Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pranešimas: „Ortopedijos priemonių skyrimo ir kompensavimo problemos Lietuvoje“

2023 m. birželio 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimo Neįgaliųjų teisių komisija birželio 7 d. vykdė parlamentinę kontrolę dėl ortopedijos (protezavimo) techninių priemonių įsigijimo, kokybės, išlaidų kompensavimo problemų. 

Posėdyje dalyvavę Krašto apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, Ortopedijos ir reabilitacijos paslaugų teikėjų asociacijos bei Lietuvos neįgaliųjų draugijos atstovai pateikė informaciją apie ortopedinių (protezavimo) priemonių skyrimo ir kompensavimo tvarką bei vyraujančias problemas.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Valstybinės ligonių kasos atstovai paminėjo, kad Lietuvoje šiuo metu prieinami ir kompensuojami (jei asmuo su negalia atitinka nustatytus kriterijus) patys naujausi ir moderniausi galūnių protezai. Kiekvienais metais kompensavimui skiriama vis daugiau lėšų. Šiuo metu pirmą kartą Valstybinė ligonių kasa atlieka pacientų apklausą, ar pacientai patenkinti skirtais protezais. Šios apklausos rezultatai bus pateikti vasaros pabaigoje.

Krašto apsaugos ministerija pristatė, kokias paslaugas gauna kariai, kurie nukentėjo vykdydami karinę tarnybą. Ministerija pažymėjo, kad labai svarbus individualus požiūris į nukentėjusį asmenį. Naujausi protezai sužeistiems kariams suteikia galimybę aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime, dirbti, sportuoti, tokiu būdu išvengiama tolesnių sveikatos (tiek fizinės, tiek psichinės) problemų.

Ortopedijos ir reabilitacijos paslaugų teikėjų asociacijos atstovai atkreipė dėmesį, kad Valstybinės ligonių kasos skiriamas finansavimas nėra pakankamas ortopedinėms priemonėms. Gamybos kaštai yra išaugę, tačiau valstybės išmokų indeksavimas nepaveja kaštų dydžio.

Taip pat reikalinga stacionari reabilitacija asmenims su negalia, kai keičiamas protezas (iš paprastesnio į sudėtingesnį). Reabilitacijos metu asmuo su negalia būtų išmokintas naudotis naujuoju protezu, tokiu būdu padidėtų asmenų mobilumas. Neretai asmenys, gavę naują protezą ir nemokėdami juo naudotis, apriboja savo galimybes.

Be to, buvo pažymėta, kad Lietuvoje nėra reglamentuotas protezų pritaikymas nėščioms moterims. Nėštumo laikotarpiu, keičiantis kūnui, nėra skiriamos tinkamo dydžio movos, kad nėščiajai būtų patogu naudotis protezu. Būtina reglamentuoti protezų skyrimo tvarką nėščioms moterims.

Komisijos nariams kilo abejonių, ar, norint gauti modernų protezą, nėra iškelti pernelyg aukšti reikalavimai, kad tik mažuma asmenų atitiktų kriterijus. Vienas jų – nustatytas kūno masės indeksas, kurį viršijus, nėra galimybės gauti modernų protezą. Šiuo metu šis dydis yra 30: būtina peržiūrėti šį kriterijų ir pakeisti, kad kuo daugiau žmonių galėtų gauti jiems reikalingus modernius protezus.  

Kaip pažymėjo Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė, galima pasidžiaugti, kad vykdoma pacientų apklausa, kad šiuo metu Lietuvoje yra prieinami patys moderniausi protezai, tačiau iškyla ir dar daug klausimų, todėl ateityje planuojama tęsti šio klausimo parlamentinę kontrolę.

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Indrė Žukauskaitė

Tel. (8 5) 239 6836

   Naujausi pakeitimai - 2023-06-08 12:07
   Monika Kutkaitytė