Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Seimas priėmė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymą

2022 m. gruodžio 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimas vieningai, 114 balsavime dalyvavusių parlamentarų balsavus už, pritarė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui (projektas Nr. XIVP-2209, kuriuo įgyvendinama europinė direktyva, kad kuo daugiau asmenų su negalia galėtų naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.

„Lietuvoje tikrai dar matome daug problemų, susijusių su informacijos neprieinamumu. Apie 65 proc. asmenų su negalia, dėl aplinkos neprieinamumo, teigia patiriantys sunkumų savarankiškai gyventi. Tai yra iš tikrųjų didelis procentas“, – lapkričio pradžioje pristatydama naują teisės aktą sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pasak ministrės, 2020 metais Neįgaliųjų reikalų departamento užsakymu atlikta tyrimo dėl paslaugų prieinamumo ir gaminių tinkamumo visiems Lietuvoje gyvenantiems vartotojams analizė parodė, kad, teikiant paslaugas ar gaminant gaminius, paslaugų teikėjai, gamintojai daugiausia dėmesio skiria judėjimo negalią turinčių asmenų poreikiams, tačiau nevertinami kitas negalias, tokias kaip regos, klausos, pažinimo, psichosocialinės, turinčiųjų poreikiai: „Didelė dalis vartotojų negali tinkamai įvertinti prekės kokybės ir ja pasinaudoti dėl netinkamos pakuotės ar informacijos apie ją pateikimo. Būna netinkamas arba šriftas, arba kontrastas, arba garsinė informacija ir panašiai.“

Europinė direktyva, kurios nuostatas įgyvendina Lietuva, apima išmaniuosius įrenginius (telefonus, kompiuterius, skaitykles – elektronines knygas, kitus prietaisus, įskaitant naudojamus elektroninių ryšių paslaugoms audiovizualinei žiniasklaidai), banko paslaugas – savitarnos terminalus, elektroninių ryšių paslaugas, elektroninę prekybą, transportą ir kt. Prieinamumo reikalavimai taip pat bus taikomi Bendrojo pagalbos centro atsakymams į pagalbos prašymus, kurie gaunami skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės, direktyvos įgyvendinimas bus naudingas verslui, ekonominės veiklos vykdytojams, nes visoje Europos Sąjungos vidaus rinkoje bus suvienodinti konkretiems gaminiams ir paslaugoms taikomi prieinamumo reikalavimai: „Sumažės prisitaikymo kaštai, kuomet prisitaikyti bandytų kiekviena šalis narė atskirai. Pagrindinė nauda, aišku, yra asmenims su negalia; įgyvendinant teisę į prieinamumą, daugiau asmenų su negalia turės galimybę naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.“

Įstatyme nustatytos ministerijų funkcijos, politikos koordinavimo mechanizmas, rinkos priežiūros institucijos, reglamentuota, kokios institucijos teiks metodinę pagalbą.

„Įtraukiamos asmenų su negalia nevyriausybinės organizacijos, kad rinkos priežiūros institucijos ir politikos formuotojai galėtų užtikrinti bendradarbiavimą. Reglamentuojamos ekonominės veiklos vykdytojų pareigos, tai yra nustatomos pareigos paslaugų teikėjams, gaminių gamintojams, importuotojams ir platintojams. Svarbu pabrėžti, kad prieinamumo direktyvos nuostatos remiasi savikontrolės ir savideklaracijos principais. Tai yra, verslas neturi gauti išankstinių leidimų, ar licencijų, kurios suteiktų galimybę vykdyti veiklą dėl prieinamumo aspektų“, – sakė M. Navickienė.

Nustatyta, kaip bus nagrinėjami vartotojų skundai, reglamentuojama atsakomybė, ekonominės sankcijos.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausioji specialistė

Saulė Eglė Trembo

Tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2022-12-08 16:20
       Eglė Saulė Trembo