Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba Seimo rudens sesijos pradžios proga

2024 m. rugsėjo 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Gerbiami kolegos!

Šiandien, likus kone mėnesiui iki pirmojo rinkimų turo, pradedame paskutinę, jau nevisą, šios kadencijos Seimo sesiją. Ir ji bus neišvengiamai susijusi su šiuo svarbiausiu kiekvienai politinei jėgai įvykiu.

Jau ne kartą buvo minėta, ir iš šios tribūnos taip pat, kad 2020−2024 metų Seimo kadencija buvo viena sudėtingiausių per visą Nepriklausomos Lietuvos laikotarpį. Pagal iššūkių ir įtampų gausą ją galima palyginti nebent su pirmąja Aukščiausiąja Taryba-Atkuriamuoju Seimu, nebaigusiu savo kadencijos.

Priešlaikinių Seimo rinkimų idėja buvo šmėkštelėjusi ir šios kadencijos metu, tačiau šįkart mums užteko racionalumo ir politinės brandos, kad išvairuotume valstybės laivą be radikalių, neapibrėžtas pasekmes turinčių sprendimų.

Kadencijos metu būta ir daugiau temperatūros šuolių šioje salėje, būta ir demaršų, tačiau kuomet tai nevirsta politinėmis krizėmis, lemiančiomis esminius sukrėtimus, vadinčiau tai įprastu demokratiniu procesu. Galimybe parodyti, kad užtenka išminties pademonstravus emocijas sugrįžti prie argumentų kalbos ir ieškoti, kas mus sieja, o ne ryškinti, kas skiria.

Apskritai darbas ekstremaliomis aplinkybėmis ieškant optimalių sprendimų buvo šio laikotarpio ženklas. Manau, pandemijos ir karantino, Baltarusijos režimo inspiruotos migrantų krizės, energetikos kainų šuolio, karo prieš Ukrainą sąlygomis sugebėjome laikytis pakankamai subalansuotos, labiau dialogu, o ne priešprieša grįstos politikos.

Ji davė pozityvių, ilgesnę perspektyvą turėsiančių rezultatų, pavyzdžiui, partijų susitarimą dėl saugumo ir gynybos, pasirašytą čia, Seime, 2022-ųjų vasarą, šių metų pavasario sesijos pabaigoje rastą susitarimą dėl gynybos finansavimo.

Deja, pastaruoju metu ne tik mūsų regione, bet ir visame pasaulyje didėjanti geopolitinė įtampa, neišvengiamai kursto nerimą, didina nuovargį, dirgina norą išspręsti problemas vienu mostu.

Tampa labiau patrauklios radikalios idėjos, siūlančios pernelyg paprastus atsakymus į sudėtingus klausimus, nerealistiškai greitus rezultatus.

Racionalios, atsakingos valstybinės politikos požiūriu tai pavojingas akligatvis, kurio atžvilgiu, matyt, taip pat praverstų didžiausią žmonių pasitikėjimą turinčių politinių jėgų nusiteikimas į ateitį žvelgti visų pirmiausia per atsakomybės demokratijai prizmę.

Lietuva labai kryptingai daugiau nei tris dešimtmečius stiprėja, tai yra nepaneigiama mūsų valstybės sėkmė. Šiuo rinkiminiu laikotarpiu, tikėtina, bus išsakyta nemažai ir kitokių vertinimų, tačiau juos verta priimti, kaip sakoma, „su žiupsneliu druskos“, nes duomenys ir skaičiai rodo ką kitą ir tai vis dažniau pastebi ir mūsų sėkmę pripažįstantys kaimynai ir tarptautiniai ekspertai.

Pavasarį, pradėdami paskutinę visą šios kadencijos Seimo sesiją, visi iš esmės sutikome, kad pagrindinį dėmesį skirsime visaapimančiam saugumui. Kuris, beje, tapo ir visos šios kadencijos raktažodžiu, kartu ir tikslu. Socialinis, emocinis, ekonominis ir, be abejo, nacionalinis saugumas. Kaip pagrindas, be kurio neįmanoma niekas.

Šį rudenį taip pat verta koncentruotis į su tuo susijusius sprendimus. Tam, be abejonės, reikia konstruktyvaus bendradarbiavimo – ir tarp politinių jėgų, ir tarp visų valdžios šakų.

Konstruktyvumo mums reikės ir baigiant svarstyti jau pradėtus projektus ir ruošiantis svarbiausio rudens projekto − 2025 metų biudžeto priėmimui. Tam reikia atsakingo, valstybinio požiūrio, kurio pernelyg neišbalansuotų rinkimų finišo tiesioji.

Vienas žymus britų politologas yra sakęs: „Demokratinėje politikoje iš tiesų svarbūs tik du dalykai: rinkimai ir sprendimai. Tačiau už tuos du dalykus dar svarbiau, kad politiniai sprendimai, daromi dėl rinkimų, nepersvertų sprendimų, daromų dėl jų pačių“.

Išlaikykime tinkamą balansą ir visi kartu pasistenkime, kad rinkiminis laikotarpis nesutrukdytų priimti būtinus sprendimus rudens sesijoje.

Ačiū už dėmesį, linkiu visiems mums išminties pasirenkant kas išties svarbu ir prasminga.

   Naujausi pakeitimai - 2024-09-10 10:59
   Rimas Rudaitis