
Seimas pritarė Respublikos Prezidentės veto dėl siūlymo sumažinti reikalavimus referendumui dėl pilietybės
2018 m. rugsėjo 11 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimas pritarė Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto ir nusprendė birželio 30 d. Seimo priimtą Referendumo įstatymo 7 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XIIIP-1459 (projektas Nr. XIIIP-2230(2) laikyti nepriimtu. Tokiam sprendimui pritarė 107, už siūlymą grąžintą įstatymą svarstyti iš naujo balsavo 5 Seimo nariai.
Minėtu įstatymu Seimas sumažino kartelę referendumui dėl Konstitucijos 12 straipsnio – dėl pilietybės. Pagal šiuo metu galiojančias Referendumo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies nuostatas, Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimui turėtų pritarti daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Priimto Referendumo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies pakeitimas įtvirtina, kad sprendimas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.
„Toks įstatymas, kuriuo referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo iš esmės yra prilyginamas referendumui dėl paprastų įstatymų priėmimo ar keitimo bei kitų su teisėkūra nesusijusių klausimų sprendimo, sudaro prielaidas paneigti Konstitucijos viršenybės principą, sumažinti Konstitucijos apsaugos standartus, kurie buvo nustatyti ją priimant ir iškreipti referendumu išreikštą tautos, tai yra daugiau kaip pusės visų Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę, valią“, – pristatydama Respublikos Prezidentės dekretą sakė šalies vadovės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė.
Pasak R. Svetikaitės, įstatyme nustačius lengvesnę vieno iš Konstitucijos pirmojo skirsnio straipsnių, t.y. Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo tvarką, yra pažeidžiamas ir Konstitucijos vientisumo principas ir sukuriamas precedentas ateičiai.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (8 5) 239 6203, el. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo