Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

URK apie Rusijos delegaciją ETPA: organizacijos normas pažeidusi valstybė narė negali atgauti teisių neįvykdžiusi Asamblėjos sprendimų

2019 m. gegužės 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gegužės 22 d. posėdyje Užsienio reikalų komitetas aptarė 2019 m. gegužės 16–17 dienomis Helsinkyje vykusią Europos Tarybos Ministrų komiteto sesiją, kurioje tarp kitų klausimų buvo diskutuojama ir apie Europos Tarybos valstybių teises ir pareigas dalyvauti Europos Tarybos veikloje. Rusijos Federacijos delegacijos įgaliojimai Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje (ETPA) buvo suspenduoti 2014 m. ir 2015 m., reaguojant į Rusijos įvykdytą Krymo okupaciją ir aneksiją. ETPA priėmė dvi rezoliucijas, įvertinančias šiuos Rusijos veiksmus, kaip šiurkščiai pažeidžiančius tarptautinę teisę ir nesuderinamus su Europos Tarybos Statuto nuostatomis, o Rusijos Federacijos delegacija nuo 2016 m. nebepateikė prašymo suteikti jai kredencialus dalyvauti ETPA darbe (jie turi būti atnaujinami kasmet). Šiuo metu Rusijos Federacijos delegacija nedalyvauja ETPA veikloje, nes boikotuodama pati neteikia kredencialų. 2019 m. gegužės 17 d. Helsinkyje susirinkęs Europos Tarybos Ministrų komitetas priėmė sprendimą, kuris nustato tam tikras naujas, reagavimo į Europos Tarybos Statuto pažeidimus, procedūras. Vertinama, kad pasinaudojant šiuo sprendimu, gali būti sudarytos palankios sąlygos Rusijos Federacijos delegacijai sugrįžti į ETPA net ir neįvykdžius visų ankstesniuose ETPA dokumentuose įvardytų sąlygų.

Užsienio reikalų komitetas vieningai palaikė Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro išsakytą nepritarimą tokiam Europos Tarybos Ministrų komiteto sprendimui, kuris atveria kelią vienašališkam Rusijos sugrįžimui į ETPA. Taip pat komitetas priminė, kad dar 2018 m. rugsėjo 27 d. Seimas yra priėmęs rezoliuciją Nr. XIII-1504 „Dėl Rusijos Federacijos delegacijos veiklos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje“, kurioje išreiškiamas nusivylimas dėl to, kad Rusijos Federacija nuo 2014 m. nepadarė reikiamų žingsnių ETPA rezoliucijai įgyvendinti, į ETPA sprendimą atsakė grasinimais nevykdyti valstybei narei privalomų finansinių įsipareigojimų, o taip pat siekia pakeisti Europos Tarybos taisykles ir taip panaikinti jai taikomas sankcijas. Seimas rezoliucijoje pabrėžė, kad sprendimas priimti Rusijos Federacijos pasiūlymus sukurtų neigiamą precedentą kitoms valstybėms nesilaikyti įsipareigojimų ir pažeistų Europos Tarybos, kaip žmogaus teisių, demokratijos ir teisės viršenybės saugotojos, patikimumą, galėtų sukelti didžiulę šios tarptautinės organizacijos autoriteto krizę.

Užsienio reikalų komitetas konstatavo, kad šios Seimo rezoliucijos nuostatos aktualios ir šiandien formuluojant ir išsakant Lietuvos poziciją dėl Rusijos Federacijos dalyvavimo Europos Tarybos ir ETPA darbe. Komitetas taip pat įpareigojo Seimo delegaciją ETPA nebalsuoti už Europos Tarybos Statuto pakeitimus ir kitus ETPA sprendimus, kurie leistų organizacijos normas pažeidusiai valstybei narei dalyvauti organizacijos veikloje pilnomis teisėmis net ir neįvykdžius Asamblėjos sprendimų.

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja Milda Petrokaitė,

tel. (8 5) 239 6835, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2019-05-23 12:05
   Jolanta Anskaitienė