Seimo Darbo partijos frakcijos pranešimas: „Opozicijos antiinfliaciniame plane – siūlymas „įšaldyti“ kuro akcizus“
2022 m. birželio 16 d. pranešimas žiniasklaidai
Į opozicijos parengtą antiinfliacinį paketą, kuris teikiamas parlamento Dialogo grupei svarstyti, įtrauktas ir Seimo Darbo partijos frakcijos siūlymas nukelti kuro akcizų tarifo didinimą metams.
Pasak šio siūlymo, kuriam pritarė visa opozicija, iniciatoriaus Darbo partijos frakcijos nario Aido Gedvilo, numatyti akcizų pakeitimai dėl buvusių ir esamų krizių artimiausiais metais neturėtų būti priimti, nes tai tiesiogiai paliestų ir taip drastiškai augančias maisto ir paslaugų kainas.
„Koronaviruso pandemija jau išprovokavo pasaulio ekonomikos nuosmukį, dėl kurio besivystančioms šalims reikės skirti didelę paramą. Žinoma, kad netrukus prasidės recesija, kuri bus sunkesnė už buvusiąją 2009 m. po pasaulinės finansų krizės. Recesijai sušvelninti Vyriausybė turės vykdyti ekonominę politiką – skatinančią, ne ribojančią vartojimą. Todėl siūlome atidėti įstatymo įsigaliojimą vienų metų laikui visiems terminams, išskyrus akcizų lengvatos etilo alkoholiui, skirtam moksliniams tyrimams“, – teigia parlamentaras A. Gedvilas, dirbantis minėtoje Dialogo grupėje.
Ką Vyriausybė siūlo dabar?
- Vyriausybė siūlo 2023–2025 m. siaurinti iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų apimtis arba jų atsisakyti;
- nuosekliai didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus;
- nustatyti akcizus šildymui skirtoms durpėms ir nuosekliai juos didinti;
- nuo 2025 m. (kai bus panaikinta ar susiaurinta dalis iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų) į kai kuriems energiniams produktams taikomus akcizų tarifus siekiama įtraukti CO2 dedamąją, kuri būtų proporcinga kuro rūšies CO2 išmetimui, priklausomai nuo kaloringumo;
- panaikinti akcizų lengvatas, taikomas I kartos biodegalams.
Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas pabrėžia, kad šie pokyčiai reikalingi, tačiau ne dabar – tiek dėl nestabilios ekonominės situacijos ir kylančių iššūkių, tiek dėl to, jog nėra skaičiavimų, kaip tai paveiks būtiniausių prekių krepšelį, kurio vertė jau dabar auga ne dienomis, o valandomis.
„Iki 2024 metų reikės atsisakyti pagrindinių iškastinio kuro lengvatų ir subsidijų. Tai rekomenduoja tiek EBPO, kurios nariais esame nuo 2018 metų, tiek kitos tarptautinės organizacijos. Visa tai suprantama – būtina mažinti aplinkos taršą, tačiau šis akcizų paketas negali įsigalioti taip greitai, nes vežėjai ir kiti sektoriai turi turėti pakankamai laiko prisitaikyti.
Be to, klausimų kelia ir tai, kaip pokyčiai paveiks būtiniausių prekių krepšelį, visas paslaugas ir prekes bei žmones Lietuvoje. Ar tai vertinta ir kokį tai duos efektą? Kiek sumažinsime taršos, o kiek mums tai kainuos? Kol kas klausimų yra daugiau, nei atsakymų“, – mano V. Fiodorovas.
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius pabrėžia, kad tikrai nesame prieš atsinaujinančią energetiką, bet esame prieš naujus mokesčius, įvedamus krizės metu vartotojams.
„Dėl šio pakeitimo, dėl akcizo didinimo, be abejo, brangs visi maisto produktai, brangs minimalus krepšelis vartotojams. Tai yra dar papildoma priemonė krizės metu. Ekonominės, kovidinės, energetinės krizės metu, hibridinio karo su kaimyninėmis valstybėmis metu taip užkraunama papildoma našta vartotojams. Ar iš tikrųjų ji yra proporcinga? Tikrai kad ne, nes tokie didžiausi iškastinio kuro teršėjai, kaip dujos, paliekamos nuošalėje. Nežinau, dėl kokių motyvų, ar dėl „Independence“, ar dėl kokių nors lobistinių dalykų, bet jie prilyginami atsinaujinančiai netaršiai energetikai. Vietinis kuras, kuris galėtų, be abejo, pakeisti importuojamą iškastinį kurą, kaip kad durpės, apmokestinamos du kartus. Jų akcizai didėja. Anglis, viena pigiausių pagal energetinę vertę kuro rūšių, kur mūsų kaimynai lenkai visą Lietuvos pakraštį beveik iki Varšuvos dūmina vien tomis anglimis, mes manome, kad tai yra taip pat taršiausias kuras ir jį apmokestiname dvigubai. Tačiau gerbiamas aplinkos ministras nepateikė pagrindinio lyginamojo dalyko, kiek CO2 tonų vienam gyventojui tenka Lietuvoje, kiek Latvijoje, kiek Lenkijoje ar Estijoje. Štai kur esminis dalykas, todėl tai reikia dar labai gerai apsvarstyti ir šiuos pokyčius yra būtina nukelti vėlesniam laikui.“
Daugiau informacijos
Seimo narys Aidas Gedvilas
El. p. [email protected]
Mob. 8 617 77 777
Monika Kutkaitytė