Teisės ir teisėtvarkos komitetas susipažino su 2024 m. Lietuvos policijos veikla, aptarta viešojo saugumo būklė šalyje
2025 m. balandžio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas Teisės ir teisėtvarkos komiteto narius supažindino su 2024 m. Lietuvos policijos veikla viešojo saugumo kontekste.
Svarstant šį parlamentinės kontrolės klausimą, ypatingas dėmesys buvo skirtas nusikalstamų veikų dinamikai ir jų išaiškinamumui. Generalinis komisaras atkreipė komiteto narių dėmesį, kad „bendra kriminogeninė situacija Lietuvoje yra stabilizuota“. Komisaras taip pat akcentavo, kad pastaraisiais metais yra žymiai pagerėjusi policijos reagavimo į pranešimus apie A kategorijos įvykius (kai policija privalo reaguoti labai skubiai – į įvykį nuvykti per 12 min) ir B kategorijos įvykius (kai policija privalo reaguoti skubiai – į įvykį nuvykti per 20 min) statistika.
Svarbus dėmesys skirtas ir ypač daug diskutuota apie sunkių ir labai sunkių nusikaltimų statistiką, kuri rodo, kaip keitėsi šalyje šių nusikaltimų ištyrimo rezultatai procentine išraiška per pastaruosius penkerius metus. Generalinis komisaras aptarė nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis medžiagomis ir sukčiavimu, išaugusį skaičių per 2024 m. ir akcentavo, kad šios nusikalstamos veikos įgyja vis didesnį tarptautinį pobūdį, todėl yra sunkiau išaiškinamos. Policijos veiklos aptarimo metu dėmesys buvo skirtas ir kitų nusikalstamų veikų dinamikai: akcentuota, kad per 2024 m. išaugo vagysčių skaičius šalyje, padidėjo užsieniečių padarytų nusikalstamų veikų skaičius.
Policijos generalinis komisaras A. Paulauskas pasidžiaugė, kad sumažėjo smurto artimoje aplinkoje atvejų, o šio teigiamo rezultato pasiekimui gerą įtaką padarė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio instituto atsiradimas ir taikymas. Šis orderis veikia ir kaip prevencinė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje priemonė.
Komiteto nariai buvo supažindinti su Europolo 2025 m. kovo mėn. išplatinta informacija apie naujas kriminogenines grėsmes, išskiriant jų tris esminius šiandienos sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo aplinkos bruožus: destabilizuojantis poveikis visuomenei, internetinės ir skaitmeninės infrastruktūros panaudojimas nusikaltimų darymui, dirbtinio intelekto ir kitų naujų technologijų įtaka nusikalstamumo augimui. Naujos technologijos leidžia nusikaltėliams veikti globaliai ir anonimiškai.
Parlamentinio klausimo svarstymo metu taip pat buvo akcentuota, kad inovacijos policijoje ir toliau turi apimti naujausių ir pažangiausių technologijų diegimą, siekiant būti žingsniu informacinių technologijų pažangos priekyje, todėl ir policijos pareigūnai turi nuolat atnaujinti įgūdžius ir stiprinti kompetencijas.
Diskusijos metu buvo išsakyta nuomonė, kad ne tik technologijos reikalingos policijoje ir jas turi naudoti parengti pareigūnai, tačiau pareigūnų pritraukimas į policijos tarnybą lieka iššūkiu ir opiausia problema, kurią būtina spręsti nedelsiant. Reikia pareigūnus skatinti patraukliu ir konkurencingu atlygiu už darbą, taip pat sudaryti sąlygas pareigūnams įgyti aukštąjį išsilavinimą.
Diskusijose dalyvavo: Komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, komiteto pirmininko pavaduotojas Vitalijus Gailius, komiteto nariai: Giedrė Balčytytė, Raimondas Šukys, Ignas Vėgėlė, Vidaus reikalų viceministras Gintaras Aliksandravičius, Policijos departamento prie VRM Policijos generalinio komisaro pavaduotoja Oksana Plesko.
Komiteto nariai pažymėjo, kad ir toliau planuoja tęsti šio klausimo parlamentinę kontrolę.
Parengė
Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėjos:
Jurgita Janušauskienė, tel. (0 5) 209 6578
Dalia Latvelienė, tel. (0 5) 209 6767
Rūta Petrukaitė