Seimo narė L. Andrikienė: „Mūsų situacija yra nelengva, tačiau akivaizdu, kad svarstomas 2021 m. biudžeto projektas atspindi mūsų realybę, palikimą, kurį gavo I. Šimonytės Vyriausybė ir naujasis Seimas“
2020 m. gruodžio 18 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Seimo Europos reikalų komiteto posėdyje buvo aptariamas 2021 m. Lietuvos biudžeto projektas.
Po posėdžio šio komiteto pirmininko pavaduotoja L. Andrikienė pažymėjo, kad „visi puikiai žinome Europos Sąjungos (ES) standartus, Stabilumo ir augimo pakto nuostatas, kurios apibrėžia, koks gali būti metinis biudžeto deficitas ir valstybės skola, skaičiuojant nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). Pažymėtina, kad dėl pandemijos 2020 m. metais taikomos šio pakto išlygos, tai yra fiskalinės drausmės taisyklės, laikinai netaikomos“.
Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)
Seimo narė pastebėjo, kad „Lietuvos Seimui svarstant Ingridos Šimonytės Vyriausybės pateiktą patobulintą 2021 m. biudžeto projektą ir buvusios Sauliaus Skvernelio Vyriausybės atstovams kritikuojant numatomas biudžeto išlaidas, visų pirma skirtas kovai su COVID-19, koronaviruso pandemijos tiesioginių neigiamų padarinių mažinimui, svarbu žinoti ir įvertinti, kaip Lietuva atrodo kitų ES valstybių kontekste, palyginti Lietuvos rodiklius su kitų ES valstybių situacija“. Politikė pastebėjo, kad 2020 metais ES valstybių narių biudžeto deficitas vidutiniškai buvo 8,3 proc., tuo tarpu Lietuvos – 7,6 procento. Artimiausiais, 2021 metais, planuojamas visų ES valstybių narių biudžeto deficito vidurkis bus 5,3 proc. (spalio mėnesio duomenys), o Lietuvos (gruodžio mėnesio duomenimis) – 7 procentai.
„Planuojama, kad 2021 metais mūsų valstybės skola sudarys 51,9 proc. BVP, ji augs, lyginant su 2020 metais. Akivaizdu, kad mūsų situacija yra nelengva, tačiau dabar svarstomas biudžeto projektas atspindi mūsų realybę, palikimą, kurį gavo I. Šimonytės Vyriausybė ir naujasis Seimas. Už numatomų biudžeto išlaidų skaičių – žmonių gyvybės, kova su pandemija ir jos pasekmėmis. Visa tai turi savo kainą“, – pažymėjo L. Andrikienė.
Be to, Seimo narė pastebėjo, kad „kiekviena ES valstybė narė prieš nacionaliniam parlamentui tvirtinant valstybės biudžetą jo projektą siunčia Europos Komisijai (EK) ir laukia jos išvadų. Žinoma, nacionaliniai parlamentai yra laisvi elgtis kaip nori, priimti kokį tik nori biudžetą, tačiau EK išvados, ar ir kiek konkrečios valstybės biudžetas atitinka minėto Stabilumo ir augimo pakto nuostatas, parlamentams būna žinomos prieš tvirtinant biudžetą. COVID pandemija ir mūsų porinkiminė situacija įnešė korekcijas ir į šį procesą, EK išvadas Lietuva išgirs jau po patobulinto 2021 m. biudžeto patvirtinimo, bet mes ir patys puikiai žinome, kokios tos išvados bus, jas nesunku numatyti“.
Daugiau informacijos:
Aldona Drėgvaitė
Seimo narės dr. Laimos Andrikienės patarėja
Tel. (8 5) 239 6723
El. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė