Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Teisės ir teisėtvarkos komitetas

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pranešimas: „Narkotikai ir psichotropinės medžiagos mokyklose – didelė problema ir vis dar stigmatizuotas reiškinys“

2023 m. spalio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai

 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas spalio 9 d. sugrįžo prie parlamentinės kontrolės klausimo „Dėl neteisėto narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo ir vartojimo problemų, narkotikų kontrolės ir prevencijos“ svarstymo (pirmasis šio klausimo svarstymas įvyko 2023 m. balandžio 26 d.).

Atsakingų institucijų atstovai informavo apie nuveiktus darbus narkotinių medžiagų platinimo bei vartojimo užkardymo srityje, taip pat pristatė tolesnes visų institucijų sutelkto darbo kryptis, siekiant efektyvesnės ir stipresnės prevencijos. Atkreiptas dėmesys į gerąją Islandijos patirtį.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė akcentavo sisteminę problemos sprendimo kryptį: visų pirma, reikia susirinkti faktinius problemos masto duomenis ir turėti aiškų situacijos žemėlapį; didelį dėmesį skirti vaikų ir jaunimo užimtumui; sukurti priimtiną kanalą vaikams, kuriuo naudojantis anonimiškai jie galėtų pranešti ne tik apie savo problemas, bet ir informuoti apie pastebėtus narkotikų platinimo, vartojimo atvejus ar kitą aktualią informaciją; sutelkti dėmesį į reabilitacijos programas; plėsti bendruomeninių pareigūnų tinklą.

Institucijos, pristatydamos nuveiktus darbus nurodė, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimui didelę įtaką turi tiek paklausa, tiek pasiūla bei prieinamumas, akcentavo, kad labai svarbu – stipri prevencija ir kompleksinė pagalba. Šiems tikslams įgyvendinti būtina didelį dėmesį skirti vaikų užimtumui, švietimui, informacijos apie narkotikų žalą sklaidai ir prieinamumui mokyklose, šviesti ne tik vaikus, bet ir mokytojus bei tėvus. Skatinti nebijoti kelti ne tik įsišaknijusias problemas mokyklose, bet ir pranešti apie pastebėtas narkotikų vartojimo ar platinimo apraiškas. Ne vienas posėdžio dalyvis akcentavo, kad turi būti šalinamos priežastys neteisėtai narkotikų apyvartai ir lengvam narkotikų prieinamumui, narkotikų daromos žalos mažinimui.

Daugelis institucijų atstovų pasidžiaugė sukurtais strateginiais dokumentais, įgyvendinamomis priemonėmis, sukurtomis ar kuriamomis programomis bei planuojamais projektais. Tuo metu Komiteto nariai akcentavo, kad pats prevencinių programų sukūrimas be tinkamo finansavimo neturės poveikio ir neužtikrins realaus jų įgyvendinimo, todėl svarstant ateinančių metų biudžetą, būtina į tai atkreipti dėmesį.

Remiantis kitų šalių gerąja praktika, akcentuota didelė šeimos įtaka svarstomos problemos teigiamam sprendimui: labai aktualus ir svarbus tėvų suinteresuotumas, pagalba ir indėlis bei supratingumas, siekiant apsaugoti vaikus. Norint atlikti tyrimus (vaikų / nepilnamečių apklausas), reikalingi tėvų sutikimai.

Problemos spendimui, medicininės pagalbos teikimui trukdo problemos stigmatizavimas, atsakomybės baimė – kol mokyklos vadovybė, mokytojai, tėvai ir vaikai nedirbs išvien, kol bijos prisipažinti apie esamas problemas, tol sukurtos programos liks tik popierinėmis. Reikia širdies, reikia sutelkto bendro darbo, dar geresnio darbų koordinavimo, institucijų veiksmų suderinamumo. Akcentuota, kad į prevenciją reikia įtraukti šeimos narius, bendruomenę ir nevyriausybines organizacijas.

Apibendrinus visų suinteresuotų institucijų ir Komiteto narių diskusijos mintis, konstatuota, kad svarstoma problema išlieka labai aktuali ir reikalaujanti nuolatinio dėmesio. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų paplitimo ir vartojimo problema yra kompleksinė, todėl būtinas gerai koordinuotas ne tik suinteresuotų institucijų, bet ir bendruomenės, šeimos įsitraukimas ir bendradarbiavimas įgyvendinant įvairias saugumo užtikrinimo ir prevencijos iniciatyvas.

Komiteto posėdyje dalyvavo vidaus reikalų ministrė, policijos generalinis komisaras, generalinės prokurorės pavaduotojas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Teisingumo ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Respublikinio priklausomybės ligų centro, savivaldybių tarybų atstovai, Seimo nariai.

 

Parengė:

Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėjos Dalia Latvelienė, Loreta Zdanavičienė

Tel. (8 5) 209 6767, el. p.[email protected]

Tel. (8 5) 209 6793, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2023-10-10 07:49
   Jolanta Anskaitienė