Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo nario V. Kernagio pranešimas: „Ar turime planą, kaip saugosime Tautos identitetą, jei ateis diena X?“

2024 m. balandžio 18 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Kernagis.jpg

Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

 

Rusija sunaikino 40 Ukrainos muziejų ir 1,5 mln. eksponatų“, – sako Vakarų ir Rytų meno muziejaus Odesoje vadovas Ihoris Poronykas. Jų tiesiog nebeliko. Ten esantys muziejininkai kankinami ir niekinami, kad išduotų slėptuves, o okupantai galėtų trinti ukrainiečių identitetą išrinkdami plytą po plytos iš jų atminties. Ar matydami Ukrainos košmarą, mes patys esame pasiruošę dieną X apsaugoti ne tik savo meno ar literatūros, bet ir pačios Tautos bei identiteto šaknis, esančias didžiosiose bibliotekose, muziejuose ar valstybiniuose archyvuose?

Praėjusią savaitę susitikau su Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generaliniu direktoriumi dr. Arūnu Gelūnu, kuris iškėlė klausimą dėl mūsų šalies institucijų parengtumo galimo karo atveju, kad be galo svarbios Lietuvos identiteto vertybės – muziejų eksponatai, bibliotekos ir archyvai – būtų saugūs kariniame kontekste.

Problema, kurią kelia muziejų, bibliotekų ar archyvų vadovai yra ta, kad jie neturi aiškaus plano bei strategijos šiuo klausimu. Nors plano dalis, apimanti vertybių paruošimą transportavimui,  yra parengta, tačiau, kaip ir kur vežti, kam perduoti, kur saugoti – šios plano dalies nėra. O tai, matyt, svarbioji plano dalis, tiesa? Ir čia pavienių iniciatyvų nepakaks, nes kalbame apie didžiulius kiekius, apie ypatingas saugojimo sąlygas ir transportavimo būdus.

Mano nuomone, šiuo metu, yra itin svarbu atlikti namų darbus ir rengtis galimoms grėsmėms. Vienas iš siūlymų yra turėti tarpvalstybinius susitarimus su kitomis Europos valstybėmis, o gal net ir su Jungtinėmis Amerikos valstijomis, kurios, esant reikalui, priglaustų visą mūsų kultūros ir istorijos turtą. Galima jau dabar numatyti saugojimo vietas ar sandėlius. Turėti atsakingus žmones, žinoti kokiu transportu tai bus gabenama. Muziejai, archyvai, bibliotekos turi būti pasirengusios paruošti savo archyvus transportavimui per trumpiausią įmanomą laiką, nes skirtingai nei prieš 80 metų, Rytų kaimynas mums atneš ne naują savo ideologiją, o skerdynes ir visišką mūsų sunaikinimą. Ką mes darysime tada, kai nebebus dėl ko daryti? 

Reaguodami į šią situaciją, kartu su Seimo Kultūros komiteto nariais gegužės 8 dieną rengsime diskusiją su atsakingomis institucijomis, taip pat kultūros, karybos, užsienio ryšių, logistikos ekspertais, su kuriais ieškosime visų galimų geriausių sprendimų, kad atėjus dienai X mūsų meno ir istorinės vertybės būtų apsaugotos kaip įmanoma geriau.

Manau, kad dabar, dar turėdami laiko, privalome ruoštis. 

 

Seimo narys Vytautas Kernagis 

Tel. (0 5) 209 6668

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2024-04-18 12:29
   Jolanta Anskaitienė