Seimas pritarė siūlymui atimti pilietybę iš grėsmę Lietuvos valstybės saugumui keliančių dvigubą pilietybę turinčių asmenų
2023 m. kovo 23 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pritarė Pilietybės įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1914(2), praplėsdamas sąrašą aplinkybių, kada būtų netenkama Lietuvos pilietybės.
„Šitas įstatymas yra gana svarbus ta prasme, kad mes turėsime galimybę sureguliuoti: iš asmenų, kurie gavo išskirtinėmis teisėmis dėl kažkokių senesnių nuopelnų Lietuvos pilietybę, bet turi kitos šalies pilietybę, tačiau šiuo metu, ypač dėl karo Ukrainoje ar dėl kitų veiksmų, daro didelę negarbę savo pasisakymais ir veiksmais Lietuvos valstybei, turėsime galimybę atimti pilietybę, kurią jie gavo už nuopelnus“, – pritarti projektui kvietė vienas pataisų iniciatorių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Vyšniauskas.
Įstatyme reglamentuota, kad Lietuvos Respublikos pilietybės būtų netenkama, jeigu asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas ir kitos valstybės pilietis, savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos Respublikos saugumo interesams, viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams.
„Įstatymo pakeitimo nuostatos galios tik tiems asmenims, kurie Lietuvos Respublikos pilietybę gavo ne gimimu, o išimties tvarka, turėdami savo kitos valstybės pilietybę. Įstatyme labai aiškiai pasakyta, kad ne už tai, kad nėra pasitenkinimo ar panašiai, bet aktyviais veiksmais palaiko teroristinę arba agresorę valstybę. Iš tikrųjų mes turime labai aiškiai nusistatyti savo vertybinę poziciją, kad jeigu žmogus gavo dovanai pilietybę, jam priklauso tiek teisės, tiek pareigos. Mūsų pareiga būti lojaliam Lietuvos Respublikos piliečiu ir to reikalaujama iš kiekvieno piliečio“, – pabrėžė kita projekto iniciatorių, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Dalia Asanavičiūtė.
Priimtais pakeitimais reglamentuoti ir institucijų veiksmai, sprendžiant pilietybės netekimo klausimą.
Įstatyme įtvirtintos naujos Pilietybės reikalų komisijos funkcijos preliminariai nagrinėti vidaus reikalų ministro kreipimąsi dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo priėmimo ir teikti Respublikos Prezidentui siūlymus šiuo klausimu. Nustatyta, kad asmuo, dėl kurio yra gautas vidaus reikalų ministro kreipimasis, ir (ar) jam atstovaujantis advokatas Pilietybės reikalų komisijos posėdyje turi teisę teikti paaiškinimus.
Paaiškėjus nustatytoms aplinkybėms ir (ar) gavus apie tai atitinkamą informaciją iš kompetentingų valstybės institucijų vidaus reikalų ministras kreipsis į Respublikos Prezidentą dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo priėmimo. Numatoma, kad Respublikos Prezidentas priims sprendimus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo, o vidaus reikalų ministras pasirašys ne tik Respublikos Prezidento dekretus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, išsaugojimo, grąžinimo, bet ir dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo.
Pilietybės įstatymo pataisoms pritarė 62, prieš balsavo12, susilaikė 4 Seimo nariai.
Įstatymas įsigalioja birželio 1 d.
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuras
El. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo