Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Žmogaus teisių komiteto pranešimas: „Nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims priklauso visapusė nemokama pagalba – ar tai veikia?“

2024 m. balandžio 24 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Balandžio 24 d. posėdyje, vykdydamas parlamentinę kontrolę, Seimo Žmogaus teisių komitetas išklausė informaciją apie Seimo kontrolierių atliktą tyrimą „Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims užtikrinimo srityje kylančios esminės žmogaus teisių problemos“. Tyrimą pristatė Seimo kontrolierė Erika Leonaitė

2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė direktyvą, kuria  nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai. Direktyvos tikslas – užtikrinti, kad nusikaltimų aukos gautų tinkamą informaciją, paramą ir apsaugą bei galėtų dalyvauti baudžiamajame procese. Remiantis Direktyva, pagalba nusikaltimų aukoms turi būti teikiama nemokamai, užtikrinant visapusišką, jautrų ir empatišką atsaką nukentėjusiems asmenims.

Tyrimo metu nustatyta, kad akredituotos bendrosios pagalbos paslaugomis pasinaudoja tik 10,3 proc. nuo nusikalstamų veikų nukentėjusių asmenų. E. Leonaitė pastebėjo, kad viena esminių priežasčių, dėl kurios nepasinaudojama priklausančiomis pagalbos paslaugomis – informacijos apie pagalbą trūkumas, tokios informacijos fragmentiškumas ar neaiškus jos pateikimas. Net ir akredituotos pagalbą teikiančios institucijos dažnai apie paslaugas informaciją teikia netinkamai – ji sunkiai atrandama, nėra suprantama, patys institucijų pavadinimai sudaro klaidinantį įspūdį apie jų veiklą. 

Seimo kontrolierė taip pat apgailestavo, kad Lietuva nėra prisijungusi prie bendros telefoninės linijos, skirtos padėti nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims. Pirmo kontakto institucijos, į kurias kreipiasi ieškantys pagalbos, nežino apie akredituotų pagalbos institucijų veiklą, todėl atitinkamai nesuteikia nukentėjusiajam asmeniui informacijos apie jam priklausančią pagalbą. 

Šią problemą patvirtino ir Specializuotos pagalbos tarnybų asociacijos atstovė Ernesta Butkuvienė. Ji pažymėjo, kad asmenų, pirmojo kontakto institucijų nukreiptų į akredituotus pagalbos centrus, skaičius yra labai nedidelis ir dėl to pagalbos sistema nėra veiksminga. Kita kelta problema – nepakankamas finansavimas, lemiantis kvalifikuotų specialistų nuolatinę kaitą ir jų trūkumą, teikiamos pagalbos fragmentiškumą ir ribotumą. Iškelta ir pagalbos prieinamumo asmenims su negalia problema. Ne visi akredituoti pagalbą teikiantys centrai yra pasirengę bendrauti su asmenimis, turinčiais klausos negalią, didelė dalis šių centrų neturi galimybių priimti negalią turinčius asmenis, judančius vežimėlio pagalba. 

Seimo kontrolieriai pateikė rekomendacijas dėl efektyvios pagalbos nukentėjusiems asmenims teikimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir kitoms institucijoms.

Žmogaus teisių komitetas priėmė sprendimą prašyti Seimo kontrolierių įstaigos informuoti Komitetą apie šių rekomendacijų įgyvendinimo rezultatus.

 

Žmogaus teisių komiteto posėdžio vaizdo įrašą galima žiūrėti ČIA.

 

Su tyrimu „Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims užtikrinimo srityje kylančios esminės žmogaus teisių problemos“ galima susipažinti ČIA

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks:

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Lukšienė, el. p. [email protected]tel. (0 5) 20968 09

                                                                                                                      

 

   Naujausi pakeitimai - 2024-04-24 14:46
   Jolanta Anskaitienė