
Pirmą kartą mokytojams Seimo rūmuose surengta Demokratijos akademija
2025 m. balandžio 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Prieš šią savaitę įvyksiantį ketvirtąjį Demokratijos žinių konkursą į Seimo rūmus rinkosi mokytojai iš visos šalies regionų. Pirmą kartą pedagogams čia surengta Demokratijos akademija. Seimo kanceliarijos organizuotame renginyje savo žiniomis ir įžvalgomis su mokytojais dalijosi politikai, ekspertai ir politologai, o mokytojai dalijosi patirtimi ir idėjomis, kaip pilietiškumo temas įtraukti į pamokas.
Demokratijos žinių konkurso globėjas, Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad mūsų jaunosios kartos kritinis mąstymas, atsparumas dezinformacijai, noras vadovautis demokratinėmis vertybėmis ir patriotiškas požiūris didžiąja dalimi priklauso nuo juos ugdančių pedagogų, jų požiūrio, atsidavimo savo profesijai ir mokėjimo kalbėti jaunimui suprantama kalba. „Todėl labai džiaugiuosi matydamas, kad šiandien Seime vykstančioje Demokratijos akademijoje dalyvauja gausus mokytojų būrys iš visos Lietuvos. Tikiu, kad šis renginys bei atviros diskusijos paskatins mokytojus su mokiniais dažniau kalbėti apie demokratiją, jai kylančius iššūkius bei ugdyti atsparią, įsitraukusią jaunąją kartą“, – sako Seimo Pirmininkas S. Skvernelis.
Renginyje Seimo Pirmininkas su pedagogais diskutavo apie visuomenės įsitraukimą į teisėkūrą ir grįžtamojo ryšio kūrimą su išrinktais politikais.
Seimo kancleris Algirdas Stončaitis pabrėžė, kad svarbu kalbėti apie demokratijos puoselėjimą, ypač tarp jaunosios kartos. „Kaip niekad anksčiau, šiandien būtina diskutuoti apie pilietinę visuomenę, pilietines teises ir politiką. Demokratiją reikia ne tik suprasti, bet ir ja gyventi“, – sveikindamas mokytojus sakė Seimo kanceliarijos vadovas.
Seimo kanclerio įsitikinimu, jauno žmogaus mokymas yra be galo vertingas ir prasmingas. „Jūs, mokytojai, esate tiesos šaltinis ir Lietuvos istorijos pasakotojai. Jūs esate autoritetai, kurie skleidžia žinias. Matome didelį demokratinių žinių plėtros poreikį ir esame pasiruošę aktyviai bendradarbiauti“, – tvirtino A. Stončaitis.
Demokratijos akademijoje politologė Rima Urbonaitė pristatė veiksnius, iš kurių susideda kokybiškai veikiantis demokratinis parlamentas.
Apie Europos Sąjungos ir nacionalinės valstybės santykį, sprendimų priėmimą ES ir kiek iš tiesų sprendžia Briuselis, o kiek pačios valstybės kalbėjo politologas prof. dr. Ramūnas Vilpišauskas.
Politologas dr. Liutauras Gudžinskas mokytojams pristatė temą „Kuo skiriasi ir kuo yra panašios demokratinių valstybių rinkimų sistemos ir parlamentų vaidmuo pasaulyje“.
Ekspertas dr. Nerijus Maliukevičius dalijosi įžvalgomis, kaip nebūti suklaidintam dezinformacijos skirtingose medijos priemonėse ir ugdyti moksleivių atsparumą tam.
Kūrybinėse dirbtuvėse mokytojai diskutavo, kaip integruoti politologijos temas į istorijos ir pilietiškumo pamokas.
Šiemet Demokratijos žinių konkursas skirtas Nepriklausomybės atkūrimo dienos 35-mečiui. Pirmasis konkurso etapas įvyks balandžio 16–17 dienomis, finalas suaugusiems – gegužės 15 d., finalas moksleiviams – gegužės 17 d.
Demokratijos žinių konkursu siekiama skatinti jaunimą domėtis politiniu Lietuvos, Europos Sąjungos, NATO ir viso pasaulio gyvenimu bei geriau suprasti įstatymų leidžiamosios valdžios procesus.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėjas
Rimas Rudaitis
Tel. (0 5) 209 6132, el. p.[email protected]
Rimas Rudaitis