Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pranešimas: jubiliejinė Kalbos premija iškilmingai įteikta R. Urnėžiūtei

2023 m. gruodžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose įvykusiame iškilmingame Kalbos vakare buvo įteikta jubiliejinė, 20-oji Felicijos Bortkevičienės Kalbos premija. Šiais metais ji atiteko visuomenininkei, žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausiajai redaktorei Ritai Urnėžiūtei už kalbinį visuomenės švietimą, taisyklingos ir gyvos lietuvių kalbos vartojimo skatinimą, „Metų žodžio“ ir „Metų posakio“ rinkimų organizavimą.

Sveikindamas Kalbos vakaro dalyvius, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkas dr. Paulius Saudargas pabrėžė, kad lietuvių kalba yra Europos Sąjungos kalba. Tai labai aukštas mūsų kalbos statusas, o mūsų kartos uždavinys yra išlaikyti prideramą valstybinės kalbos statusą. Šiandienos karštos diskusijos apie lietuvių kalbą, jos norminimą ir tvarkybą rodo, kad valstybinės kalbos klausimas visuomenei rūpi ir ji – kalba – gyva, nepaisant prognozių ir pranašysčių, nepaisant ir kalbos vartojimo ar žodyno mados tendencijų.

 

 

P. Saudargas akcentavo, kad XXI amžiuje susiduriame su naujais iššūkiais kalbai. Turime diskutuoti, ką svarbiausia išmokyti taisyklingai lietuviškai kalbėti – savo vaikus, imigrantus, o gal dirbtinį intelektą? Juk robotizuotas vertimas – jau šiandien vis labiau įsitvirtinanti realybė. Taigi mūsų uždavinys – eiti koja kojon su pasaulio technologijomis – robotus irgi reikia išmokyti gerai kalbėti ir giliai suvokti lietuvių kalbą!

 

Seimo kanceliarijos nuotraukos  (aut. Ilona Šilenkova)

 

Kalbos premijos laureatė R. Urnėžiūtė, atsiimdama apdovanojimą džiaugėsi, kad apdovanojimą vertina kaip pripažinimo ženklą tiems žmonėms, kurie kalbos kasdienybėje stengiasi nuveikti ką nors įdomaus, išskirtinio, patraukti prie kalbos ir įtraukti į ją. Laureatė pabrėžė, kad  pastaruoju metu lietuvių kalbos padangėje tvyro nemažai įtampų ir aistrų. Jos nuomone, šiame įtampų lauke šiandien yra svarbūs trys dalykai – pažinimas, išmintis ir atsakomybė. Būtina pažinti dabartinę kalbos tikrovę ir dabartinius kalbos vartotojus, pažinti kalbos istoriją. Neatskirti kalbos dabarties nuo kalbos istorijos. Pažįstant praeitį ir dabartį, žiūrėti į ateitį, siekti, kad lietuvių kalba būtų stipri tarp kitų kalbų – ir pasaulyje, ir Europoje, ir Lietuvoje. Šie trys dalykai – pažinimas, išmintis, atsakomybė – yra svarbūs žodžio saugoti reikšmės dėmenys. Žodis saugoti turi daug reikšmių ir jų atspalvių. Viena iš jų – atsakingai ir rūpestingai naudotis, kad ir tau užtektų ir kitam paliktum. R. Urnėžiūte visiems, susirinkusiems Valdovų rūmuose, palinkėjo rūpestingai ir atsakingai auginti kalbos ateitį dabartyje, jau šiandien.

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti Kalbos premija skiriama už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą. Premiją skiria Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija.

 

 

Daugiau informacijos:

Švietimo ir mokslo komiteto biuro patarėja Justina Paukštė

Tel. (8 5) 209 6715, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2023-12-05 13:16
   Jolanta Anskaitienė