Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Ankstesnės kadencijos

Ateities komiteto Dirbtinio intelekto darbo grupės pirmininkė Rasa Petrauskienė: „EP priėmė griežtas taisykles dėl dirbtinio intelekto: ką tai reiškia visuomenei ir verslui?“

2024 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Justinas_Auškelis_2MP(Soc_tinklams)-4.jpg
Seimo narės asmeninio archyvo nuotrauka (aut. Justinas Auškelis)

 

Europos Parlamento naujausia iniciatyva dėl dirbtinio intelekto (DI) atveria naujus horizontus saugiam ir etiškam technologijų naudojimui. Vakar, laikantis teisėkūros procedūrų, buvo dar kartą patvirtintas svarbus įstatymas, kuris ne tik garantuoja saugumą ir pagrindinių teisių laikymąsi, bet ir skatina inovacijas.

Europos Parlamentas didžiule balsų dauguma patvirtino Dirbtinio intelekto įstatymą, kuris įveda keturias „rizikos kategorijas“ (mažą, vidutinę, didelę ir nepriimtiną) dirbtinio intelekto sistemoms ir draudžia naudoti praktiką, pažeidžiančią piliečių teises. Už įstatymą balsavo 523, prieš – 46, susilaikė dar 49 parlamentarai.

 

Kokie yra tolesni žingsniai?

 

1.       Europos Taryba privalo oficialiai patvirtinti šį įstatymą.

2.       Reikia galutinai patikrinti šį reglamentą, įskaitant teisininko-lingvisto peržiūrą. Tikimasi, kad tai bus padaryta iki kadencijos pabaigos.

3.       Dirbtinio intelekto aktas, tikimasi, bus paskelbtas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, tikėtina, 2024 m. gegužės mėnesį.

 

Kaip įstatymas įsigalios?

 

Įstatymas įsigalios dvidešimt dienų nuo jo paskelbimo Oficialiajame leidinyje. Visiškai jis įsigalios praėjus 24 mėnesiams nuo įsigaliojimo, tačiau tam tikri aspektai bus taikomi skirtingais laikotarpiais:

         Uždraustos veiklos draudimus taikys praėjus šešiems mėnesiams nuo įsigaliojimo.

         Praktikos kodeksai bus taikomi praėjus devyniems mėnesiams nuo įsigaliojimo.

         Bendrosios paskirties DI taisyklės, įskaitant valdymą, įsigalios po 12 mėnesių.

         Įsipareigojimai didelės rizikos sistemoms bus taikomi po 36 mėnesių.

Teisėsaugos institucijoms taip pat bus draudžiama naudoti biometrines tapatybės nustatymo sistemas, išskyrus specialias situacijas, tokias kaip ieškant dingusių asmenų ar terorizmo grėsmės.

 

Kas keičiasi su naujuoju įstatymu?

 

Europos Parlamentas nustatė keturias „rizikos kategorijas“ DI sistemoms: mažą, vidutinę, didelę ir nepriimtiną. Šis įstatymas draudžia naudoti praktiką, pažeidžiančią piliečių teises. Šis įstatymas, kaip niekada anksčiau, riboja biometrines atpažinimo sistemas, kurios naudoja veido atvaizdus iš interneto ir CCTV filmuotą medžiagą. Taip pat draudžiamos veidų atpažinimo realiuoju laiku sistemos, emocijų atpažinimas darbo vietose ir mokyklose, „socialinio įvertinimo“ ir profiliavimo sistemos, bei sistemos, kurios „manipuliuoja žmogaus elgesiu“ arba išnaudoja pažeidžiamumą.

Teisėsaugos institucijoms taip pat yra ribojama naudoti biometrines tapatybės nustatymo sistemas, išskyrus specialias situacijas, pavyzdžiui, ieškant dingusio asmens ar esant terorizmo grėsmei.

 

Nacionalinis priežiūros mechanizmas

 

Kaip laikomasi DI akto nuostatų, turės prižiūrėti nacionalinės valdžios institucijos, o jiems padės Europos Komisijos DI biuras. Šalys narės turi per 12 mėnesių paskirti atitinkamas nacionalines kompetentingas institucijas. Tai rodo, kad Europos Sąjunga ir jos valstybės narės imasi griežtų priemonių, siekdamos užtikrinti, kad technologijos būtų naudojamos saugiai ir atsakingai.

 

Visuomenės ir verslo galutinė nauda

 

Šis įstatymas suteikia aiškesnes ir griežtesnes taisykles dėl DI technologijų naudojimo, užtikrinant skaidrumą, saugumą ir žmogaus teisių apsaugą. Verslui tai reiškia poreikį atitikti aukštus standartus technologijų kūrimo ir naudojimo procesuose, o piliečiams – didesnį pasitikėjimą ir saugumą technologijų veikimu. 

 

Skaitmeninė Lietuva yra vienas iš prioritetinių Ateities komiteto darbotvarkės klausimų.

 

Daugiau informacijos:

Rasa Petrauskienė

Seimo Ateities komiteto narė

Dirbtinio intelekto darbo grupės pirmininkė

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2024-03-14 14:14
   Monika Kutkaitytė