Seimo Lietuvos regionų frakcijos pranešimas: frakcija siūlo palikti priedą už tarnybos Lietuvos valstybei stažą
2022 m. gruodžio 12 d. pranešimas žiniasklaidai
Tokį pasiūlymą Valstybės tarnybos įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Lietuvos regionų frakcijos (LRF) nariai Rita Tamašunienė, Jonas Pinskus, Agnė Širinskienė, Česlavas Olševskis, Remigijus Žemaitaitis, Beata Pietkiewicz, Andrius Palionis.
Parlamentarai siūlo įstatyme numatyti, kad „valstybės tarnautojams priedą už tarnybos stažą sudaro vienas procentas pareiginės algos už kiekvienus tarnybos Lietuvos valstybei metus. Šio priedo suma negali viršyti 30 procentų pareiginės algos“.
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)
LRF narių nuomone, priedas už stažą – tai svarbus valstybės tarnautojų darbo vertinimo aspektas, kuris motyvuoja sudėtingas atrankas įveikusius darbuotojus, turinčius reikalingas kompetencijas, likti dirbti sudėtingą darbą viešajame sektoriuje. LRF nepritaria siūlomai naujai tvarkai, nes darbo užmokesčio augimas jau užimant tam tikras pareigas priklausys nuo darbdavio malonės.
Pasiūlymą įregistravę Seimo nariai ragina atsižvelgti į Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadą. Joje atkreipiamas dėmesys į tai, kad panaikinus valstybės tarnautojo priedą už stažą ir perskaičiavus jo pareiginės algos koeficientus, iki naujo įstatymo įsigaliojimo valstybės tarnautojui nustatyta pareiginė alga negalėtų būti sumažinta, kol jis eitų tas pačias pareigas arba jį perkėlus į lygiavertes ar aukštesnes pareigas. Seimo teisininkų nuomone, siūlomas teisinis reguliavimas nemotyvuotų valstybės tarnautojų, turinčių nemažą tarnybos Lietuvos valstybei stažą, dalyvauti konkursuose į aukštesnes pareigas, nes priimant į pareigas konkurso būdu jiems galėtų būti nustatytas ženkliai mažesnis pareiginės algos koeficientas. Seimo kanceliarijos Teisės departamento nuomone, svarstytina, ar siūlomas teisinis reguliavimas šiuo atžvilgiu derėtų su konstituciniu reikalavimu įstatymais nustatyti tokį valstybės tarnautojų teisinį statusą, kuris suponuotų valstybės tarnybos, kaip sistemos, vidinį mobilumą, joje dirbančių asmenų žinių, įgūdžių ir patirties perimamumą.
Pažymėtina, kad kai kuriuose kartu su Valstybės tarnybos įstatymo pataisomis teikiamuose projektuose (Diplomatinės tarnybos, Prokuratūros įstatymų pakeitimai) priedas už tarnybos stažą nėra naikinamas.
LRF nariai atkreipia dėmesį į Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo sistemos pertvarka turėtų būti atliekama sistemiškai, neišskiriant tam tikrų valstybės institucijų ar valstybės tarnautojų grupių. Būtina paisyti konstitucinių asmenų lygiateisiškumo, teisingumo, proporcingumo principų. Pagal Konstituciją negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį valstybės tarnyba tam tikrose valstybės institucijose būtų eliminuota iš bendros valstybės tarnybos sistemos arba kuris įtvirtintų privilegijuotą tam tikrų institucijų valstybės tarnautojų padėtį kitų analogiškų institucijų valstybės tarnautojų atžvilgiu arba, priešingai, jų diskriminavimą.
Daugiau informacijos:
Seimo Lietuvos regionų frakcija
Tel. (8 5) 239 6567
Monika Kutkaitytė