Lietuvos delegacija Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje: diskutuojama dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir demokratijos padėties Turkijoje
2025 m. balandžio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Lietuvos delegacija, sudaryta iš Seimo Pirmininko pavaduotojos Orinta Leiputė, delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkės Birutė Vėsaitė, Seimo narių Emanuelio Zingerio ir Jurgitos Šukevičienės aktyviai dalyvauja Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje (ETPA) pavasario sesijoje Strasbūre.
Šią savaitę Strasbūre intensyviai diskutuota apie šiuo metu svarbiausias bei aktualiausias politines problemas – šios pavasario sesijos metu pateiktas skubus klausimas dėl Turkijos ir jos žmogaus teisių bei demokratijos padėties, ypač po Stambulo mero suėmimo. Lietuvos delegacija aktyviai rėmė diskusijas dėl šios šalies, pabrėždama, kad demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimai turi būti rimtai svarstomi.
Birutės Vėsaitės teigimu, nepaisant svaraus Turkijos indėlio užtikrinant regiono saugumą bei paramos Ukrainai, vis dėlto šie faktai neturėtų užgožti akivaizdžių demokratinių laisvių pažeidimų: „Turkija atlieka svarbų vaidmenį Juodosios jūros saugumo užtikrinime, gynybos pramonės bendradarbiavime ir pagalboje Ukrainai – tiekdama dronus, karinius laivus ir dalindamasi žvalgybine informacija. Vis dėlto Lietuva kartu su sąjungininkais išreiškė nusivylimą ir reikalauja nedelsiant paleisti suimtą Stambulo merą, savivaldybės darbuotojus bei sulaikytus taikius protestuotojus.“
„Raginame pradėti nepriklausomą tyrimą dėl šio atvejo ir kviečiame Turkiją bendradarbiauti su Europos stebėsenos institucijomis, tokiomis kaip Venecijos komisija,“ – akcentavo B. Vėsaitė.
Seimo Pirmininko pavaduotoja O. Leiputė pastebi, kad žmogaus teisių užtikrinimas yra vienas iš kertinių aspektų, kuris padeda siekti visapusiško Europos žemyno saugumo: „Mes turime užtikrinti, kad pažeidžiamos visuomenės grupės, ypač per konfliktus ir krizines situacijas, turėtų prieigą prie būtinų sveikatos paslaugų ir būtų apsaugotos. Tik stiprinant mūsų demokratinių sistemų atsparumą ir žmonių teises galime užtikrinti tvarų ir teisingą Europos saugumą.“
Sesijos metu iškeltas klausimas ir dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą – dar kartą pabrėžta būtinybė užtikrinti Rusijos atsakomybę, o taip pat aptarta Sakartvelo situacija, parlamento rinkimai bei Sakartvelo delegacijos kredencialų nepatvirtinimas. Šie klausimai sesijoje įgyjo svarbų politinį akcentą – parlamentarai dalijosi savo pozicijomis apie tarptautinį bendradarbiavimą ir demokratijos išsaugojimą šalyse, susiduriančiomis su dideliais iššūkiais.
Parlamentarams aptariant užsienio šalių kišimąsi į valstybių reikalus, J. Šukevičienė kreipėsi į Asamblėjos narius, pabrėždama vidinio demokratijos atsparumo svarbą: „Tam, kad apsaugotume savo demokratines sistemas, turime stiprinti atsparumą, gerinti kibernetinę gynybą ir įvesti griežtesnes užsienio finansavimo politikos taisykles. Tikroji grėsmė nėra tik išorinis poveikis, bet mūsų pačių demokratinio atsparumo silpnėjimas iš vidaus. Todėl turime pasitelkti visus įmanomus mechanizmus, kad apsaugotume demokratines vertybes ir užkirstume kelią bet kokiam išoriniam kišimuisi.
Skubus poreikis užtikrinti žiniasklaidos laisvės Europoje išlikimą
Seimo narys E. Zingeris Asamblėjoje inicijavo svarbų pasiūlymą dėl „Laisvosios Europos ir Laisvės radijo“ (RFE/RL) ir kitų JAV remiamų TV ir radijo stočių išlikimo. Šis pasiūlymas sulaukė vieningo tarptautinio palaikymo, turint omenyje, kad RFE/RL yra vienas iš pagrindinių nepriklausomos žiniasklaidos šaltinių, kovojančių su autoritarizmu ir dezinformacija. Lietuvos delegacija akcentavo, kad šiuo metu, kai šio žiniasklaidos šaltinio finansavimas nutraukiamas, kyla grėsmė demokratijos pamatams.
E. Zingeris paragino kitas valstybes nares užtikrinti RFE/RL tęstinumą ir finansinę paramą. „Turime padaryti viską, ką galime, kad Europos Sąjunga prisiimtų šį vaidmenį kovojant su „Russia Today“ ir Kinijos propaganda“ – savo kreipimesi pabrėžė E. Zingeris.
Kiti delegacijos veiksmai
Lietuvos delegacija taip pat susitiko su Lietuvos ambasadoriumi prie Europos Tarybos Andriumi Krivu, siekdama aptarti Lietuvos indėlį į žmogaus teisių ir demokratijos stiprinimą tarptautiniu lygmeniu. Delegacija taip pat dalyvavo ir Latvijos įstojimo į Europos Tarybą 30-mečio minėjime.
Daugiau informacijos:
Tautvydas Krilavičius
Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus patarėjas
Tel. (0 5) 209 6227, mob. 0 610 18472
El. p. [email protected]
Agnė Radžiūtė