Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

A. Pocius Lietuvos narystės NATO 20-mečio minėjime: „Lietuvos kariuomenė turėjo keisti iš sovietinės armijos atsineštą sovietinį mentalitetą“

2024 m. kovo 28 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

53615368207_43c9a73c1b_c.jpg
Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario, 2009–2014 m. Lietuvos Respublikos kariuomenės vado Arvydo Pociaus kalba Lietuvos Respublikos narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje 20-mečio minėjime:

 

Gerbiama Seimo Pirmininke, Seimo nariai, posėdžio svečiai, mieli Lietuvos žmonės, ponios ir ponai.

Visų pirma noriu visus pasveikinti Lietuvos įstojimo į NATO 20-mečio proga. Taip pat šia proga noriu ir padėkoti Lietuvos politikams, diplomatams, valstybės tarnautojams, pareigūnams ir kariams, kurie suprasdami tuometinę geopolitinę situaciją ir grėsmes, kylančias Lietuvai, darė viską, kad Lietuva taptų NATO nare. Ačiū jiems už tai.

Kaip buvę karys galiu per savo asmeninę patirtį pasakyti, kad tuometinė Lietuvos kariuomenė, kaip ir kitų institucijų atstovai, turėjo padaryti užduotus namų darbus, kurie buvo vadinami NATO narystės veiksmų planu (angl. Membership Action Plan). Lietuvos kariuomenė turėjo keisti iš sovietinės armijos atsineštą sovietinį mentalitetą. Mes kitokios patirties neturėjome: vieni kaip šauktiniai kariai tarnavo sovietinėje kariuomenėje per prievartą, kiti buvo atsargos karininkai, taip pat nedidelis kiekis buvo lietuvių, kurie tarnavo sovietinėje kariuomenėje kaip profesionalai. Būtent tą patirtį reikėjo keisti į vakarietišką. Reikėjo mokytis karinių procedūrų, reikėjo keisti atsineštus papročius. Tam, kad perimtume vakarietiškas NATO procedūras ir tradicijas, buvo reikalinga išmokti užsienio kalbas ir išvykti mokytis į NATO šalių karo akademijas ir karo mokyklas. Vienu metu tarnavome ir mokėmės. Tai, ko išmokome, grįžę į Lietuvą turėjome mokyti Lietuvos karius. Taip pasiekėme NATO standartus, pradėjome pratybose ir tarptautinėse operacijose su kitų šalių kariais vykdyti užduotis bendraudami anglų kalba ir pagal būtent išmoktas vakarietiškas procedūras.

2004 m. turėjau puikią likimo dovaną, kai studijavau Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų karo koledže, turėjau puikią progą būti pakviestas į Baltuosius rūmus Vašingtone, kur vyko naujų septynių NATO narių priėmimo ceremonija. Tai yra tikrai įsimintina diena. Matydamas tūkstančių buvusių karo pabėgėlių akyse džiaugsmo ašaras, tikrai jaudino ir mane. Ypač įsidėmėjau tokį faktą, kai vienas lietuvis senukas, buvęs tarpukario Lietuvos karys, priėjo prie manęs tuo metu pulkininko, ir sako: pulkininke, ar galiu paliesti jūsų uniformą? Sako, aš toks laimingas šiandien esu. Tokie žodžiai tikrai buvo įsimintini iki pat dabar. Aš manau, kad būtent Lietuvos narystė NATO buvo šventė ne tik Lietuvos žmonėms, bet ir tiems žmonėms, kurie per prievartą buvo išvaryti iš Lietuvos. Ačiū visiems, kurie prisidėjote prie Lietuvos narystės NATO ir sveikinu šia proga. Sveikinu visus su artėjančiomis šventomis Velykomis. Ačiū jums.

   Naujausi pakeitimai - 2024-03-28 16:11
   Rimas Rudaitis