Seimo Darbo partijos frakcijos pranešimas: „Komitetas pritarė Seimo narių raginimui atlikti ekspertinį vertinimą dėl vaiko priežiūros įstatymų pakeitimų“
2022 m. balandžio 28 d. pranešimas žiniasklaidai
Praėjusią savaitę opozicinės Seimo Darbo partijos frakcijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė kartu su 30 parlamentarų inicijavo kreipimąsi į Socialinių reikalų ir darbo komitetą, prašydama Seime svarstomo Ligos ir motinystės įstatymo pataisų ekspertinio vertinimo. Komitetas, vadovaudamasis Seimo statutu, turėjo pritarti teisėtam Seimo narių reikalavimui, taip pat papildė klausimyną keliais klausimais.
Primename, kad Seimui buvo pristatytos Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, kuriomis numatoma keisti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžius.
Parlamentarė I. Kačinskaitė-Urbonienė pabrėžia, kad klausimų ir neaiškumų dėl įstatymo pakeitimų vis dar daugiau nei atsakymų. Ji atkreipia dėmesį, kad nors Europos Sąjungos (ES) direktyva numato neperleidžiamas atostogas, bet nenumato, kad dėl to turi būtinai keistis išmokų tvarka.
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įgyvendindama ES direktyvą, siūlo keisti išmokų tvarką, tačiau mes kartu su kolegomis manome, kad naujoji tvarka ne tik nepagerins, tačiau gali ir pabloginti jaunų šeimų finansinę situaciją. Apmaudu, kad tie tėvai, kurie nepasinaudos neperleidžiamų atostogų galimybe, neteks ir geresnių išmokų. Dėl šios priežasties verta atlikti ekspertinį vertinimą, kuris pateiktų nešališką, nepolitišką ir objektyvų vertinimą“, – Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdžio metu sakė I. Kačinskaitė-Urbonienė.
Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.
Komitetui argumentuotą Seimo narių kreipimąsi įteikusi I. Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad tokio įstatymo projekto įteisinimas galimai turės įtakos gimstamumui, neabejotinai – ir šalies demografijai, moterų grįžimui į darbo rinką, šeimų finansinei situacijai ir kt., tačiau šie aspektai nėra išanalizuoti įstatymo projekto aiškinamajame rašte, todėl į šiuos klausimus siekiama gauti ekspertų atsakymus.
„Komiteto biuras perdavė informaciją, kad kreipimasis išsiųstas į tris įstaigas: Vilniaus universiteto rektoriui prof. Rimvydui Petrauskui, Vytauto Didžiojo universiteto rektoriui prof. Juozui Augučiui, Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto vadovei dr. Sarmitei Mikulionienei. Atsakymų laukiama iki gegužės 10 d. Manome, kad įstatymo įsigaliojimas nuo rugpjūčio 1 d. yra pernelyg skubus, todėl siūlėme atidėti įsigaliojimą bent iki 2023 m. sausio 1 d. ir panašu, kad dėl to sutarimas komitete jau yra“, – kalbėjo viena iš iniciatorių Seimo Darbo partijos frakcijos narė Vaida Giraitytė-Juškevičienė.
Remiantis Seimo statutu, jei į komitetą kreipiasi 1/5 Seimo narių (29 parlamentarai), pagrindinis komitetas privalo kreiptis į valstybinius mokslinių tyrimų institutus, aukštąsias mokyklas, prašydamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų pagal kompetenciją pateikti numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo išvadą dėl įstatymo projekto. Iniciatoriai prašo Socialinių reikalų ir darbo komiteto įvertinti ne tik direktyvos įgyvendinimą, bet ir ilgalaikes pasekmes jaunų šeimų gyvenimo sąlygoms bei šalies raidai.
Ekspertinio vertinimo, remiantis Seimo statutu, reikalavo: Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Vigilijus Jukna, Zenonas Streikus, Guoda Burokienė, Eugenijus Jovaiša, Laima Mogenienė, Rima Baškienė, Aušrinė Norkiėnė, Arvydas Nekrošius, Aurelijus Veryga, Ligita Girskienė, Agnė Širinskienė, Remigijus Žemaitaitis, Tomas Bičiūnas, Andrius Palionis, Liudas Jonaitis, Rasa Budbergytė, Zigmantas Balčytis, Antanas Vinkus, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Juozas Varžgalys, Valius Ąžuolas, Algirdas Stončaitis, Artūras Skardžius, Viktoras Fiodorovas, Andrius Mazuronis, Valentinas Bukauskas, Aidas Gedvilas.
Daugiau informacijos:
Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė
El. p. [email protected]
Mob. 8 698 42 159
Monika Kutkaitytė