Priimti pakeitimai užtikrins geresnes sąlygas žmonėms su negalia dalyvauti visuomeniniame gyvenime, galimybę naudotis paslaugomis
2025 m. birželio 17 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimas pritarė Lygių galimybių įstatymo pakeitimams, sudarydamas papildomas teisines prielaidas užtikrinti tinkamas sąlygas žmonėms su negalia dalyvauti visuomeniniame gyvenime ir naudotis turimomis teisėmis įvairiose gyvenimo srityse, skatinti paslaugų teikėjų didesnes pastangas ir dialogą su asmenimis su negalia siekiant užtikrinti šiems asmenims galimybę naudotis paslaugomis lygiai su kitais asmenimis.
Įstatyme apibrėžiama, kas yra tinkamas sąlygų pritaikymas – tai yra aplinkybių pakeitimas ir (ar) kliūčių pašalinimas, kurio reikia konkrečiu atveju siekiant užtikrinti galimybę asmenims su negalia naudotis žmogaus teisėmis ir laisvėmis ir dėl kurio keičiantis aplinkybes ir (ar) šalinantis kliūtis subjektas nepatiria neproporcingos ar nepagrįstos naštos
Aplinkybių pakeitimas ir kliūčių pašalinimas apima ne tik fizinės ar informacinės aplinkos pritaikymą, kuris konkrečiu atveju gali būti sunkiai įmanomas ar sukeliantis neproporcingai didelę naštą paslaugos ar prekės teikėjui, bet ir pačių paslaugas ar prekes teikiančių asmenų pastangas, bendravimo kultūrą ir taip konkrečiu atveju sudaromą galimybę gauti paslaugą ar prekę.
Įstatymas papildomas nuostata, kad tinkamai pritaikytų sąlygų neužtikrinimas yra laikomas diskriminacija negalios pagrindu.
Įstatyme reglamentuota, kad viešojo administravimo subjektai, teikiantys administracines paslaugas arba administruojantys viešųjų paslaugų teikimą, taip pat asmenys, teikiantys viešąsias paslaugas, pagal kompetenciją privalo:
1) teikdami administracines ir viešąsias paslaugas užtikrinti lygias galimybes, nepaisydami lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos;
2) vadovautis prieinamumo principais, laikytis prieinamumo reikalavimų ir standartų, juos taikyti praktikoje ir užtikrinti prieinamumą, kad asmenys su negalia galėtų įsigyti prekes bei gauti viešąsias ir administracines paslaugas;
3) imtis priemonių, kad asmenims su negalia būtų užtikrintas tinkamas sąlygų pritaikymas, kurio reikia konkrečiu atveju asmenims su negalia siekiant gauti administracines ir (ar) viešąsias paslaugas, kai aukščiau minėtuose punktuose nurodytų sąlygų nepakanka.
Nustatyta, kad švietimo įstaigos, kiti švietimo teikėjai bei mokslo ir studijų institucijos privalo imtis priemonių, kad asmenims su negalia būtų užtikrintas tinkamas sąlygų pritaikymas, kurio reikia konkrečiu atveju siekiant užtikrinti asmens su negalia ugdymosi poreikius ir galimybę dalyvauti švietimo procese ir įgyvendinti teisę į švietimą laikantis įtraukties principo. Reikiamų priemonių privalo imtis ir organizacijos ir asociacijos, kad asmenys su negalia galėtų dalyvauti šių organizacijų (asociacijų) veikloje ir gauti jų teikiamą naudą.
Gaminių ir prekių pardavėjai, gamintojai ar paslaugų teikėjai privalo vadovautis prieinamumo principais, laikytis prieinamumo reikalavimų ir standartų, juos taikyti praktikoje ir užtikrinti prieinamumą, kad asmenys su negalia galėtų įsigyti prekes bei naudotis paslaugomis; imtis priemonių, kad minėtiems asmenims būtų užtikrintas tinkamas sąlygų pritaikymas, kurio reikia siekiant gauti tokius pačius gaminius, prekes ir paslaugas ir už juos atsiskaityti.
Lygių galimybių įstatymo pataisų projektui Nr. XVP-291(2) po svarstymo pritarė 73 Seimo nariai, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 7 parlamentarai. Pataisos įsigalioja 2026 m. sausio 1 d.
Parengė
Seimo kanceliarijos
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Tel. (0 5) 209 6203, el. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo