Žmogaus teisių komiteto pranešimas: nesiimant aktyvių veiksmų, visiškai lyčių lygybei pasiekti gali prireikti dar 60 metų
2025 m. balandžio 30 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) posėdyje svarstė Europos Komisijos (EK) komunikatą ir deklaraciją, kuriais dar kartą patvirtinamas esminis Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimas moterų teisėms ir lyčių lygybei. Šios iniciatyvos pabrėžia, kad vyrų ir moterų lygybė yra viena iš kertinių ES vertybių, įtvirtintų jau Romos sutartyje 1957 m.
,,Nepaisant reikšmingos pažangos pastaraisiais dešimtmečiais, iššūkiai išlieka. Smurtas prieš moteris, lyčių atotrūkis darbo rinkoje, ekonominėje veikloje ir sveikatos srityse rodo, kad būtina imtis tolesnių veiksmų“, – teigė ŽTK pirmininkas Laurynas Šedvydis. Šiuo tikslu Komitetui pristatytos „Moterų teisių veiksmų gairės“, kuriomis siekiama skatinti lyčių lygybę visose politikos srityse tiek ES viduje, tiek išorėje.
EK akcentuoja, kad lyčių lygybė yra būtina tvarioms demokratijoms, stiprioms ekonomikoms ir socialiniam sąžiningumui. Tyrimai rodo, kad didesnė lyčių lygybė gali reikšmingai padidinti ES BVP ir sukurti stabilesnes visuomenes. Nepaisant to, jei nebus imtasi papildomų priemonių, visiškai lyčių lygybei pasiekti gali prireikti dar 60 metų.
Prie komunikato pridedama Lygių lyčių visuomenės principų deklaracija, kuria patvirtinamas tvirtas EK įsipareigojimas daryti pažangą šioje srityje. Veiksmų gairėse nustatyti ilgalaikiai politikos tikslai, kuriais siekiama puoselėti ir skatinti šiuos pagrindinius moterų teisių ir lyčių lygybės principus: 1) laisvę nepatirti smurto dėl lyties; 2) aukščiausius sveikatos standartus; 3) vienodą darbo užmokestį ir ekonominį įgalėjimą; 4) profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą ir priežiūrą; 5) lygias užimtumo galimybes ir tinkamas darbo sąlygas; 6) kokybišką ir įtraukų švietimą; 7) politinį dalyvavimą ir lygiateisį atstovavimą; 8) institucinius mechanizmus, kuriais užtikrinamos moterų teisės.
Pažymėtina, kad visapusiškas šiose veiksmų gairėse išdėstytų siekių įgyvendinimas viršija ES kompetencijos ribas ir turi būti grindžiamas nacionalinio lygmens veiksmais.
Komitetas, susipažinęs su Moterų teisių veiksmų gairėmis nusprendė kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo, Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Švietimo mokslo ir sporto, Užsienio reikalų ministerijas su raginimu susipažinti su EK priimtomis veiksmų gairėmis ir siūlyti, rengiant naują Moterų ir vyrų lygių galimybių veiksmų planą, atsižvelgti į Lygių lyčių visuomenės principų deklaraciją ir parengti priemones, kuriomis būtų įgyvendinti veiksmų plane išdėstyti principai ir tikslai.
Daugiau informacijos:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Rūta Ragaliauskienė
Tel. (0 5) 209 6821
El. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė