Seimo Darbo partijos frakcijos pranešimas: „Dėl privačios žemės atėmimo įteisinimo – kreipimasis į Konstitucinį Teismą“
2021 m. birželio 22 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Darbo partijos frakcija inicijavo Seimo narių kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Žemės įstatymo pataisų. Jose teigiama, kad „žemė visuomenės poreikiams iš privačios žemės savininkų gali būti paimama viešiesiems atskiriesiems želdynams kurti ir tvarkyti miestuose, miesteliuose ir kurortuose, siekiant įvykdyti viešųjų atskirųjų želdynų normas“. Kreipimąsi pasirašė 50 įvairioms frakcijoms priklausančių Seimo narių, dokumentą į KT antradienį, birželio 22 d., pristatė Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna ir Seimo narys Artūras Skardžius.
Seimo Darbo partijos frakcijos archyvo nuotr.
„Matome, kad Seime valdančiųjų buldozeriu buvo „prastumtas“ privačios žemės atėmimo iš piliečių įstatymas. Valdantiesiems galimai nerūpi, kad Konstitucijos 23 straipsnyje yra įtvirtintas nuosavybės neliečiamumo principas. Paimti nuosavybę, už ją teisingai atlyginant, galima tik tokiems visuomenės poreikiams, kurie objektyviai negalėtų būti patenkinti, jeigu nebūtų paimtas tam tikras konkretus nuosavybės objektas. Paimant nuosavybę visuomenės poreikiams, turi būti siekiama pusiausvyros tarp įvairių visuomenės narių teisėtų interesų. Todėl toks nuosavybės paėmimas, kuris numatytas valdančiųjų balsais priimtame Žemės įstatyme, yra neproporcingas siekiamam tikslui – tikslas įrengti želdinius nėra pakankamas, kad reikėtų apriboti žmogaus teisę į privačią nuosavybę“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas V. Jukna.
Įsigaliojus Žemės įstatymo pataisoms, sprendimą perimti privačią žemę galėtų priimti Nacionalinės žemės tarnybos vadovas, gavęs savivaldybės tarybos prašymą. Tai padaryti būtų galima supaprastinta tvarka – pakaktų „vietovės lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumento“. Kitaip tariant, privati nuosavybė galėtų būti paimama visuomenės poreikiams, jei savivaldybės meras sumanytų kažkieno sklype pasodinti kokį krūmą ar medelį.
„Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje taip pat nustatyta, kad kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo turi teisę netrukdomas naudotis savo nuosavybe, kuri iš nieko negali būti atimta, išskyrus tuos atvejus, kai tai yra būtina visuomenės interesams ir tik įstatymo nustatytomis sąlygomis bei vadovaujantis bendraisiais tarptautinės teisės principais“, – pastebi Seimo narių kreipimąsi į Konstitucinį Teismą inicijavęs Seimo narys Artūras Skardžius.
Daugiau informacijos:
Seimo narys Artūras Skardžius
Tel. (8 5) 239 6441
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė