Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

VVSK patikslino Vyriausybės siūlomą lobistinės veiklos reguliavimą

2019 m. spalio 16 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) priėmė sprendimą dėl Vyriausybės siūlomo naujo lobistinės veiklos reguliavimo – susiaurino veiklų, kurios nebūtų laikomos lobistine, spektrą ir atsisakė kryžminio deklaravimo prievolės.

Įstatymų projektai buvo parengti siekiant spręsti problemas, nurodytas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto parlamentinio tyrimo dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams išvadoje, kuriai pritarė Seimas.

Lobistinės veiklos įstatymo projektu (toliau – LVĮ projektas) Vyriausybė siūlė aiškiau sureguliuoti LVĮ taikymo sritį siekiant apimti visas veiklas, kurios pagal turinį laikytinos lobistine veikla, į lobisto sąvoką papildomai įtraukti juridinius asmenis, įvesti lobistinės veiklos naudos gavėjo sąvoką, detaliai reglamentuoti atsakomybės juridiniams asmenims taikymą už LVĮ pažeidimus.

Vyriausybės teigimu, siūlomu reguliavimu siekiama ne bausti lobistinę veiklą vykdančius asmenis, bet skatinti informavimą apie skaidrų dalyvavimą teisėkūros procese. Dėl šios priežasties pasiūlyta įvesti mažareikšmiškumo kriterijų vertinant atsakomybę už įstatymo pažeidimus. Iniciatorių siūlymu, nebūtų baudžiami asmenys iki trijų kartų per metus nedeklaravę vykdytos lobistinės veiklos, taip pat – jeigu ne daugiau kaip penkis kartus per metus būtų pavėluotai (ne ilgiau nei tris mėnesius) pateikta deklaracija. Taigi nebūtų baudžiami asmenys, kurie teisėkūroje dalyvauja nereguliariai ir gali gerai neišmanyti jiems taikomų reikalavimų.

Lobistinės veiklos įstatymo projekte numatyta, kad lobistine veikla nebus laikoma fizinio ar juridinio asmens nuomonė pareikšta dėl teisėkūros; viešųjų juridinių asmenų, tiesiogiai nurodytų specialiuose įstatymuose, veikla, tenkinanti viešąjį interesą; asmenų veikla, kai jie dalyvauja viešuose renginiuose. Asmenims, kurie nori reguliariai dalyvauti teisėkūroje, bet kurių veikla nelaikoma lobistine, numatyta galimybė registruotis asmenų, darančių įtaką teisėkūrai sąraše. Buvimas šiame sąraše leistų asmenims gauti jiems reikalingą informaciją apie teisėkūrą, taip pat leistų atskleisti savo daromą įtaką. Taip būtų pasiektas pagrindinis projektų tikslas – įtakos teisėkūrai išviešinimas. Kartu yra pasiekiamas balansas ir nepagrįstai neribojama pilietinės visuomenės teisė dalyvauti teisėkūroje, skatinama nevyriausybinių organizacijų, religinių bendruomenių veikla, kuria jos tenkina viešąjį interesą.

Komitetas pritarė Seimo nario Povilo Urbšio siūlymui, kad lobistine veikla būtų nelaikoma tik viešosios naudos nevyriausybinių organizacijų veikla, taip susiaurinant projekto iniciatorių pradinę idėją visų nevyriausybinių organizacijų veiklos nelaikyti lobistine veikla. Komitetas taip pat pritarė Seimo nario siūlymui, kad religinių bendruomenių ir bendrijų veikla nebūtų laikoma lobistine, tik kai bendradarbiaujama su kompetentingomis valstybės institucijomis švietimo, kultūros, šeimos, socialiniais, dorovės bei žmogaus orumo apsaugos klausimais.

Komitetas po svarstymo nusprendė atsisakyti pareigos asmenims, kuriems buvo daroma įtaka, ją deklaruoti ir pritarė patobulintiems įstatymų projektams.

Galutinį sprendimą dėl naujo lobistinės veiklos reguliavimo dar turės priimti Seimas.

 

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro parengta informacija

Tel. (8 5) 239 6324, el. p. [email protected]

 

       Naujausi pakeitimai - 2019-10-17 07:59
       Jolanta Anskaitienė