ir apimties didinimo asmenims su sunkia negalia bei jų artimiesiems ir parengti atitinkamus teisės aktus, užtikrinančius deinstitucionalizacijos procesą ir paslaugų bendruomenėje prieinamumo augimą.

Seimo narė Daiva Ulbinaitė atkreipia dėmesį į tai, kad įstatyminis reguliavimas turėtų įsigalioti iki 2030-ųjų metų, nes pagal Jungtinių Tautų asmenų su negalia konvenciją, nuo 2030 m. žmonių su sunkia negalia nebus galima siųsti į dideles globos įstaigas.

D. Ulbinaitė įsitikinusi, jog asmenų su sunkia negalia teises būtina reglamentuoti nauju specialiuoju įstatymu. Teisės aktuose turėtų būti įtvirtinti paslaugų  poreikio planavimo, kompleksinės pagalbos ne tik asmeniui su negalia bet ir jo šeimai, pagalbos visą gyvenimo ciklą, algoritminės institucijų sąveikos teikiant paslaugas ir kiti principai. 

„Tokio naujo įstatyminio reguliavimo – įtvirtinto algoritmo, kaip turėtų būti teikiamos paslaugos sunkios negaluos žmonėms skirtingais gyvenimo etapais nuo vaikystės iki senatvės – prašo pačios šeimos, nes šiandien priverstos suktis „kaip kas išmano“. Geriausiai tą iliustruoja pačių iniciatyva pastatytas pirmasis unikalus namas keturiems žmonėms su negalia, kur jie gaus individualią pagalbą, atsižvelgiant į specifinius poreikius“, – sako Seimo narė. 

Labdaros ir paramos fondo „Nepatogūs“ vadovė, pilotinio projekto įgyvendintoja Henrika Varnienė tikina, jog neorganizuojamos pagalbos paslaugos šiandien daugina problemas ateityje – motinos iškrenta iš darbo rinkos, netenka galimybės užsidirbti, todėl išauga didžiulė skurdo rizika. Visa tai turi savo kainą. 

 

Daugiau informacijos:

Seimo narės Daivos Ulbinaitės patarėja

Indrė Mikelionytė-Pranculevičienė

Tel. (0 5) 209 6682, mob. 0 616 234 50

Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2025-06-18 16:39
   Agnė Radžiūtė