Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Europos Komisijos rekomendacijų Lietuvai įgyvendinimui reikalingas platus politinis susitarimas

2019 m. birželio 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lietuvai reikia politinio susitarimo, kad būtų išnaudotos šalies ekonomikoje slypinčios galimybės greitesniam būtinų reformų įgyvendinimui, sakė Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis, 2019 m. birželio 12 d. Europos reikalų komiteto posėdyje pristatydamas 2019 m. Europos Komisijos pateiktas rekomendacijas Lietuvai.

V. P. Andriukaičio pristatytos rekomendacijos – reikšminga Europos ekonominės politikos koordinavimo ir valdysenos ciklo dalis, kuomet Europos Sąjungos valstybės narės, bendradarbiaudamos su ES institucijomis, siekia įgyvendinti būtinas struktūrines reformas nacionaliniu lygiu.

V. P. Andriukaitis pažymėjo, kad kasmet Komisijos teikiamų rekomendacijų rengimo metodika tobulėja, jos yra vertingas instrumentas, padedantis siekti gilesnės ES valstybių narių integracijos. EK narys pabrėžė, kad mūsų šaliai būtinos sisteminės, strategine vizija apie šalies ateities pažangą grįstos reformos. Tam reikalinga konsoliduoti Vyriausybės, prezidentūros ir Seimo pastangas, į diskusijas dėl socio-ekonominės pažangos būtina įtraukti ir privataus verslo subjektus. V. P. Andriukaičio teigimu, nebepakanka ,,mažų žingsnių reformų“, būtina neatidėliojant kompleksiškai spręsti pensijų tvarumo, skurdo, pajamų nelygybės ir regioninės atskirties mažinimo problemas prisiimant tvirtus politinius įsipareigojimus.

Komiteto nariai, išklausę Komisijos nario ir posėdyje dalyvavusių atsakingų ministerijų pateiktą informaciją, kėlė Vyriausybės rengiamų reformų įgyvendinimo dokumentų kokybės klausimą, diskutavo apie galimybes pereiti prie spartesnių šaliai teikiamų rekomendacijų įgyvendinimo tempų, akcentavo vykdomų struktūrinių reformų tvarumo problematiką.

Komitetas nusprendė prašyti Vyriausybės pateikti konsoliduotą poziciją, o prireikus, ir konkrečius pasiūlymus dėl priemonių mokesčių bazei plėsti ir didesnio BVP perskirstymo per biudžetą galimybių  socialinės ir sveikatos apsaugos, švietimo ir kitų sričių finansavimui padidinti, kaip siūloma Europos Komisijos pateiktose rekomendacijose. Europos reikalų komitetas prie rekomendacijų nagrinėjimo grįš jau šį rudenį, kuomet Seimui bus pateiktas rekomendacijų įgyvendinimo priemonių planas ir ateinančių metų valstybės biudžeto projektas.

 

Lietuvai 2019–2020 m. rekomenduojama imtis šių veiksmų:

 

1. Gerinti mokestinių prievolių vykdymą ir plėsti mokesčių bazę pereinant prie šaltinių, kurių apmokestinimas mažiau kenkia augimui. Mažinti pajamų nelygybę, skurdą ir socialinę atskirtį, be kita ko, gerinant mokesčių ir socialinių išmokų sistemos struktūrą.

2.  Gerinti visų švietimo ir mokymo sistemos lygmenų, įskaitant suaugusiųjų mokymąsi, kokybę ir didinti jų efektyvumą. Gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, įperkamumą ir sistemos efektyvumą.

3. Vykdant su investicijomis susijusią ekonominę politiką sutelkti dėmesį į inovacijas, energijos ir išteklių naudojimo efektyvumą, darnų transportą ir energijos jungtis, atsižvelgiant į regioninius skirtumus. Skatinti našumo augimą didinant viešųjų investicijų efektyvumą. Sukurti nuoseklią politikos priemonių sistemą, skirtą mokslo ir verslo bendradarbiavimui skatinti ir mokslinių tyrimų bei inovacijų politikos įgyvendinimo agentūroms konsoliduoti.

 

Rekomendacijas Europos Komisija parengė remdamasi 2019 m. vasario 27 d. paskelbta Šalies ataskaita ir išnagrinėjusi Lietuvos Vyriausybės parengtas 2019 m. Nacionalinę reformų darbotvarkę ir Lietuvos Stabilumo 2019 m. programą.

 

Konkrečioms šalims skirtos rekomendacijos pagrįstos platesnio masto prioritetais, išdėstytais Europos Komisijos Pirmininko pranešime apie Sąjungos padėtį ir 2019 m. Metinėje augimo apžvalgoje. Kiekvienais metais jos koreguojamos siekiant atsižvelgti į padarytą pažangą ir besikeičiančias sąlygas. Per Europos semestrą teikiamos rekomendacijos dera su strategijoje „Europa 2020“ numatyta ilgesnio laikotarpio vizija.

Europos Komisijos pateiktos rekomendacijos bus svarstomos ES Taryboje, Europos Vadovų Taryboje, kol galiausiai bus patvirtinti ES Tarybos. Europos Komisija aktyviai bendradarbiaus su Lietuvos institucijomis ir stebės šių rekomendacijų įgyvendinimą.

 

Parengė:

Europos reikalų komiteto biuras el. p. [email protected] tel. 239 6592

 

       Naujausi pakeitimai - 2019-06-13 12:17
       Jolanta Anskaitienė