Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas T. V. Raskevičius: reikalingas aiškus veiksmų planas, jei nelegalių užsieniečių srautas išaugtų

2021 m. birželio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

         

Birželio 21 d. Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) lankėsi Pabradės užsieniečių registracijos centre (toliau – URC). URC apgyvendina sulaikytus, neteisėtai kirtusius valstybės sieną užsieniečius, užtikrina materialines jų priėmimo sąlygas, aiškinasi jų tapatybę ir patekimo į Lietuvą kelius. Komiteto vizitu buvo siekiama įsitikinti, ar į URC pakliuvusiems žmonėms yra užtikrinamos orumo nežeidžiančios laikymo ir gyvenimo sąlygos, taip pat įvertinti pagalbos poreikį administracijai.  

URC viršininkas Aleksandras Kislovas supažindino komiteto narius su sąlygomis, kuriomis priimami užsieniečiai, nelegaliai kirtę Lietuvos Respublikos sieną. Pasak A. Kislovo, pirmiausia tokiam asmeniui yra pasakoma, kad šioje vietoje norima jam padėti ir kad jo atvirumas pasitarnaus jam pačiam. Užsieniečiai taip pat užpildo anketą apie savo maitinimosi įpročius, pakantumą kitų religijų ar kitokios seksualinės orientacijos asmenims  –  taip siekiama užkirsti kelią galimoms konfliktinėms situacijoms.

Valstybės sieną nelegaliai kirtę asmenys apgyvendinami URC ir šalia įrengtame palapinių miestelyje.  Šiuo metu čia gyvena gerokai per 200 užsieniečių. Daugelis jų apgyvendinami palapinėse, jiems yra užtikrinamos minimalios buitinės sąlygos – sanitariniai mazgai su dušais ir tualetais, nakvynės vietos, vieta valgymui ir veiklai. Dalis palapinių skirta asmenų karantinavimui. Sulaikytos šeimos su vaikais apgyvendinamos patalpose, kaip ir pažeidžiami asmenys (tai gali būti moterys su vaikais, neįgalūs asmenys ar kiti, kuriems reikalinga saugesnė aplinka). Teritorijoje yra įrengta vaikų žaidimo aikštelė.

 

 

A. Kislovas sakė, kad URC kilus Covid-19 protrūkiui, padėtis taptų sunkiai valdoma, nes apgyvendinti atskirai sveikus ir sergančius asmenis esamais resursais būtų sudėtinga. Užkratas jau buvo palietęs URC centre ir palapinių miestelyje  gyvenančius ir dirbančius žmones, tačiau tada ligos paplitimas buvo suvaldytas. Tiesa, URC ir palapinių miestelio gyventojams siūloma galimybė skiepytis, tačiau norinčių priimti pasiūlymą neatsiranda.

ŽTK pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius teiravosi, kaip būtų, jei į centrą pristatytų užsieniečių skaičius išaugtų iki 3000. URC vadovas patikino, kad būtų labai sudėtinga, bet žmonės būtų apgyvendinti. T.V. Raskevičiaus teigimu, yra būtina aiški strategija, ką daryti staiga išaugus nelegalių migrantų skaičiui. Pirmininko nuomone, URC administracija ir vadovybė deda dideles pastangas užtikrinti tinkamas sąlygas ieškantiems prieglobsčio žmonėms, tačiau žmogiškųjų ir finansinių išteklių stoka vis tik daro savo – gyvenimas po 10 žmonių palapinėse, nors ir įrengtose, yra ribinė situacija, kuri turėtų trukti tik labai trumpą laiką. Socialinių darbuotojų, pareigūnų  trūkumas taip pat neigiamai atsiliepia tiek gyventojams, tiek pervargstantiems darbuotojams.  

Pastaruoju metu nelegalių migrantų skaičius labai išaugo. Šiemet per Baltarusiją į Lietuvą bandė patekti per 500 nelegalių migrantų, ir tai yra gerokai daugiau nei pernai. Manoma, kad nelegalių migrantų srautas per Baltarusijos ir Lietuvos sieną yra sąmoningos Baltarusijos režimo politikos rezultatas. URC administracijos centro atstovai kalbėjo apie tai, kad Irano gyventojai perka lėktuvo bilietą į Minską ir traukia tiesiai link Lietuvos sienos.

 

E. Lukšienės nuotraukos 

 

Birželio 20 d. minima Tarptautinė pabėgėlių diena. Nelegaliai sieną kirtę asmenys dažniausiai teikia prašymą dėl prieglobsčio. Pabėgėlio statusas suteikiamas tiems prieglobsčio prašytojams, kurie bėga nuo karinių konfliktų ir persekiojimo dėl rasės, religijos, tautybės, priklausymo tam tikrai socialinei grupei ar dėl politinių įsitikinimų. Tarptautinė teisė apibrėžia pabėgėlių statusą, juos saugo ir reikalauja, kad pabėgėliai nebūtų išsiųsti iš šalies ar grąžinti į tokias situacijas, kuriose kyla pavojus jų laisvei ir gyvybei. 

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Lukšienė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2021-06-22 14:05
   Jolanta Anskaitienė