Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Savižudybių ir smurto prevencijos komisija: „Psichologų paslaugų įkainiai yra akivaizdžiai per maži“

2019 m. liepos 11 d. pranešimas žiniasklaidai

 

2019 m. liepos 10 dieną vyko Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos (toliau – Komisijos) išvažiuojamasis posėdis į Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrą. Posėdžio metu Komisija aplankė du centro skyrius – Savižudybių prevencijos skyrių ir Ribinių būsenų skyrių.

 

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Komisija posėdžio metu nusprendė rudens sesijos metu gilintis į psichologų, dirbančių viešajame sektoriuje, teikiamų paslaugų įkainių pakėlimo ir tęstinės ambulatorinės pagalbos teikimo į savižudybes linkusiems pacientams teisinio reguliavimo klausimus.

Komisijai buvo pristatyta Savižudybių prevencijos skyriaus specifika. Šis skyrius susiduria su pacientais, kurie serga psichikos liga ir mėgino, turi minčių ar ketinimų nusižudyti. Minėtas skyrius yra specifinis tuo, kad konsultuoja kitų skyrių pacientus specifiškai orientuojantis į savižudišką elgesį. Vidutiniškai per mėnesį skyrius suteikia 150 psichologo konsultacijų, nors skyriuje tedirba 3 darbuotojai (2,5 etato). Atkreiptas dėmesys, kad tokių konsultacijų poreikis nuolat auga. Gali būti, kad tai lemia ir savivaldybių aktyviai vykdomos prevencijos programos, kurios prisideda prie visuomenės sąmoningumo didinimo. Pasidžiaugta tendencija, kad žmonės darosi vis budresni – daugiau atvyksta asmenų ne jau po mėginimo nusižudyti, bet dar tik ketinančių. Skyrius glaudžiai bendradarbiauja su nevyriausybinėmis organizacijomis – emocinės pagalbos telefonu linijomis, VšĮ Krizių įveikimo centru.

Posėdžio metu Komisijos nariai domėjosi psichologų darbo apmokėjimo klausimais. Akcentuota, kad didžiausias iššūkis – viešajame sektoriuje dirbančių psichologų itin maži paslaugų įkainiai. Komisijos pirmininko pavaduotojas Andrius Navickas posėdžio metu pabrėžė, „akivaizdu, kad psichologų konsultacijų apmokėjimas tikrai nėra pakankamas“.

Kita problema, kuri rūpėjo Komisijai, yra ta, kad trūksta tęstinės ambulatorinės pagalbos iš centro po gydymo išrašomiems pacientams. Dažnai pacientai pageidauja tolesnių konsultacijų, tačiau tokios galimybės šiuo metu nėra. Pacientai yra nukreipiami į poliklinikas, į kurias jie yra užsiregistravę, tačiau tikrai ne visada pacientai kreipiasi ten tolesnės pagalbos. Be to, poliklinikose su savižudybių atvejais specifiškai dirbančių psichologų yra itin mažai, tad net ir kreipęsis jis ne visada gali gauti tinkamą kvalifikuotą pagalbą.

Savižudybių prevencijos skyriaus vedėja Vaiva Klimaitė pažymėjo, kad apie 15–20 proc. šiame skyriuje besigydžiusių pacientų sugrįžta dėl atkryčio. Pažymėta, kad tęstinė ambulatorinė pagalba galimai padėtų išspręsti atkryčio, kuris būna pats aktyviausias artimiausią pusmetį po bandymo nusižudyti, problemą.

Taip pat Komisija susipažino su Ribinių būsenų skyriaus darbo specifika. Skyriaus vedėjas gydytojas psichiatras-psichoterapeutas  Aleksandras Alekseičikas Kirinovas supažindino Komisiją su Ribinių būsenų skyriaus darbu, taikomais psichoterapijos gydymo metodais.

 

Daugiau informacijos:

Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas

Robertas Šarknickas, tel. (8 5) 239 6641

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Vilma Kaminskienė, tel. (8 5) 239 6817

       Naujausi pakeitimai - 2019-09-11 07:46
       Jolanta Anskaitienė