Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos A. Armonaitės pranešimas: „Aborto draudimas – bandymas sugrąžinti inkviziciją“

2018 m. gegužės 8 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

Seime metų metus bandoma įteisinti vieną griežčiausių aborto draudimų Europoje. Priėmus siūlomas įstatymo pataisas nėštumą nutraukti taptų neįmanoma, nebent moteris sirgtų sunkia liga ar būtų išprievartauta. Pastarajam faktui įrodyti moteris turėtų kreiptis į policiją, ginekologus ir gauti jos žodžius pagrindžiančius dokumentus. Ji taip pat turėtų spėti tai padaryti per 12 savaičių, antraip vis tiek būtų priversta gimdyti. Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje apie aborto draudimą moterų teisių aktyvistės kalbėjo apie aborto politizavimą.

 

Aborto draudimas skatins moteris ieškoti nelegalios ir nekvalifikuotos pagalbos

 

Liberalė Aušrinė Armonaitė atkreipia dėmesį, kad draudimai nepadės sumažinti abortų skaičiaus: turime daugiau investuoti į lytinį švietimą, kontracepciją padaryti lengviau prieinama ir siekti atsakingo šeimos planavimo. Draudimai tik paskatintų nusikalstamus nelegalius abortus, kurių metu moterų sveikatai būtų daroma žala ir kiltų pavojus jų gyvybėms.

„Abortas nėra geras reiškinys – neplanuotų nėštumų ir abortų turėtų būti kuo mažiau. Kasmet tarptautinių ekspertų sudaromas kontracepcijos žemėlapis rodo, kad šeimos planavimo konsultacijų prieinamumas ir informacija apie kontracepciją Lietuvoje yra viena prasčiausių Europoje. Abortų draudimas paskatins moteris šią procedūrą atlikti vykti į užsienį, o tos, kurios neturės galimybės to padaryti, ieškos pogrindinių ir nekvalifikuotų nėštumo nutraukimo procedūrų“, – sako Seimo Moterų grupės pirmininkė liberalė A. Armonaitė.

 

Prievartinis gimdymas – demokratijos pažeidimas

 

Šeimos planavimo ir reprodukcinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė pabrėžia, kad Lietuvoje abortų skaičius nuosekliai mažėja, o siūlomi aborto draudimai yra grubus žmogaus teisių pažeidimas – abortai yra draudžiami žemos demokratijos šalyse.

„Lietuvoje abortų skaičius kasmet nuosekliai mažėja. Kad jis mažėtų ir toliau, turime gerinti ir diegti mokslu grįstą lytinį švietimą mokyklose, gerinti kontracepcijos prieinamumą, kompensuoti kontracepcijos priemones pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Lietuva yra ratifikavusi moterų teisių konvenciją ir yra įsipareigojusi ginti ir įgyvendinti moterų teises. Aborto draudimas – moters teisių menkinimas, o bandymas tas teises visai atimti, žlugdo demokratiją apskritai“, – problemą kelia E. Kuliešytė.

 

Lenkijoje 90 proc. nutraukiančių nėštumą moterų – katalikės

 

Lenkijos Moterų ir šeimos planavimo federacijos vadovė Kristina Kacpura (Krystyna Kacpura) pasidalijo Lenkijos patirtimi. Jos teigimu, absoliutus aborto draudimas neveikia, moterys ieško kitų būdų atlikti nėštumo nutraukimo procedūras, kurios tampa pavojingos gyvybei.

„Remiantis oficialiais duomenimis, per metus Lenkijoje buvo atlikti 1055 teisėti abortai, o neteisėtų skaičius siekia iki 100 000 abortų. Per draudimo metus, iš 5 mln. moterų Lenkijoje trečdalis ir daugiau bent kartą buvo nutraukusios nėštumą. Iš jų – 90 proc. moterų yra katalikės. Visi šie skaičiai rodo, kad draudimų įstatymas neveikia. Abortus dažnai pasirenka moterys, tapusios išprievartavimų aukomis. Jos jau yra pažemintos, o abortų draudimas užtrenkia moterims kelią legaliai atliekamoms procedūroms. Moterys paliekamos vienos ieškoti informacijos ir išeities nelegaliais būdais“, – akcentuoja K. Kacpura, kuri yra ir viena iš juodojo moterų protesto organizatorių.

Lenkijoje nėra lytinio švietimo, nes tai – neva visuomenės demoralizavimas. K. Kacpura atskleidė, kad paskutinis instrumentas, pažeidęs moterų teises – Lenkijos Konstitucijos pakeitimas, kuriuo gydytojams buvo leista vadovautis moralės išlyga. „Kilo didelis skandalas, kuomet akušeris privertė moterį gimdyti vaiką, neturintį kaukolės. Vaikas mirė po didžiulių kančių, trukusių kelias dienas“, – K. Kacpura pristatė įvykį, supriešinusį visuomenę ir privertusį moteris išeiti į gatves.

 

Aborto draudimas neatspindi katalikiškos atjautos

 

JAV organizacijos „Katalikai už pasirinkimą“ tarptautinių programų direktorė Amanda Usak (Amanda Ussak) savo vaizdo pranešime sakė, kad draudimo politika neatspindi socialinio teisingumo principų ir taptų našta nepasiturinčioms moterims.

„Moterys privalo gauti saugias sveikatos paslaugas ir saugią nėštumo nutraukimo procedūrą. Europoje ir kitose šalyse draudimo politika nesumažina abortų skaičiaus. Priešingai, dabar Lietuvoje siūlomi įstatymų keitimai priverčia moteris keliauti į užsienį ar ieškoti nesaugių nėštumo nutraukimo paslaugų. Tai – didelė našta neturtingoms moterims. Tokia draudimo politika neatspindi nei atjautos, nei socialinio teisingumo vertybių, kurias mes kaip katalikai turime vystyti“, – pažymi A. Usak.

 

Siūlomas teisinis reguliavimas sukurtų baimės atmosferą

 

Parlamentarės Dovilės Šakalienės teigimu, nuoseklūs veiksniai padeda mažinti abortų skaičių. Aborto draudimas nėra problemos sprendimas – jis tik pagilintų problemas baudžiant moteris ir pasmerkiant jas ieškoti nesaugių nėštumo nutraukimo būdų. Aborto draudimas taip pat nėra suderinamas su Jungtinių Tautų ir Europos žmogaus teisių konvencijomis.

„Aborto draudimas nieko negerina, tik gilina problemą, baudžia moteris, sukelia grėsmę jų sveikatai ir gyvybei, pažeidžia moterų ir paauglių mergaičių teises. Efektyvios priemonės mažinti nėštumų nutraukimų skaičių yra lytinis švietimas, prieinama kontracepcija ir efektyvios paslaugos bei pagalba moterims, kurios priverstos nutraukti nėštumą dėl smurto ir skurdo. Ar šių moterų problemas išspręs institucinė prievarta ir sugrąžinimas į viduramžius? Ar tikrai norime grįžti prie nėščių paauglių mergaičių mirtingumo problemos? Aborto draudimas yra vilkas avies kailyje, jis nieko negelbsti ir kelia grėsmę“, – teigia Seimo narė, Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės narė D. Šakalienė.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Daugiau informacijos:

Seimo narės Aušrinės Armonaitės padėjėja-sekretorė

Dovilė Tuskenytė

Mob. 8 674 87 885, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-08 15:31
   Monika Kutkaitytė