Teisės ir teisėtvarkos komitetas išklausė Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklos 2024 m. ataskaitą: smarkiai sumažėjo korupcinių nusikaltimų
2025 m. balandžio 17 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariams pristatė Lietuvos Respublikos prokuratūros veiklos 2024 m. ataskaitą.
„Apžvelgiant Lietuvos prokuratūros veiklą 2024 m., akivaizdžiai išsiskiria su mūsų valstybės saugumu vienaip ar kitaip susiję darbai. Vienas iš tokių darbų, kurio sudėtingumą ir reikšmę ne tik Lietuvai būtų sunku su kuo nors palyginti, – 2022 m. kovo mėn. pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Rusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje. Nepaisant sudėtingos pradžios ir iššūkių, kuriuos padiktavo šio išskirtinio tyrimo eiga ir darbas Eurojusto koordinuojamoje jungtinėje tyrimo grupėje, Lietuvos prokurorai sėkmingai nustatė jau šešis įtariamuosius.
Daug dėmesio apie Lietuvoje atliekamų tyrimų rezultatus sulaukė ir už Lietuvos ribų kartas nuo karto skelbtos žinios apie nacionaliniam saugumui pavojingus įvykius ar sulaikytus asmenis. Su mūsų partneriais ir kolegomis užsienyje ne kartą kalbėta apie svarbiausius geopolitinės padėties nulemtus iššūkius ir nusikaltimų tyrimo ypatybes, žvalgybos bei kitų institucijų fiksuojamas tendencijas, susijusias su nelegalia užsienio žvalgybos agentūrų veikla Baltijos šalyse, nusikaltimų valstybei baudžiamojo persekiojimo perspektyvomis ir bendro teisinio požiūrio į incidentus jūroje formavimą, dalytasi praktine vykdomų tyrimų patirtimi. Nepaisant gausybės kitų labai svarbių darbų, dėmesys mūsų valstybės saugumui turės išlikti prioritetu dar daugelį metų“, – pristatymo metu kalbėjo N. Grunskienė.
Atsižvelgiant į šiandienos iššūkius, prokuratūra išsikėlė ir naujus prioritetus tiriant nusikalstamas veikas, išskiriant ne tik organizuotų grupių nusikaltimus, bet ir nusikaltimus tam tikrose srityse: nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, nusikaltimus valstybei ir terorizmo nusikaltimus; tyčinius labai sunkius, sunkius ir apysunkius smurtinius nusikaltimus ir seksualinės prievartos nusikalstamas veikas, nuo kurių nukentėjo vaikai; nusikaltimus, susijusius su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu nepilnamečiams; nusikaltimus, susijusius su tarptautinių sankcijų pažeidimais; nusikalstamas veikas, kuriomis daroma didelė žala valstybės finansams ir Europos Sąjungos finansiniams interesams bei nusikalstamas veikas, padarytas elektroninėje erdvėje. Taip pat daug dėmesio ir resursų prokuratūra skiria sukčiavimų tyrimui, prevencijai ir visuomenės edukacijai. Šių veikų tyrimą apsunkina, kad daugelis jų padaroma iš užsienio šalių.
Generalinė prokurorė iš nusikalstamų veikų išskyrė korupcines veikas (nusikalstamas veikas valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams pagal BK 225–228 straipsnius), kurių pastaraisiais metais Lietuvoje gerokai sumažėjo – 14 proc. mažiau negu 2023 m. ir 49 proc. mažiau negu 2022 m. Šioje visuomeninių santykių srityje stebimas pagerėjimas, galbūt visuomenė tampa labiau sąmoninga.
Komiteto nariai atkreipė dėmesį, kad yra aukštas sunkių ir labai sunkių nusikaltimų išaiškinamumas – daugiau negu 77 proc.. Komiteto pirmininko pavaduotojas Vitalijus Gailius padėkojo prokuratūrai už atliekamus darbus ir pasiektus regimus teigiamus rezultatus, dėkojo kiekvienam, kas savo kasdieniu prokuroro darbu prisideda prie to, kad Lietuva išliktų saugi.
N. Grunskienė pabrėžė, kad nors viešas dėmesys vis dažniau nukrypsta į nacionalinio saugumo temą, ne mažiau svarbu yra profesionaliai, efektyviai ir principingai tirti kiekvieną korupcijos, piktnaudžiavimo, smurto, sukčiavimo ar kitų nusikalstamų veikų atvejus, nes valstybė, kurios piliečiai pasitiki teisėsauga ir teismais, yra daug saugesnė, negu ta, kurioje žmonės yra nusivylę teisingumu.
Komiteto posėdyje taip pat dalyvavo generalinės prokurorės pavaduotojai Saulius Verseckas ir Gintas Ivanauskas, kurie kartu su generaline prokurore N. Grunskiene diskutavo prokuratūros ataskaitos temomis ir atsakė į komiteto narių klausimus.
Parengė
Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja
Dalia Latvelienė, tel. (0 5) 209 6767
Rūta Petrukaitė