
Seimo nariai dalyvaus Lituanistinio ugdymo forume
2025 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas Karolis Neimantas ir šios komisijos pirmininko pavaduotoja Dalia Asanavičiūtė išvyksta į Londoną (Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė) dalyvauti kovo 16 d. vyksiančiame Lituanistinio ugdymo forume.
Pasak D. Asanavičiūtės, tai kasmetinis renginys, į kurį tiek nuotoliu, tiek gyvai susirinks lituanistinių mokyklų vadovai, mokytojai, vaikai ir jų tėvai.
„Forumas skirtas aptarti lituanistinio švietimo problematiką, valstybės pagalbą, teigiamus pokyčius, kokią kryptį pasirenka lituanistinės mokyklos, o ta kryptis yra paprasta – mokymo kokybės gerinimas, pilietiškumo ugdymas, lietuvių kalbos mokymas užsienyje“, – Seimo kanceliarijos Spaudos biurui sakė politikė.
Seimo narės teigimu, svarbu, kad forumo metu vaikams sudaryta galimybė išsakyti savo nuomonę: „kaip patys mokiniai mato lituanistinę mokyklą, ko jiems atrodo reikėtų, ko pasigenda ir kas jiems padeda mokytis lietuvių kalbos ir vystyti lietuvišką tapatybę.“
Džiugu, kad pastaraisiais metais šioje srityje ryškūs teigiami pokyčiai – sako parlamentarė – 2021 m. rugsėjo 1 d. buvo pasirašytas partijų Susitarimas dėl Lietuvos švietimo politikos, į kurį įtrauktas ir lituanistinis švietimas; nuo 2023-ų metų finansuojamos programą atitinkančios lituanistinės mokyklos, priimtas įstatymas dėl kalbos lygio nustatymo ar sertifikavimo.
„Švietimo ministerija jau vykdo kalbos lygio nustatymo testus užsienio lituanistinėse mokyklose ir įteikia sertifikatus, kas vaikams palengvina grįžimą į tėvynę, jų integraciją Lietuvos mokyklose. Vytauto Didžiojo universitetas, Klaipėdos universitetas ir Vilniaus kolegija organizuoja kvalifikacijos kėlimo kursus mokytojams, kurie dirba lituanistinėse mokyklose (net be pedagoginio išsilavinimo), kelti kvalifikaciją ir taip tokiu būdu įgauti pedagoginį išsilavinimą“, – sakė D. Asanavičiūtė.
Seimo narės nuomone, turi būti išlaikytas nuoseklus mokyklų darbo kokybės augimas ir valstybės dėmesys: „Itin svarbu pritraukti kuo daugiau vaikų į mokyklas. Tai padėtų ne tik mokykloms išgyventi, bet ir Lietuvai išlaikyti ryšį su savo išeivija, kuris, keičiantis kartoms, silpnėja. Tyrimais nustatyta, kad jau trečioje, ketvirtoje kartoje prarandama lietuvių kalba. Todėl vienas pagrindinių mūsų tikslų, padedant tokioms mokykloms, išlaikyti lietuvių kalbą, lietuvišką tapatybę, kad tėvai turėtų motyvaciją vesti vaikus į lituanistines mokyklas, kad mokytų ir namuose lietuvių kalbos, kad užsienyje gyvenanti mūsų išeivija nenutautėtų“, – pabrėžė D. Asanavičiūtė.
Numatoma, kad į renginį atvyks apie 100 lituanistinių mokyklų mokytojų ir vadovų, Europos šalių Švietimo tarybų atstovai ir pirmininkai.
Forumą rengia:
Vytauto Didžiojo universitetas, Lituanistinių mokyklų asociacija, Užsienio reikalų ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje, Pasaulio lietuvių bendruomenės švietimo komisija, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (0 5) 209 6203, el. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo