Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimas priėmė sprendimus dėl sankcijų taikymo išmokos atleistiems darbuotojams

2021 m. sausio 14 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimas, 76 parlamentarams balsavus už, 6 – prieš ir dviem susilaikius, priėmė Užimtumo įstatymo pakeitimus (projektas Nr. XIVP-158(2) nustatydamas, kad darbdaviai, kuriems Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymu yra pritaikytos tarptautinės finansinės sankcijos, negali teikti pasiūlymų dėl atitinkamų darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo (remiamojo įdarbinimo, paramos darbo vietoms steigti, įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį), tokiu būdu apribojant galimybę gauti valstybės paramą iš valstybės biudžeto.

Sprendimas stabdyti subsidijų mokėjimą Druskininkuose esančiai sanatorijai „Belorus“ (dėl Baltarusijai taikomų ribojamų priemonių) už darbuotojus priimtas siekiant Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų bei Europos Sąjungos (ES) bendrosios saugumo ir užsienio politikos vykdymo, kad būtų užtikrintas tikslingas ir efektyvus valstybės pagalbos lėšų panaudojimas.

Kaip pažymėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė, sanatorijai pritaikius Europos Sąjungos sankcijas Vyriausybė pateikė du įstatymo projektus iškilusioms problemoms spręsti: „Klausimas yra principinis, ar sankcionuota įmonė gali būti remiama valstybės biudžeto lėšomis. Taigi principinis turi būti ir atsakymas, kad ne. Sanatorijos statusas yra kitoks, nei panašios Latvijoje. Ten valdo fiziniai asmenys, kuriems netaikomos sankcijos. Lietuvoje sanatoriją valdo Aliaksandro Lukašenkos režimo administracijos pareigūnai, kuriems taikomos sankcijos. Iš to išplaukiantis antras klausimas, o ką darome su šiomis sukurtomis pasekmėmis, tai sprendžia kitas Vyriausybės pateiktas projektas, kalbantis apie pagalbą žmonėms.“

Antrojo – Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų – įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIVP-159(2) užtikrinamos sankcijų taikymo išmokos atleistiems darbuotojams, kurių darbdaviams pritaikytos ES sankcijos pagal 2006 m. gegužės 18 d. Tarybos Reglamentą.

Nustatyta, kad teisę į sankcijų taikymo išmoką turi asmuo, atleistas iš Lietuvos s jurisdikcijoje registruoto darbdavio, kuriam pritaikytos ES sankcijos, arba asmuo, kurio darbdaviui pritaikytos ES sankcijos ir kuriam Ilgalaikio darbo išmokų fondo valdybos nustatyta tvarka Registre įrašyta valstybinio socialinio draudimo pabaigos data. Sankcijų taikymo išmoka minėtiems asmenims, mokama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo ne ilgiau kaip iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Teisę į sankcijų taikymo išmoką turinčiam darbuotojui iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo skiriama 77,58 procento dviejų jo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio sankcijų taikymo išmoka, bet ne daugiau kaip dviejų Lietuvos statistikos departamento  paskelbto šalies ūkio vidutinių mėnesinių bruto darbo užmokesčių (įtraukiant ir individualiųjų įmonių darbo užmokesčio duomenis)   dydžio, galiojusio užpraeitą kalendorinį ketvirtį nuo atleidimo iš darbo dienos.

Jeigu, nustatant sankcijų taikymo išmokos dydį, darbuotojas nėra išdirbęs dvylikos mėnesių pas darbdavį, asmens vidutinis darbo užmokestis, nustatant sankcijų taikymo išmokos dydį, apskaičiuojamas kaip vidurkis pagal paskutinį šioje darbovietėje darbuotojo dirbtą laikotarpį gautas su darbo santykiais susijusias pajamas.

Įstatyme įtvirtinta, kad sankcijų taikymo išmokos atleistiems asmenims, skiriamos ir išmokamos ne vėliau kaip per dvidešimt darbo dienų nuo atleidimo dienos. Po sankcijų taikymo išmokos paskyrimo nustačius, kad tarp darbuotojo ir darbdavio per tris mėnesius po atleidimo iš darbo buvo sudaryta nauja darbo sutartis, darbuotojui skirtos sankcijų taikymo išmokos grąžinamos į Ilgalaikio darbo išmokų fondą nustatyta tvarka.

Šio įstatymo nuostatos taikomos asmenims, kurie į darbą buvo priimti iki 2020 m. gruodžio 31 d. ir kuriuos iš darbo ne anksčiau kaip 2021 m. sausio 1 d. atleido darbdavys, kuriam pritaikytos Europos Sąjungos sankcijos pagal 2006 m. gegužės 18 d. Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 765/2006 dėl Baltarusijai taikomų ribojamųjų priemonių.

Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo pataisos priimtos 107 Seimo nariams balsavus už, nė vienam nebuvus prieš, vienam parlamentarui susilaikius.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausioji specialistė

Saulė Eglė Trembo

Tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-01-14 15:45
   Eglė Saulė Trembo