Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Užsienio reikalų komitetas ragina telkti Europos Sąjungos valstybes siekiant patvirtinti ES globalaus žmogaus teisių sankcijų režimą

2020 m. lapkričio 26 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Užsienio reikalų komitetas lapkričio 25 d. posėdyje svarstė jau keletą metų Europos Sąjungos lygiu keliamą Europos Sąjungos globalaus žmogaus teisių sankcijų režimo klausimą, kuris populiariai vadinamas europiniu Sergėjaus Magnickio įstatymu.

Posėdyje dalyvavęs laikinasis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius informavo, kad po ilgų, dar 2018 m. Nyderlandų Vyriausybės inicijuotų, diskusijų 2020 m. spalio 19 d. Vyriausiasis įgaliotinis ES užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Europos Komisija pateikė Tarybos sprendimo ir Tarybos reglamento projektus dėl ribojamųjų priemonių, skirtų kovai prieš šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus. Priėmus dokumentus, bus sudaryta teisinė bazė ES globalaus žmogaus teisių pažeidimų sankcijų režimui sukurti.

Naujasis sankcijų režimas, kuris nepakeis šiuo metu galiojančių sankcijų taisyklių, suteiks ES daugiau lankstumo pritaikyti tikslines ribojamąsias priemones asmenims, atsakingiems už šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus visame pasaulyje. Numatoma, kad šį sankcijų režimą sudarys tokios ribojamosios priemonės, kaip draudimas asmenims atvykti į ES teritoriją ir lėšų įšaldymas, taikomas fiziniams ir juridiniams asmenims. Pagrindinė šiuo kuriamu režimu siunčiama žinia pasauliui – Europos Sąjunga nesitaikstys su žmogaus teisių pažeidimais visame pasaulyje, o pažeidėjai nebus toleruojami ES erdvėje.

Posėdyje nuotoliniu būdu prisijungęs Lietuvos nuolatinės atstovybės ES laikinasis vadovas Simonas Šatūnas informavo, kad artėjama prie baigiamųjų dokumento svarstymo fazių ir tikimąsi jo priėmimo dar šių metų pabaigoje Vokietijos pirmininkavimo ES Tarybai metu.

 

 

Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius išsakė nuogąstavimus, kad į šio režimo taikymo sritį nepatenka korupcija, tiksliau, visi korupcinio pobūdžio nusikaltimai, kurie yra autokratinio režimo nusikaltimai prieš savo visuomenes.

Po išsamių diskusijų komitetas pritarė ES dokumentui ir posėdžio metu pristatytai Lietuvos Respublikos pozicijai. Komitetas rekomendavo Užsienio reikalų ministerijai siekti, kad ES Tarybos įvairiuose darbo formatuose svarstomo pasiūlymo taikymo apimtis būtų praplėsta korupcinio pobūdžio nusikaltimais ir, kad būtų laikomasi vienbalsiškumo principo priimant sprendimus dėl sankcijų priėmimo. Komitetas kartu pažymėjo, kad Lietuva pasilieka teisę šį naujai kuriamą Europos Sąjungos globalaus žmogaus teisių sankcijų režimą vadinti falsifikuotų kaltinimų pasėkoje Rusijoje suimto, įkalinimo įstaigose kankinto ir ten 2009 m. mirusio advokato, atskleidusio finansines Rusijos Federacijos pareigūnų machinacijas, kai apgaulės būdu buvo pasisavinta 230 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų pinigų, Sergėjaus Magnitskio vardu.

 

 

Komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, pabrėždamas svarstomo klausimo svarbą, žadėjo jį kelti būsimuose susitikimuose su užsienio kolegomis, taip pat tęsti svarstymus kituose komiteto posėdžiuose.

Nacionalinius S. Magnickio pobūdžio įstatymus yra patvirtinusios JAV, Kanada, Lietuva, Estija, Latvija, Jungtinė Karalystė. Šiuo metu diskusijos vyksta Australijoje, Japonijoje, iniciatyvos kyla Čekijos parlamente ir kitur.

 

Parengė

Užsienio reikalų biuro patarėja

Laura Plyniuvienė, tel. (8 5) 239 6802

 

       Naujausi pakeitimai - 2020-11-26 14:11
       Jolanta Anskaitienė