Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Dėl smurto artimoje aplinkoje numatoma netaikyti privalomosios mediacijos

2021 m. balandžio 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Mediacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4238(2), kuriomis numatoma apriboti galimybę taikyti privalomąją mediaciją sprendžiant civilinius ginčus, kai ginčo šalys yra smurto artimoje aplinkoje subjektai.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras atkreipė dėmesį, kad šeimos ginčuose yra privaloma mediacija, tačiau pasitaiko tokių situacijų, kai yra smurtas artimoje aplinkoje, santykiai tarp šeimos narių yra labai įtempti ir privalomoji mediacija ne tik kad nepadėtų išspręsti, bet turbūt sukeltų dar didesnį konfliktą tarp šalių. Pasak jo, šios svarstomos pataisos leistų teismui nuspręsti, jog ne visais atvejais būtų privaloma mediacija.

Seimo narė Dovilė Šakalienė, grįsdama šių pataisų reikalingumą, pabrėžė, kad vis dar ignoruojame tas aplinkybes, kurios neleistų, kai pavyzdžiui kalbama apie privalomą mediacijos procesą, joms dalyvauti lygiavertiškai kartu su smurtautoju, nes pagrindinis mediacijos principas yra tai, kad tai turi būti lygiaverčiai santykiai. Parlamentarės nuomonei pritardamas Seimo narys Linas Slušnys priminė, kad meditacijos principai yra šalių lygiateisiškumas, sąžiningumas, savanoriškumas: „Šalis, kuri patiria smurtą, yra dar labiau stumiama į kampą dėl privalomos mediacijos ir negalime mes kalbėti tokiais atvejais apie kokį nors savanoriškumą. Vos tik nėra savanoriškumo, nėra sutarimo, neįmanoma tikėtis, kad mediacija turės kokį nors teigiamą efektą.“

Pagal svarstomus įstatymo pakeitimus privalomoji mediacija negalėtų būti taikoma šeimos ginčuose, kai kreiptis į teismą dėl ginčo sprendimo siektų smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, o kita ginčo šalis būtų galimas smurtautojas ir būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, susijęs su smurtu artimoje aplinkoje, arba teisme būtų nagrinėjama byla, susijusi su smurtu artimoje aplinkoje, arba būtų priimtas apkaltinamasis teismo nuosprendis dėl smurto artimoje aplinkoje, arba būtų pateikta įstatymų nustatyta tvarka įgalioto teikti specializuotą kompleksinę pagalbą subjekto pažyma apie specializuotos kompleksinės pagalbos teikimą asmeniui dėl galimai patirto smurto artimoje aplinkoje.

Tačiau jei šeimos ginčą privalomosios mediacijos būdu siektų spręsti smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, jam išliktų teisė kreiptis dėl privalomosios mediacijos ir galimybė ginčo šalims nemokamai pasinaudoti mediacijos paslaugomis.

Tam, kad naujos Mediacijos įstatymo nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausiasis specialistas

Rimas Rudaitis

Tel. (8 5)  239 6132, el. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2021-04-13 11:42
       Rimas Rudaitis